Еспресо. Захід
Ексклюзив

В УГКЦ роз'яснили, чому потрібен перехід на новий церковний календар

Тетяна Яворська
7 лютого, 2023 вiвторок
11:55

Рішення УГКЦ перейти на новий церковний календар було не емоційним чи спонтанним, а обдуманим і зваженим. А повномасштабна війна цей процес пришвидшила

Зміст

Про це в коментарі для  "Еспресо.Захід" розповів отець Ігор Яців, керівник Департаменту інформації УГКЦ.

"Реформа церковного календаря – давня історія. Єдине, що до початку повномасштабної війни цей запит у суспільстві виникав і затухав. Інтерес підвищувався на Різдво чи Великдень, а потім ці свята минали і дискусія була вже не такою жвавою. Натомість цей рік активної війни зробив цю тему вкрай актуальною", – зазначив священнослужитель.

Це не рішення виключно духовенства, це також і рішення вірян

Як розповідає о. Яців, синод порушував питання календаря ще на попередньому засіданні, в листопаді. Але навіть кілька місяців тому духовенство ще вагалося.

"Станом на тоді ще не було видимої й переконливої більшості наших вірних, які виступають за цю реформу. Бо наша церква має, скажімо так, болючий досвід календарної реформи, яка навіть виливалася у календарні війни, коли ділилась громада між собою – одні хотіли так, а ще хтось по-іншому. Тому, остерігаючись, щоб не зробити чогось подібного, тим паче у часі війни, це питання дуже обережно вивчалось", – розповідає священник.

Це рішення є ані не перезріле, ані не недозріле. А саме актуальне сьогодні

Відтак перед лютневим синодом представники УГКЦ провели власне дослідження.

"Тепер, коли мав відбуватись синод у лютому, були проведені опитування у всіх єпархіях і екзархатах в Україні (бо ця реформа стосується лише України). Я особисто мав зустрічі зі священниками, де ми обговорювали усі нюанси, й мені справді було важливо чути й бачити, що не лише священники, але й парафіяни висловлювали бажання про підтримку такого рішення. Рішення не покладалось лише на думку владик. Був зроблений аналіз, або ж фокус-групи зустрічей зі священниками, були деякі єпископи, в деяких єпархіях проводили анкетування вірних, а також опитування серед чернецтва, аби дізнатись, мати розуміння – потрібно чи не потрібно. Ось, підсумовуючи на синоді усі результати такого, бачили, що це рішення є ані не перезріле, ані не недозріле. А саме актуальне сьогодні", –  наголосив отець Яців.

Юліанський календар – ніби зламаний годинник

Українська греко-католицька церква переходить на новий календар 1 вересня цього року. Однак якщо для якихось парафій така реформа виявиться надто стрімкою, їм нададуть можливість  плавнішого переходу

"У постанові 5 про це рішення є пункт перший – про те, коли настає ця зміна і як вона виглядає. А в пункті 2 є якраз положення про перехідний період для тих, хто не готовий. Є парафії, які станом на сьогодні, через різні обставини, не готові на таку зміну з 1 вересня 2023 року. Вони мають час, щоб над цим роздумувати, аналізувати та вивчати фактично до вересня 2025 року. Тобто матимуть понад два з половиною роки, аби для себе це питання вирішити", – пояснив духівник.

За цей час очільник УГКЦ Блаженніший Святослав покладає спеціальні завдання на патріаршо-літургійну і патріаршо-катехитичну комісії. Виконавчі структури церкви повинні проводити відповідну просвітницьку і роз'яснювальну роботу, створювати медійні контенти та проєкти, які будуть пояснювати правильність рішення. 

Отець Ігор намагається пояснити перехід за допомогою найпростіших аналогій.

"Якщо в мене годинник, який не йде, то я віддаю його в ремонт, а не живу з ним далі, бо він мені подобається. Мені потрібен актуальний час, а не з запізненням, бо я не буду нікуди встигати. Так подібно десь з юліанським церковним календарем – він помиляється і відстає. Саме тому маємо різницю у 13 днів", – зазначив він і додав, тим, хто надто прив'язується до дат святкування, потрібно розуміти, що через неточність юліанського календаря, вони також невдовзі зміняться.

