Волонтерські паби для біженців та дитячі аніматори у центрі міста: життя Львова у воєнний час
Площа Ринок заповнена переселенцями, а життя у центрі міста вирує, як у мирний час. Кав’ярні та сувенірні магазини починають відновлювати свою роботу. Перший день роботи й на сувенірному ринку Вернісаж.
Журналістка "Еспресо.Захід" відвідала туристичне місто під час війни.
Від початку повномасштабного вторгнення Російської Федерації Львів став одним з тих міст, яке дало прихисток тисячі українцям, котрі втікали від активних бойових дій. Понад двісті тисяч вимушених переселенців нині тимчасово перебувають у місті Лева.
Три тижні ми живемо у нових реаліях воєнного часу і в перервах між тривогами по трохи починаємо відновлювати життя. У місті знову працюють кав’ярні з ароматною львівською кавою, сувенірні магазини та інші туристичні локації.
А деякі львівські заклади ще й вирішили допомагати біженцям. Ось вже як кілька днів паб у центрі міста став прихистком для переселенців. У закладі є підвальне приміщення, де власники облаштували тимчасове житло. Також пропонують їжу потребуючим.
"У нас є підвальне приміщення у пабі, тож ми використовуємо його як бомбосховище, - каже офіціантка Софі. – Ми обладнали там місця для ночівлі і приймали біженців. А ось вже як кілька днів відчинилися повноцінно, але також продовжуємо волонтерити. У нас можна смачно поїсти усім потребуючим. Ми пропонуємо зазвичай перші страви, тобто щось з гарячого – суп, борщ, якийсь грибний суп чи ще щось з такого і другу страву. Ну і звісно кава, чай та щось солодке. Є люди, котрі постійно приходять, які перебувають поблизу нас, вони знають, що можна прийти поїсти. Також приймаємо військових чи з хлопців тероборони, котрі теж приходять попити чай чи каву ".
Покупці з Харкова, Запоріжжя та Києва
Поруч із пабом вже розпочинає свою роботу сувенірний ринок вернісаж. Нині його перший день роботи. Наразі на площі працює кілька крамниць з різноманітним крамом. Ще на майже пустій площі торгує патріотичним одягом пані Ірина. Нині у неї перший робочий день під час війни. Каже, вирішила відновити торгівлю після заклику місцевої влади. Тож здзвонилися із коліжанкам та нині приймають перших клієнтів.
"Львів’ян нема, переважна більшість – переселенці, - каже пані Ірина. – З Харкова, Запоріжжя, Києва у мене були. Вони приходять, дивляться, деякі речі для них дуже цікаві, такі, що у їхньому регіоні немає. От, до прикладу, запальничка з тризубами. Це для людей розвантаження свого роду. Навіть не обов’язково, щоб вони щось купували. Вони приходять сюди погуляти".
На іншому кінці ринку теж нині вперше вийшла зі своїм товаром пані Людмила. Вона продає вишиванки. Каже поки що мало людей, але потрібно заробляти на життя. Навіть у воєнний час у порівняно спокійному Львові потрібно підтримувати життєдіяльність країни.
"Вирішили сьогодні вперше вийти на торгівлю, - каже продавчиня. – Поки що мало людей, але все налагодиться поступово. Звісно, не зовсім безпечно, бо ж у Львові часом теж є сирени. Тоді площа стає пуста, усі розбігаються і ховаються в укриття. Але мусимо працювати, щоб навіть бодай розрадою стати для приїжджих і для себе. Десь потрібно шукати позитив. Сподіваємося, що війна ще не надовго".
"У Львові атмосфера мирного життя, у Києві так легко погуляти неможливо", - переселенка з Києва
Тим часом у центрі справді безліч людей. Площа ринок переповнена. Хтось із горнятком кави насолоджується приходом тепла, є чимало молоді, а також людей з дітьми, котрих розважають аніматори.
На площі Ринок стоїть із дівчинкою Олена. Кілька днів тому вона приїхала до Львова з Києва. Каже, зовсім інша атмосфера у місті, аж не віриться, що за кількасот кілометрів вирує життя та не чутно вибухів.
"У Києві зовсім не так, - ділиться Олена. - Там і людей мало, а тут багато навіть якось не звично. Я розумію, що тут і біженців дуже багато, але не віриться, що у Львові, як у мирний час: люди можуть гуляти спокійно. Після стількох днів під вибухами дуже незвично".
Також у місті з дітьми переселенка Тетяна. Два тижні тому жінка приїхала із Запоріжжя. При перших згадках про рідне місто, у жінки котяться сльози з очей.
"Тут місто живе, - каже Тетяна. - У Запоріжжі не так людно на вулицях".
Місто починає по трохи відновлювати свою роботу. Попри тривоги тут чути дитячий сміх та видно активність людей з різних регіонів України. Львів став прихистком від бойових дій для усіх українців.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку
- Актуальне
- Важливе