Еспресо. Захід
Ексклюзив

В УГКЦ роз'яснили, чому потрібен перехід на новий церковний календар

Тетяна Яворська
7 лютого, 2023 вiвторок
11:55

Рішення УГКЦ перейти на новий церковний календар було не емоційним чи спонтанним, а обдуманим і зваженим. А повномасштабна війна цей процес пришвидшила

Про це в коментарі для  "Еспресо.Захід" розповів отець Ігор Яців, керівник Департаменту інформації УГКЦ.

"Реформа церковного календаря – давня історія. Єдине, що до початку повномасштабної війни цей запит у суспільстві виникав і затухав. Інтерес підвищувався на Різдво чи Великдень, а потім ці свята минали і дискусія була вже не такою жвавою. Натомість цей рік активної війни зробив цю тему вкрай актуальною", – зазначив священнослужитель.

Це не рішення виключно духовенства, це також і рішення вірян

Як розповідає о. Яців, синод порушував питання календаря ще на попередньому засіданні, в листопаді. Але навіть кілька місяців тому духовенство ще вагалося.

"Станом на тоді ще не було видимої й переконливої більшості наших вірних, які виступають за цю реформу. Бо наша церква має, скажімо так, болючий досвід календарної реформи, яка навіть виливалася у календарні війни, коли ділилась громада між собою – одні хотіли так, а ще хтось по-іншому. Тому, остерігаючись, щоб не зробити чогось подібного, тим паче у часі війни, це питання дуже обережно вивчалось", – розповідає священник.

Це рішення є ані не перезріле, ані не недозріле. А саме актуальне сьогодні

Відтак перед лютневим синодом представники УГКЦ провели власне дослідження.

"Тепер, коли мав відбуватись синод у лютому, були проведені опитування у всіх єпархіях і екзархатах в Україні (бо ця реформа стосується лише України). Я особисто мав зустрічі зі священниками, де ми обговорювали усі нюанси, й мені справді було важливо чути й бачити, що не лише священники, але й парафіяни висловлювали бажання про підтримку такого рішення. Рішення не покладалось лише на думку владик. Був зроблений аналіз, або ж фокус-групи зустрічей зі священниками, були деякі єпископи, в деяких єпархіях проводили анкетування вірних, а також опитування серед чернецтва, аби дізнатись, мати розуміння – потрібно чи не потрібно. Ось, підсумовуючи на синоді усі результати такого, бачили, що це рішення є ані не перезріле, ані не недозріле. А саме актуальне сьогодні", –  наголосив отець Яців.

Юліанський календар – ніби зламаний годинник

Українська греко-католицька церква переходить на новий календар 1 вересня цього року. Однак якщо для якихось парафій така реформа виявиться надто стрімкою, їм нададуть можливість  плавнішого переходу

"У постанові 5 про це рішення є пункт перший – про те, коли настає ця зміна і як вона виглядає. А в пункті 2 є якраз положення про перехідний період для тих, хто не готовий. Є парафії, які станом на сьогодні, через різні обставини, не готові на таку зміну з 1 вересня 2023 року. Вони мають час, щоб над цим роздумувати, аналізувати та вивчати фактично до вересня 2025 року. Тобто матимуть понад два з половиною роки, аби для себе це питання вирішити", – пояснив духівник.

За цей час очільник УГКЦ Блаженніший Святослав покладає спеціальні завдання на патріаршо-літургійну і патріаршо-катехитичну комісії. Виконавчі структури церкви повинні проводити відповідну просвітницьку і роз'яснювальну роботу, створювати медійні контенти та проєкти, які будуть пояснювати правильність рішення. 

Отець Ігор намагається пояснити перехід за допомогою найпростіших аналогій.

"Якщо в мене годинник, який не йде, то я віддаю його в ремонт, а не живу з ним далі, бо він мені подобається. Мені потрібен актуальний час, а не з запізненням, бо я не буду нікуди встигати. Так подібно десь з юліанським церковним календарем – він помиляється і відстає. Саме тому маємо різницю у 13 днів", – зазначив він і додав, тим, хто надто прив'язується до дат святкування, потрібно розуміти, що через неточність юліанського календаря, вони також невдовзі зміняться.