"Зараз у нас різниця в 13 днів, а якщо так і надалі б залишалось, то вже у 2101 році потрібно буде додати ще один день. Тобто, якщо комусь залежить Різдво саме 7 січня, то тому, хто буде жити у 2101 році за юліанським календарем, доведеться святкувати Різдво вже 8 січня. Нема потреби прив'язуватись до дат, а радше – до духу свята", – каже він.

УГКЦ і ПЦУ йдуть в одному напрямку, але різними шляхами

Перехід на новий календар не вплине на кількість вірян, сподіваються в УГКЦ. Адже панівна більшість греко-католиків підтримують це рішення. Крім того, в напрямку календарної реформи рухається й інша українська конфесія – Православна церква України.

"З того, що я читав і бачив, анонсується уже такий собор ПЦУ на травень, де тема календарної реформи буде головною. Гадаю, що ПЦУ невдовзі також прийме таке рішення, зважаючи на опитування владик, священників, мирян ПЦУ. Можливо, в них не буде такої переважної більшості, як у випадку УГКЦ, але це буде їхнє рішення, про яке я не беруся ані здогадуватись, ані прогнозувати. Однак, дивлячись, які кроки робить Православна церква Україну, ми точно можемо сказати, що це не є протилежні дороги, ми йдемо в одному напрямку", – переконаний отець Яців.

Священник каже, що відмінною в УГКЦ та ПЦУ є лише методологія, тобто шляхи досягнення результату. 

Хто не готовий цього зробити, то для них буде проміжний період

"З боку Православної церкви України можна побачити, що методологія йде від того, що окремим парафіям за їхнім бажанням з погодженням місцевого єпископа уже було дозволено святкувати Різдво 25 грудня минулого року, натомість уся церква залишилася на юліанському календарі й, зрештою, головні богослужіння –  і на Богоявлення, і на Різдво відбулась саме за юліанським календарем. А методологія УГКЦ полягає в тому, що церква своєю повнотою прийняла рішення переходити на новий календар. А хто не готовий цього зробити, то для них буде проміжний період. Тобто методологія дещо відмінна, але ідея і ціль така ж сама", – пояснив священник.

Отець Ігор каже, що наразі УГКЦ не змінюватиме лише дати свят, пов'язаних із Великоднем, але за кілька років можуть змінитись і вони.

"Наразі йдеться про нерухомі свята за григоріанським календарем зі збереженням чинної Пасхалії. Для цього також є свої причини. Пасхалія сьогодні – це пасхалія усіх церков візантійської традиції, до якої належимо і ми. Тим більше, що на вселенському рівні обговорюється встановлення однієї спільної дати Пасхалії для римо-католиків і православних. Цей процес хочуть завершити до 2025 року, коли буде 1700-річчя Першого вселенського собору, який, зрештою, цю Пасхалію і встановив. До такого ювілею є діалог і дискусія довкола того, аби Пасхалія стала спільною як для православних, так і для католиків. Наша церква, зважаючи на цей діалог на найвищому рівні, залишила ту Пасхалію, яка є зараз, чинною. Як тільки у 2025 році це спільне рішення спільне буде досягнуте, то ми одразу перейдемо і будемо разом з вселенською церквою", – підсумував священнослужитель.

Щодо впровадження дат інших свят, то духівник каже, що на цю тему вже провели розмови з патріаршою комісією. В УГКЦ обіцяють у найшвидші терміни запропонувати нову технічно-календарну сітку вже від 1 вересня і до кінця року. Розповсюдять новий календар в електронній формі, а всі зацікавлені зможуть видрукувати та приклеїти до чинного календаря за 2023 рік.

