Чоловік загинув, а гроші не віддали: як дружина військового бореться за кошти від держави
Військова частина має виплатити жінці близько 200 тисяч гривень. На папері гроші виплачені, але хто їх отримав – не відомо
Журналістка "Еспресо.Захід" з'ясовувала історію.
Антоніна Федоренко – дружина загиблого військовослужбовця Юрія Халецького. Її чоловіка мобілізували торік у червні.
"Він нікуди не бігав, не ховався, ми чекали повістки та знали, що це рано чи пізно станеться", – наголошує дружина.
Після мобілізації чоловік пройшов навчання, розподіл у навчальний центр. За словами жінки, він був задоволений підготовкою до бойових дій, мобілізованих навчали тактичної медицини та штурмових дій. Коли настав час розподілу між бригадами, Юрій потрапив у 36-ту бригаду морської піхоти.
"Він міг відмовитися, тому що було кілька людей, які себе краще показали, але сказав: "Я не маленька дитина, розумію, що страшно, втім мене вибрали, піду туди". У частині йому запропонували місце в штабі, та чоловік пішов у розвідку керувати дронами. Так він опинився в Херсоні", – розповідає про бойовий шлях воїна дружина.
Фото: з сімейного архіву
16 жовтня минулого року чоловік загинув під час виконання бойового завдання. Захисники форсували річку Інгулець. На човні їх було шестеро, Юрій Халецький сидів попереду і єдиний загинув з групи. Інші дістали поранення. Відтоді дружина бореться за виплати.
За словами Антоніни Федоренко, існує три типи виплат після смерті військових. Це 15 мільйонів гривень, на які претендують всі члени сім'ї (у випадку Антоніни – батьки, вона як дружина та син від першого шлюбу), 100 тисяч гривень з обласного бюджету та виплати від військової частини. Тобто остання заробітна плата, бойові, премії та надбавки.
Фото: з сімейного архіву
"Ось ці мільйони, з яких жартує "квартал", платить держава. Військова частина готує пакет документів, у якому вказані обставини загибелі, – розповідає Антоніна Федоренко. – Від військової частини потрібне службове розслідування, в якому є відомості про обставини загибелі, й тоді місцевий ТЦК та СП подає дані в Міністерство оборони України. Ми цих грошей ще не отримали, документи подали, чекаємо. Від області кошти отримали відразу. А ось з останньою виплатою маю великі проблеми. Це кошти від військової частини, які отримує лише дружина. Це бойові, остання зарплата та премії, надбавки. Я мала б отримати близько двохсот тисяч гривень".
Як розповідає Антоніна, чоловік служив у частині А 2802. З нею жінка не може зв'язатися, оскільки все листування відбувається через територіальний центр комплектування та соціальної підтримки. Інші дружини з цієї частини кошти отримали відразу після наказу. Антоніна отримала "голу" ставку, трохи більш ніж 20 тис. грн, та допомогу на поховання.
"Річ у тому, що існує наказ, датований березнем цього року. В ньому написано: виплатити Халецькому Юрію Миколайовичу бойові сто тисяч за жовтень у повному обсязі, премію за особистий внесок у результаті служби за жовтень у повному обсязі, надбавку до заробітної плати за особливості проходження служби в повному обсязі. Це морпіхи отримують додатково до зарплати орієнтовно 50 000 грн. Теж у повному обсязі. Я маю номер їхнього діловода, фінансової частини, мені відписали, що все через офіційні запити. Я подала запит у Міністерство оборони та виявила, що заборгованості немає", – наголосила Антоніна Федоренко.
Фото: з сімейного архіву
Представники Волинського ОТЦК та СП опрацювали матеріали, провели роботу з держреєстром щодо визначення та підтвердження повного кола осіб, які мають право та можуть претендувати на одержання зазначеної допомоги, сформували належним чином пакет документів, склали висновок і надіслали документи в департамент соціального забезпечення Міністерства оборони України.
У Волинському територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки журналістці "Еспресо.Захід" підтвердили, що дружина, син, мати й батько мають право на одержання грошової допомоги.
"Документи щодо виплати 15 мільйонів гривень у травні цього року направили в департамент соціального забезпечення, а далі департамент надсилає запит до кадрового центру Збройних Сил, аби підтвердити загибель військовослужбовця під час дії воєнного стану, – розповіли у пресслужбі. – Надалі документи опрацьовують структурні підрозділи апарату Міністерства оборони України та Генерального штабу ЗСУ та подають на розгляд комісії Міноборони. Розгляд документів здійснюється в порядку черговості за датою отримання документів".
Після надходження на адресу Волинського ОТЦК та СП протоколів засідання комісії МОУ кошти будуть виплачені. Також призначена пенсія по втраті годувальника сину Матвію та матері. Втім про кошти від частини не знають, але зазначають, що якби вони не були виплачені, в ТЦК не могли б розпочати оформлення документів для виплати 15 мільйонів гривень.
Фото: з сімейного архіву
Тож хто отримав кошти – наразі не відомо. Ми звернулися до пресслужби бригади та надіслали запит. Наразі чекаємо на відповідь.
- Актуальне
- Важливе