"Зараз у нас різниця в 13 днів, а якщо так і надалі б залишалось, то вже у 2101 році потрібно буде додати ще один день. Тобто, якщо комусь залежить Різдво саме 7 січня, то тому, хто буде жити у 2101 році за юліанським календарем, доведеться святкувати Різдво вже 8 січня. Нема потреби прив'язуватись до дат, а радше – до духу свята", – каже він.

УГКЦ і ПЦУ йдуть в одному напрямку, але різними шляхами

Перехід на новий календар не вплине на кількість вірян, сподіваються в УГКЦ. Адже панівна більшість греко-католиків підтримують це рішення. Крім того, в напрямку календарної реформи рухається й інша українська конфесія – Православна церква України.

"З того, що я читав і бачив, анонсується уже такий собор ПЦУ на травень, де тема календарної реформи буде головною. Гадаю, що ПЦУ невдовзі також прийме таке рішення, зважаючи на опитування владик, священників, мирян ПЦУ. Можливо, в них не буде такої переважної більшості, як у випадку УГКЦ, але це буде їхнє рішення, про яке я не беруся ані здогадуватись, ані прогнозувати. Однак, дивлячись, які кроки робить Православна церква Україну, ми точно можемо сказати, що це не є протилежні дороги, ми йдемо в одному напрямку", – переконаний отець Яців.

Священник каже, що відмінною в УГКЦ та ПЦУ є лише методологія, тобто шляхи досягнення результату. 

Хто не готовий цього зробити, то для них буде проміжний період

"З боку Православної церкви України можна побачити, що методологія йде від того, що окремим парафіям за їхнім бажанням з погодженням місцевого єпископа уже було дозволено святкувати Різдво 25 грудня минулого року, натомість уся церква залишилася на юліанському календарі й, зрештою, головні богослужіння –  і на Богоявлення, і на Різдво відбулась саме за юліанським календарем. А методологія УГКЦ полягає в тому, що церква своєю повнотою прийняла рішення переходити на новий календар. А хто не готовий цього зробити, то для них буде проміжний період. Тобто методологія дещо відмінна, але ідея і ціль така ж сама", – пояснив священник.

Отець Ігор каже, що наразі УГКЦ не змінюватиме лише дати свят, пов'язаних із Великоднем, але за кілька років можуть змінитись і вони.

"Наразі йдеться про нерухомі свята за григоріанським календарем зі збереженням чинної Пасхалії. Для цього також є свої причини. Пасхалія сьогодні – це пасхалія усіх церков візантійської традиції, до якої належимо і ми. Тим більше, що на вселенському рівні обговорюється встановлення однієї спільної дати Пасхалії для римо-католиків і православних. Цей процес хочуть завершити до 2025 року, коли буде 1700-річчя Першого вселенського собору, який, зрештою, цю Пасхалію і встановив. До такого ювілею є діалог і дискусія довкола того, аби Пасхалія стала спільною як для православних, так і для католиків. Наша церква, зважаючи на цей діалог на найвищому рівні, залишила ту Пасхалію, яка є зараз, чинною. Як тільки у 2025 році це спільне рішення спільне буде досягнуте, то ми одразу перейдемо і будемо разом з вселенською церквою", – підсумував священнослужитель.

Щодо впровадження дат інших свят, то духівник каже, що на цю тему вже провели розмови з патріаршою комісією. В УГКЦ обіцяють у найшвидші терміни запропонувати нову технічно-календарну сітку вже від 1 вересня і до кінця року. Розповсюдять новий календар в електронній формі, а всі зацікавлені зможуть видрукувати та приклеїти до чинного календаря за 2023 рік.