  • Нагадаємо, УГКЦ оголосила про перехід на новий календар






 
Теги:
Читайте також:
  • USD 41.14
    Купівля 41.14
    Продаж 41.64
  • EUR
    Купівля 43.12
    Продаж 43.85
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
22 листопада
17:54
"Галки" і "Сойки": Львівщина відправила не передову потужні українські розробки для військових
17:42
"Не відчув, що наїхав": на Рівненщині розшукали водія вантажівки, який збив жінку та зник з місця ДТП
17:26
ресторан
У центрі Львова понад пів сотні ресторанів закривають і продають, – ресторатор Юрко Назарук
17:21
світло
Коли на Львівщині не буде світла 23 листопада: графік вимкнень
17:17
У Чернівцях вперше після початку повномасштабного вторгнення РФ встановлять новорічну ялинку
17:14
Оновлено
вшанування пам'яті жертв Голодомору у Львові
Куди піти у Львові з 18 по 24 листопада: "Запали свічку пам'яті" та "Зерно" від INSO-Lviv
16:56
Як викликати медичну допомогу, коли нема зв'язку і електрики на Львівщині
16:43
"Домівка врятованих тварин" у Львові прихистить на зиму білих лебедів з одного з парків
16:27
Мешканку Тернопільщини підозрюють у торгівлі людьми
16:12
У Тернополі протестують студенти коледжу: причина
15:56
Рейковий автобус Pesa курсуватиме за маршрутом Івано-Франківськ –  Ворохта
15:49
передача Львову титулу Молодіжної столиці Європи 2025
Львову офіційно передали титул Молодіжної столиці Європи 2025
15:42
На Закарпатті доцентка університету за хабарі влаштовувала чоловіків на навчання: жінці оголосили підозру
15:28
У Львові ветерани й захисники можуть відвідувати міські заклади культури безкоштовно
15:06
Судовий вирок
Буковинця судитимуть за переправлення військовозобов'язаних до Румунії
14:52
Переховували чоловіків у кількох будинках: на Рівненщині оголосили підозру двом жителям за організацію незаконних переправлень
14:33
На Закарпатті зіткнулися рейсовий автобус та Audi, загинула 22-річна водійка
14:32
Керецьківська сільрада
Депутату, який підірвав гранати на сесії сільради на Закарпатті, винесли вирок
14:13
На Хмельниччині 70% іноземців, які проживають в області, є росіянами
14:02
затримані біля Білоруського кордону
На Волині викрили двох жителів прикордоння, які переправляли чоловіків до Білорусі
13:45
парк Знесіння у Львові
У Львові в парку "Знесіння" облаштують інклюзивний спортмайданчик та доріжку для прогулянок
13:32
Оновлено
У Львові розпочинають ремонт частини вулиці Сяйво, тролейбус на Левандівку не курсуватиме
13:27
кайданки
У Луцьку затримали 15-річного хлопця, який вимагав 1 млн грн викупу після фейкових замінувань
13:05
земля, земельна ділянка
Депутата зі Львівщини оштрафували на пів мільйона за корупцію
12:59
Оновлено
На Закарпатті викрили чергову схему ухилення від мобілізації
На Закарпатті посадовиця ТЦК, лікарка ВЛК і психіатри торгували діагнозами про психічні розлади
12:50
На Львівщині викрили підпільний склад сировини для виробництва сигарет
12:39
На Львівщині погіршилась ситуація з захворюваністю на кашлюк та правець
12:25
На кордоні затримали угорця, який на авто намагався "прорвати" пункт пропуску в Україну
12:20
Ексклюзив
міст на Ковча
Навіщо будувати трамвайну колію на Миколайчука, якщо у нас може впасти міст на Ковча, – Ігор Зінкевич
12:10
чадний газ
На Львівщині чадним газом отруїлася ціла сім'я
11:52
затримання
У Львові 38-річний чоловік вдарив ножем свого брата-близнюка
11:39
Німецькі школярі передали понад 430 подарунків дітям у львівських лікарнях
11:25
Нового очільника Рівненського району полковника Юрія Колоса представили головам громад
Нового очільника Рівненського району полковника Юрія Колоса представили головам громад
11:23
блокування кордону, Польща
Польські фермери до кінця року заблокують рух вантажівок через ПП "Медика - Шегині", – митниця
10:56
паспортний контроль кордон
Скільки людей перетнули західний кордон України 21 листопада
10:46
ППО
На Хмельниччині сили ППО вранці збили чотири "шахеди": є пошкодження будинку
10:39
Злочин Росії, який не перестає повторюватися. У Львові покажуть документальний фільм-терапію "Перемоги 118"
10:20
Неподалік Дрогобича на Львівщині у річці знайшли тіло чоловіка
Неподалік Дрогобича на Львівщині у річці знайшли тіло чоловіка
09:59
Закарпатську обласну службу зайнятості очолив ексголова Мукачівської райадміністрації Едгар Токар
09:43
свічка_скорбота
Львівщина сьогодні прощатиметься з трьома захисниками
Більше новин