Велика помилка вважати Дрогобич містом виключно Бруно Шульца, - Богдан Лазорак
Музей Івана Франка в Нагуєвичах під орудою директора Богдана Лазорака знайшов архів Андрія Лепкого та "живий" голос його дружини, відомої оперної співачки Ольги Лепкої-Ястремської
Про це інформує Еспресо.Захід.
Державний історико-культурний заповідник "Нагуєвичі" віднайшов голос відомої оперної співачки Ольги Лепкої-Ястремської. Мова про оригінальну платівку вокалу знаної українки, яку 1966 року випустила українська компанія "Доля Рекордс" у США. Є тут і пісня на слова Івана Франка "Ой жалю, мій жалю..." Відтак демонстрацію піаніно співачки, яке музей набув із рідної для Ольги Лепкої-Ястремської Мражниці і яке нещодавно доповнило крісло, що у 1920-х рр. складало комплект з цим інструментом, тепер супроводжуватиме "живий" голос їхньої власниці.
"Це дуже важливо - повертати в культурний простір Україні тих людей чи пам'ять про них, що творили славу як своїм містам, так і своєму народу, - розповів директор музею Івана Франка в Нагуєвичах Богдан Лазорак. - Зокрема, ми знайшли у Кракові архів професора Андрія Лепкого, випускника Краківської академії мистецтв, який був професором Дрогобицької української гімназії, а також директором музею. Почавши досліджувати його особистість, ми з'ясували, що це була людина шалено цікавої особистої долі та чоловік відомої оперної співачки Ольги Лепкої-Ястремської з роду Іванчук з Мражниці біля Борислава. Заінтриговані ми з'ясували, що він перебував у василіянському чині і навіть прийняв першу обітницю. Однак потім пішов у світське життя, зокрема дослужився до хорунжого УГА, а в професійному житті здобув освіту художника у Краківській академії мистецтв. Його брат, до слова, був дяком у соборі св. Юра у Львові при Митрополиті Андреї".
За словами Богдана Лазорака, з майбутньою дружиною Андрій Лепкий, вочевидь, познайомився у Кракові, де дівчина здобувала освіту оперної виконавиці. Цікаво, що її рідна сестра Софія стала першою дружиною в майбутньому авторитетного композитора Анатолія Кос-Анатольського. А сама Ольга, яка за чоловіком переїхала до Дрогобича, заспівала партію Оксани у 1935 році у тисячній виставі "Запорожець за Дунаєм" у Львівській опері. Варте уваги, що Ольга Лепка виступала не тільки на рідних теренах, а й у Європі та США. Саме на американському континенті застала її звістка про початок Другої світової війни і - на прохання свого чоловіка Андрія Лепкого - вона вирішила поки там залишитися. Уже в 1944 році Андрій Лепкий разом з Левком, братом Богдана Лепкого, втекли від радянської окупації з Дрогобича до Кракова. Але там, вочевидь, він від авіабомбардування загинув. Свого чоловіка співачка розшукувала від 1944 по 1949 роки, поки Левко Лепкий не переконав її, що ці пошуки марні. Через пережиті стреси співачка припинила сольну кар'єру та в часі вийшла заміж за архітектора Маркіяна Ястремського. Дожила до 2002 року. На початках української незалежності фінансувала в Україні друк книжок.
"Незважаючи на війну, ми плануємо як виставку, так і інші події, присвячені Ользі Лепкій-Ястремській та її чоловікові Андрію Лепкому, щоби повернути їх у свідомість сучасних українців. Адже вважати Дрогобич містом виключно Бруно Шульца - насправді велика помилка", - додає директор музею Івана Франка в Нагуєвичах.
- Уперше в історії музею-садиби Івана Франка та історії фондосховища Державного історико-культурного заповідника "Нагуєвичі" презентували унікальну колекцію дуже цікавої людини, відомої на теренах Дрогобиччини – Любомира Сікори
- Актуальне
- Важливе