Урбаністи мріють про пішохідну вул. Дорошенка, та реальність інша – львів’ян чекають затори
У Львові вже сім років говорять про перетворення частини вул. Дорошенка на пішохідну зону, однак від слів до дій ця тема так і не зрушила з місця
"Еспресо.Захід" розповість коли і чи очікувати перетворення частини вул. Дорошенка на пішохідну зону.
Вул. Дорошенка вже де-юре частково пішохідна, але де-факто – "не на часі"
Про часткове перетворення вул. Дорошенка у Львові на пішохідну зону йдеться вже шість-сім років. Адже ще в травні 2017 року комісія з безпеки дорожнього руху Львова прийняла рішення щодо облаштування пішохідної зони на вул. Дорошенка, від просп. Свободи до вул. Банкової. Та лише за рік, у червні 2018-го, в міськраді спробували втілити задум.
Тодішній заступник міського голови Львова з питань житлово-комунального господарства Сергій Бабак розповів, що зміни в організації дорожнього руху на вул. Дорошенка проводяться з метою прискорення руху громадського транспорту та зменшення аварійності.
"Зміна схеми руху на вул. Дорошенка пройшла всебічне обговорення, ми змоделювали, як буде курсувати транспорт за нової схеми, визначили плюси й мінуси та маємо намір її впроваджувати", – сказав Сергій Бабак.
Однак це рішення так і не довели до втілення. До речі, ініціатором перетворення вул. Дорошенка на частково пішохідну був одіозний Олег Шмід, який з початком повномасштабної війни покинув Україну.
Читайте також: Львів без Шміда та з його урбанізмом: як покращити роботу Інституту просторового розвитку
Тож, громадськість була проти трансформації вул. Дорошенка. Зокрема, транспортний експерт, голова ГО "За якісний транспорт" Святослав Товстига написав декілька колонок на цю тему: "Чи перетвориться на суцільний затор центр Львова після перекриття вулиці Дорошенка", "Чому пішохідна зона на вулиці Дорошенка стане смертельно небезпечною", "Як втричі зменшити навантаження на вулицю Дорошенка і зробити її зручною для транспорту".
Відтак знак "В’їзд заборонено" на вул. Дорошенка поставили, але він так і не запрацював. У міськраді вирішили, що така масштабна зміна руху транспорту у центрі міста зараз "не на часі". Тож, знак "В’їзд заборонено" обгорнули клейонкою і він уже роками то є, то його немає.
Враховуючи, що людям властиво забувати, про це питання знову заговорили восени цього року після форуму урбаністів у рамках Європейського тижня мобільності у Львові, коли вулиця Січових Стрільців на один день стала пішохідною.
На цьому заході презентували напрацьовані раніше "сценарії підвищення привабливості вулиці Січових Стрільців та двох сусідніх – Коперника та Дорошенка". Зокрема, як дізналися журналісти "Твоє місто", архітектори, транспортники, студенти Львівської політехніки і мешканці середмістя запропонували своє бачення влаштування пішохідної частини вулиці Дорошенка – перетворити її "на центральну крамарську променаду" з розширеннями тротуарів та звуженням трамвайної колії. Це і наробило інформаційного галасу, що одна з центральних вулиць Львова стане пішохідною. Але чи так це і коли цього чекати?
Якщо заберемо транспорт з вул. Дорошенка, він муситиме їхати через вул. Гнатюка
Як сказав у коментарі "Еспресо.Захід" транспортний експерт, голова ГО "За якісний транспорт" Святослав Товстига, вул. Дорошенка зараз апріорі не може бути пішохідною.
"Вона не може бути пішохідною, бо там є трамвайний та автобусний рух. Це питання безпеки дорожнього руху, хто нестиме відповідальність? Так, там можна зробити часткову зону без приватного транспорту. Про це можна говорити. Але, щоб називати це пішохідною зоною, вибачте, не можна. Паралельно йде історія про пішохідну зону на вул. Січових Стрільців. Чи може бути там пішохідна зона? Не може там бути, адже тоді треба контакту мережу переносити для зміни руху тролейбуса, – каже Святослав Товстига – Транспорт кудись переміщується, неможливо хаотично його забрати без наслідків на інших дорожніх вузлах. Якщо заберемо його з вул. Дорошенка, тоді він їхатиме через вул. Гнатюка. Як наслідок блокуватиме це перехрестя. Будуть проблеми для 33-го маршруту та інших. А хвіст заторів тягнутиметься до вул. Городоцької. Усе можна робити, але це має бути стратегічне бачення на 10 років, як ми розвиваємо центральну частину міста. Щоб зробити вул. Дорошенка частково вільною від приватного транспорту, як це задумували 2017 року, на вул. Гнатюка треба забрати все паркування, аби збільшити пропускну спроможність потоку з вул. Дорошенка. Та забрати паркування – це завдати збитків бюджету. А він приносить прибуток, який місто перераховує на ЗСУ. Тому тут багато питань до обговорення".
Читайте також: Сотні нових кілометрів велодоріжок: чи зможе Львів за 10 років стати велостолицею України
Святослав Товстига відзначає, що на цьому етапі – це все розмови, тому точно не варто очікувати, що найближчим часом рух на вул. Дорошенка змінюватимуть. Адже це стратегічне питання, яке потребує багатьох змін, а не лише дорожніх знаків.
"Це розмови деяких осіб. Та юридично коментувати про розвиток міста може або профільний керівник департаменту, або профільний заступник міського голови. Вони приймають рішення. Решта – це ті чи інші спеціалісти, які мають власну думку. Чи можемо бути там пішохідна площа? Звісно, прикладів багато таких, бо це можна зробити, але не одразу. Це має бути стратегічний підхід на 10-15 років. Ми збільшуємо пропускну спроможність, ставимо розумні світлофори. Тоді змінюємо організацію дорожнього руху, але так, щоб запропоновані зміни з утворенням пішохідних зон без руху приватного транспорту не створювали заторів у місцях поруч. Цього можна досягнути лише стратегічним підходом".
- Актуальне
- Важливе