УЗД легень, безпечніші ліки і футбол у коридорі
Як лікують дітей від коронавірусу в єдиному дитячому COVID-відділенні на Львівщині.
Його розгорнули практично відразу з початком пандемії - спеціальне відділення у львівському "Охматдиті". У так звану COVID-зону лікарні пішли працювати авторитетні пульмонологи, алергологи і педіатри - хто як не вони зможуть якнайточніше віддиференціювати звичайні пневмонії від коронавірусних. За весь час пандемії тут пролікували понад 1000 дітей з новою недугою. Нещодавно лікарня оприлюднила інформацію про антирекорд - рекордну кількість дітей з коронавірусом. 42 дитини у відділенні - проти цифр у дорослих лікарнях це не так страшно звучить, але насторожує. "Еспресо.Захід" попросився у гості до єдиного дитячого COVID-відділення, в якому лікують дітей з усієї Львівщини.
Гаджети і навіть футбол
Потрапити сюди неможливо з вулиці - до "зони", як кажуть у лікарні, непросто, хоч вона має окремий вхід-вихід. Сюди треба або скерування від сімейного, або мандрівка у "швидкій". У нашому випадку - дозвіл від адміністрації лікарні.
Тут усе за правилами - у "зону" персонал ходить у спеціальних захисних костюмах. Кожен похід записують у спеціальний журнал. Вдягатися з незвички - довго і незручно. Спочатку - піжама, високі до колін бахіли, поверх усього цього ще й халат з фартухом, нарукавники і відразу дві пари рукавичок. Санітарка з педіатричного у чистій зоні лікарні, яка мене вдягає, сміється, що зазвичай персонал швидше вдягається. І обов’язково - щиток і респіратор. Смартфон - у целофанову торбинку або зіп-пакет. Так роблять і лікарі, і медсестри.
Читайте також: "Вона висіла майже на волосині": як львівські лікарі рятували 3-річну дівчинку з важким перебігом COVID-19
Вирушаємо. Зовні - відділення як відділення, поруч з мамами у домашньому одязі - діти різного віку, відрізняє відділення лише персонал у костюмах прибульців. Знайомлюся з мамами. Де заразилися діти, вони не можуть відповісти однозначно. Головні "підозрювані" - школа, дитячі майданчики. Батьки часто самі вакциновані і не хворіли, але їх дитина підхопила вірус.
Намагаюся не відлякати першу малечу, яку зустріла: "Привіт, малюк! Я прийшла до тебе у гості, ти можеш мене не боятися, я нічого не буду тобі робити", - каже йому. Мама сміється і запевняє мене, що її синочок не боїться людей у формі - він звик. Далі говорити простіше.
Я ще не дуже можу пояснити, чого хочу, мама дитини весь час перепитує, а я не можу дозволити собі кричати на людей, бо мій звичайний голос тут не дуже розчуєш. З часом звикаю говорити голосніше і у нас зав'язується нормальна розмова.
Читайте також: 5-річна дівчинка з ураженням легень 80% почала дихати самостійно
Олена - львів’янка, у її синочка Данилка - коронавірусна пневмонія. Вони захворіли буквально недавно, турботлива мама помітила, що її малюк якось дивно поводився, перебіг хвороби був у нього нетиповим для звичайної бактерійної чи вірусної пневмонії. У нього почалася діарея. Вдома всі дорослі уже перехворіли раніше.
"Я наполягла на ПЛР-тесті, хоча сімейний не дуже хотів його робити. Усе-таки він відгукнувся на моє прохання і ми зробили тест. ПЛР прийшов позитивний і так ми опинилися у "Охматдиті". На щастя, Данилкові допомагало лікування відразу і він з кожним днем все краще почувається і лікарка казала, що вже скоро нас випишуть додому. Хотіла би сказати всім мамам дітей, щоб пильнували своїх дітей і взаємодіяли зі своїм сімейним. Тут дуже багато дітей до трьох рочків і хворіє навіть така малеча, це дуже страшно", - каже мама Данилка Олена.
Зараз Данилко - звичайний рухливий хлопчик, він хоче гратися і тягне маму з палати на коридор, де бавляться інші діти. Доки дорослі у костюмах космонавтів бігають і метушаться, малеча, яка вже краще себе почуває, організовує ігри у коридорі. Менші дітки мають тут ігрову зону, старші залипають у гаджетах. А один хлопчик навіть грав з татом у футбол на коридорі! Батьки намагаються розважати малечу, як можуть.
Зараз у відділенні немає важких пацієнтів - тільки середній стан, кажуть медики.
Важкі і середні
Завідувачка COVID-відділенням Марія Синенька - усюди. Її консультації потребують чи не усі діти. Вона бігає від одної палати до іншої, пам’ятає всіх дітей. Персоналу тут не доводиться сидіти без діла - медсестри стараються швидко виконувати лікарські призначення. Цікаво, що дітям до 18 років не роблять КТ легень, лише УЗД. Вже тут помітні зміни, характерні для коронавірусної пневмонії. У деяких випадках - ренгтен-знімки.
Самі ж медики сьогодні кажуть, що дитячий протокол лікування ковіду мало відрізняється від дорослого, єдине, що в ньому замінили ліки, які не можна дітям, на більш безпечні.
"До нас поступають тільки діти, які є стані середньої важкості або важкі, легкі форми у дітей лікують сімейні лікарі", - каже Марія Синенька.
За останні 10 днів у відділенні лікується в середньому 36-42 пацієнтів. Для лікарні це антирекорд, бо ще минулого року ця цифра була меншою. Однак діти, на відміну від дорослих, мають свої особливості коронавірусної хвороби. Змінився і перебіг самої хвороби. Медики відділення помітили, що скоротився інкубаційний період, тобто уже за 2-3 дні після контакту діти можуть мати перші симптоми, які нагадують звичайну вірусну інфекцію. Правила лікування загальні для всіх гострих респіраторних вірусних інфекцій: провітрювати дім, часто поїти дитину, зволожувати ніс.
Читайте також: Львівські медики врятували 17-річну дівчину з ураженням легень 90%
"Якщо немає пневмонії, то 5-7 днів триває лікування, з пневмонією - 7-10 днів. Це якщо стан середньої важкості, у реанімації все по-іншому. Крім того, якщо минулого року ми мали ускладнення - мультисисистемниий синдром або синдром Кавасакі, зараз у нас частіше пневмонії і кишкові розлади. Цього року діти хворіють важче. Чому так, не знаємо, напевно, це новий штам. Хоча зараз менше дітей потрапляє у реанімацію. Вірус насправді став більш сприятливим для маленьких дітей. Наприклад, раніше до нас потрапляли діти більше старшого віку. Зараз ми спостерігаємо, що багато дітей потрапляє більше дітей до року", - пояснює лікарка.
Лікарка нагадує батькам, що їх мають насторожити такі тривожні дзвіночки: температура 38-40, що тримається понад три дні, задишка, ломота у ногах, втомлюваність, дитина весь час спить і в неї рідкі випорожнення. Також щоб уберегти дитину, лікарка радить вдягати дитині маску у транспорті, а ще радить батькам і всім дорослим вакцинуватися. Якщо стартує вакцинація дітей з 12 років, то варто прислухатися до порад міжнародних експертів. У разі підозрілих симптомів треба контактувати з сімейним лікарем.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку
- Актуальне
- Важливе