  • Нагадаємо, УГКЦ оголосила про перехід на новий календар






 
Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.55
    Купівля 39.55
    Продаж 40.08
  • EUR
    Купівля 42.27
    Продаж 43.03
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
19 квітня
22:57
Це питання можна вирішити, - румунський посадовець про потяг з Чернівців до Сучави
22:39
На Закарпатті 24-річний чоловік може отримати до 15 років тюрми через вбивство жінки
22:30
Андрій Садовий з дружиною
Регулятор азартних ігор виписав компанії дружини Андрія Садового штраф у 5 млн грн
22:20
сказ кіт
На Прикарпатті виявили сказ у домашнього кота, який покусав господаря
22:00
Денис Снігур
У Львові відкрили пам'ятну дошку загиблому прикордоннику Денису Снігуру
21:38
Посадовцю Львівспецкомунтрансу, який переправляв ухилянтів за кордон, обрано запобіжний захід
21:20
У Львові зіштовхнулися два трамваї
21:03
книги
За три роки з бібліотек Франківщини вилучили понад 1,5 млн російськомовних видань
20:45
У Луцькому районі внаслідок ДТП травмувалося троє людей
Біля Луцька двоє неповнолітніх на мотоциклі наїхали на пішохода, усіх трьох госпіталізували
20:26
"Карпати", Мирон Маркевич
Мирон Маркевич розкритикував футболістів "Карпат" після поразки від "Інгульця"
20:12
Валерій Тарасенко
Львів'яни 20 квітня прощатимуться із загиблим воїном Валерієм Тарасенком
19:54
На Волині зіштовхнулися три вантажівки. Поліція з’ясовує обставини
19:38
Харківський виробник парових та гідравлічних турбін переїжджає на захід України
19:20
Орест Чемерис
Ректором Львівського медуніверситету став Орест Чемерис
19:07
новини Львівщини
На Львівщині авто збило 12-річного велосипедиста, хлопчик не вижив
18:56
Огляд
хмарно
Погода Львів: прогноз синоптиків на сьогодні 19 квітня, завтра, тиждень
18:54
новини Прикарпаття
На Прикарпатті перевдягнуті у військових грабіжники викрали понад 8 млн грн
18:38
Музей Шухевича у Львові, розбір завалів
Над проєктами відновлення музею Шухевича у Білогорщі працюватиме 13 команд архітекторів
18:25
новини Львова
З понеділка ЛКП "Лев" знову запрацює після 2-місячного карантину
18:11
Великодні гаївки у Львівському скансені
Львівський скансен запрошує на Великдень у Гаю: програма
17:57
новини Львівщини
На Львівщині знайшли водія, який попри позбавлення права кермувати, скоїв ДТП та зник з місця події
17:48
новини Рівненщини
Рівень алкоголю перевищив норму у 20 разів: на Рівненщині п'яний чоловік керував трактором
17:32
Нобелівський нацпарк
Нобельський нацпарк на Рівненщині спільно з польським парком отримали 1,7 млн євро. На що підуть гроші
17:17
новини Тернополя
Інспектора Тернопільської митниці підозрюють в отриманні хабаря
17:02
Ексклюзив
Наталія Ліпська
Уникнути змін у ввезенні гуманітарної допомоги було неможливо, – керівниця ГО "Крила надії" Наталія Ліпська
16:58
новини Львова
У Львові на перехресті Шевченка – Величковського облаштують регульовані пішохідні переходи
16:45
новини Хмельницького
У Хмельницькому прокурори повернули тергромаді будинок культури
16:32
газопровід
У Чернівцях мешканці однієї з вулиць на два тижні залишились без газу. Причини 
16:17
новини Львова
У Львові викрили чоловіків, які підробляли та продавали навушники відомого бренду
16:08
суд, гроші, штраф
На Хмельниччині колишній директор Нацпарку поверне держбюджету 330 тис. грн за незаконне звільнення працівників
15:54
 Вимагала у родички військовозобов’язаного з вадами слуху 300 доларів: на Хмельниччині судитимуть лікарку ВЛК
15:39
Долина нарцисів
На Закарпатті почала цвісти Долина нарцисів
15:38
Оновлено
Організував переправлення ухилянтів за кордон: затримано посадовця Львівспецкомунтрансу
15:24
У Львові знімають фільм про Героя України Тараса Бобанича Хаммера
15:08
сортування сміття у школах
В Ужгороді учні впродовж місяця сортуватимуть сміття, яке продукують їхні школи
14:54
Садиба Реїв на Франківщині
Суд зобов'язав Франківську ОВА взятися за відновлення садиби Реїв
14:39
Новини Львівщини
Польські протестувальники продовжують блокувати чотири пункти пропуску
14:26
викрадений автомобіль
Громадянин Вірменії, якому заборонено в'їзд в Україну, намагався перетнути кордон на краденому авто 
14:12
опалення-діти-школа
Лікарні й дитсадки Львова отримують опалення
13:54
лікування Романа Кліза у Львові
Уламок боєприпасу застряг у грудях: у Львові лікують воїна з Волині
Більше новин