Усі портрети з колекції Львівського історичного музею вмістилися в одній книзі
Львівський історичний музей започаткував серію наукових каталогів своїх фондових колекцій. Перший кольоровий том обсягом 500 сторінок склали портрети з XVI до початку ХХ століття
Про це інформує Еспресо.Захід.
У Львівському історичному музеї представили поважне видання – науковий кольоровий каталог музейної збірки портретного живопису. А це близько тисячі портретів від XVI по XX століття. Властиво, ця колекція портретів є однією з найбільших у Львові. І саме з неї Львівський історичний музей започатковує видавничу серію наукових кольорових каталогів своїх фондів.
"Видання каталогів музейних колекцій і в часи СРСР і вже в незалежній Україні були практично відсутні, - сказав на представленні книги директор Львівського історичного музею Роман Чмелик. – Першим порушив у Львові мовчання на цю тему Музей етнографії та художнього промислу Інституту народознавства НАН України, який у співпраці з польськими колегами видав каталоги своїх збірок скла і плакату. Потім каталоги почала готувати Львівська національна галерея мистецтв імені Бориса Возницького. І ось тепер ми. Якщо все буде добре, то в скорому часі презентуватимемо ще один каталог – своєї збірки античних монет – який багато хто вже дуже чекає".
За словами головного хранителя фондів Львівської національної галереї мистецтв імені Бориса Возницького Ігоря Хомина, у його музейній скарбниці теж триває активна робота над проявленням для суспільства фондових скарбів, портретів зокрема. І ця робота містить купу несподіванок та відкриттів. "Із близько 1600 портретів, що є у нашій збірці, коло 30 відсотків мали проблеми з атрибуцією – розповідав Ігор Хомин, - прізвище не відповідало зображенню чи зображення датам. І чимало інших речей. І коли вдається встановити правду, то це насправді велике щастя".
Завідувач відділу "Паллаццо Бандінеллі", хранитель фондової групи "Живопису" Львівського історичного музею Сергій Богданов ( а саме він запропонував включити до каталогу всі до єдиного портрети з музейної інвентарної книги та очолив загальну тематичну роботу) розповів мені, що такі історії, коли одну людину сприймали за іншу, характерні і для ЛІМ. Приміром, виявилося, що героєм "Портрета невідомого рицаря з арабським хлопчиком" є насправді кронпринц Август ІІІ. Чи в музейній збірці фігурував портрет, підписаний як портрет Йосифа ІІ Габсбурга в Римі. Але його іконографія видалася Сергію Богданову геть несхожою на ту, як зображали цього імператора. І раптом у фондах він натрапив на ескіз, де був зображений Казимир Сапєга і зрозумів, чому Йосиф ІІ видавався йому несправжнім. Отже портрет авторства П’єтро Лабруцці сьогодні називається "Казимир Сапєга у Римі" і є одним із п’яти портретів періоду сентименталізму, що є у збірці Львівського історичного музею. І фігури та символи у цьому портреті – те, що накладається на відомі епізоди життя саме Казимира Сапєги. "Здавалося б, закінчив таку вагому працю, потрібно відпочити, -- каже Сергій Богданов. – Але це не про мене. Адже фонди живопису - це не тільки портрети. Це ще велика збірка сюжетного малярства і живопису соціалістичного періоду до наших днів. Так що, повірте, маю, чим зайнятися".
Цікаво те, що одночасно з Львівським історичним музеєм та Львівською національною картинною галереєю ім. Б. Возницького каталог збірки портретів зі своїх фондів підготував до друку і Національний музей у Львові імені Митрополита Андрея Шептицького. А отже в скорому часі львівська скарбниця портретів стане справді максимально відкрита.
- Нагадаємо цього тижня минуло 10 років із дня трагічної загибелі Бориса Возницького, відомого українського музейника, багаторічного директора Львівської національної галереї мистецтв імені Возницького.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.
- Актуальне
- Важливе