Як біженцю з України отримати безплатну медичну допомогу у Польщі
Якщо у людини – тяжке хронічне захворювання, яке вимагає великої кількості ліків (особливо дороговартісних), зробити це буде не просто.
Виявляться, зробити це не так уже й просто. Попри те, що українці, які перетнули кордон із Польщею після 24 лютого 2022 року, мають таке саме право на гарантований пакет безкоштовних медичних послуг, як і громадяни цієї держави.
Про це повідомляє TVN24, передає "Еспресо.Захід".
Як і в Україні, польська система охорони здоров'я складається з трьох ланок: первинної медико-санітарної допомоги, яка у Польщі надається за місцем проживання, амбулаторної спеціалізованої допомоги, яка гарантує доступ до спеціалістів та стаціонарної допомоги.
Першим лікарем, до якого повинен завітати хворий є лікар загальної практики. До нього звертаються зі симптомами застуди і грипу, різного виду болями та іншими тривожними симптомами, які, втім, не становлять загрози для життя. Саме цей фахівець проводить профілактичні огляди і вакцинацію згідно з Календарем обов'язкових щеплень.
У рамках безплатного медичного обслуговування у Польщі громадяни України мають доступ не тільки до лікарів первинної ланки, а й до лікарів-спеціалістів та стоматологів. А ще можуть безплатно пройти діагностику, стаціонарне лікування і реабілітацію. Виняток – санітарно-курортне лікування.
Інформацію українською мовою щодо можливостей лікування у Польщі можна отримати за номером 800 190 590 (цілодобово), а також на сайтах www.pacjent.gov.pl (є можливість ознайомитися з інформацією українською) та www.pomagamukrainie.gov.pl.
Як записатися на прийом до лікаря
Як і у нас, скерування до сімейного лікаря, терапевта чи педіатра не потрібне. Все, що потрібно зробити пацієнту, - це вибрати клініку, зателефонувати туди або прийти і записатися на прийом до лікаря на конкретний день та годину. Найкраще, звісно, шукати клініку, де персонал володіє українською мовою. Це можна зробити через пошуковик medicalhelp (проєкт Польського товариства сімейної медицини). Звісно, якщо такої клініки поблизу немає, польська мова не повинна стати перешкодою для отримання необхідних медичних послуг. Можна скористатися послугами перекладача. Таку допомогу безкоштовно надають волонтери.
Що взяти зі собою
Якщо біженець уже отримав номер PESEL (аналог нашої карти платника податків), то повинен його надати, щоб підтвердити своє право на безплатне медичне обслуговування у Польщі. Нагадаємо, з понад 2,83 мільйоінв українських біженців у цій країні номер PESEL наразі отримало лише трохи більш, як 970 тисяч. За відсутності PESEL можна показати закордонний паспорт з відміткою про перетин кордону після 24 лютого.
Крім цього, необхідно взяти зі собою всю наявну медичну документацію: виписки з лікарень, результати останніх рентгенологічних обстежень, непогашені скерування у стаціонар або до спеціаліста в Україні. Не завадить надати і перелік ліків, які приймає пацієнт, а ще краще — показати упаковку від них. Так лікарю буде легше визначити, яку дозу пацієнт приймав раніше.
Як відбуватиметься прийом
Після збору даних і підтвердження показань до лікування, лікар задасть питання про стан здоров'я пацієнта пата проведе медичний огляд: послухає легені стетоскопом, поміряє тиск, зважить людину, перевірить рівень цукру у крові (за допомогою глюкометра). У разі виникнення сумнівів скерує на аналіз крові, ЕКГ або УЗД. Не варто розраховувати, що ці дослідження будуть проведені того ж дня. Треба також бути готовим, що для цього доведетсья йти в інший заклад. Після отримання результатів потрібно буде ще раз відвідати того самого лікаря, аби він призначив лікування.
Які аналізи можна буде здати безплатно
Це можуть бути тільки окремі дослідження, які оплачує первинній ланці Національний фонд здоров'я (аналог нашої Національної служби здоров'я):
● загальний аналіз крові;
● біохімічні та імунохімічні дослідження (визначення рівнів натрію, калію, заліза, аналіз на глікозильований гемоглобін тощо);
● аналізи сечі і калу;
● коагулограма;
● мікробіологічні дослідження (посіви).
Безкоштовним є ЕКГ та УЗД, окремі ендоскопічні і рентгенологічні обстеження, спірометрія.
Чи може пацієнт отримати ті самі ліки, які він отримував в Україні у Польщі безплатно
І Міністерство здоров'я, і Національний фонд здоров'я наголошують, що біженці з України мають таке ж право на відшкодування вартості ліків, що й громадяни Польщі. Але це не означає, що реімбурсації підлягають всі лікарські засоби. На деякі (особливо на дороговартісні) поширюється норма, що лікар може виписати на них безплатний рецепт лише за певних умов. Наприклад, якщо буде документально підтверджено факт неефективного лікування дешевшими медикаментами або за результатами досліджень. Тільки після цього можна буде отримати безплатно конкретні ліки або їх аналоги з ідентичною терапевтичною дією.
Що робити, якщо лікар "первинки" не може надати необхідної допомоги
Якщо проблема — серйозна і потрібна глибинна діагностика, лікар первинної ланки скерує пацієнта до спеціаліста. Таке скерування не потрібне, якщо пацієнт звертається до гінеколога, акушер-гінеколога, фтизіатра, венеролога, психіатра або онколога. До лікарів інших спеціальностей (кардіолога, дерматолога, офтальмолога, ортопеда, судинного хірурга, ревматолога чи нефролога), які приймають хворих у рамках допомоги, оплачуваної за кошти НФЗ, можна потрапити тільки за скеруванням терапевта чи лікаря стаціонару. Однак із цим може виникнути проблема, адже у Польщі — великі черги до спеціалістів. Іноді на прийом треба чекати... рік або й довше!
Як пише Polityka Zdrowotna, часто біженці з України не мають при собі медичної документації (яку потрібно ще й перекласти та завірити у нотаріуса. - Ред.), а без дотримання процедури, прописаної медичним правом, лікар немає права призначити лікування і виписати рецепт на безплатні ліки. Одних запевнень пацієнта, що у нього — "тяжка гіпертонія і цукровий діабет", недостатньо.
Куди звертатися, якщо є підозра на інфаркт міокарда, інсульт або людина отримала серйозну травму
Необхідно відразу звернутися у відділення невідкладної допомоги найближчої лікарні. Якщо цього не можна зробити самостійно чи за допомогою третіх осіб, слід зателефонувати за номером 112. Диспетчер викличе для такого пацієнта карету "швидкої".
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.
- Актуальне
- Важливе