Заблоковані українські водії на польському кордоні провели перемовини з консулом. Про що домовились
До українських водії, які понад два тижні стоять у черзі до ПП "Корчова-Краківець", і збирались оголосити голодування, приїхав український консул
Як повідомляє "Суспільне", заблокованим у Польщі українським водіям за посередництва консула Василя Йордана, вдалось домовитись про те, що польські страйкарі пропускатимуть через кордон у Корчовій по сім автомобілів на годину, а вантажівки з гуманітарною допомогою – поза чергою.
Як стало відомо "Еспресо.Захід", домовились, що одну годину блокувальники пропускатимуть на кордон у Корчовій пропускатимуть 7 автомобілів з черги на автобані А-4 (чотири зі звичайним вантажем, три з – небезпечними вантажами чи продукцією, що швидко псується. Наступну годину сім фур з черги на ДК-94.
Чому водії готові оголосити голодування
Як розповів "Еспресо.Захід" водій Анатолій Романюк, який перебуває у черзі уже 15 днів, 1 грудня українські водії вирішили зібратись і піти на переговори до поляків, які блокують кордон.
"Черги є на двох дорогах: Автобані А-4 та ДК-94. Ми йшли з А-4. Але поліція не дозволила йти по автобану. Почали погрожувати, що за це випишуть мандат, бо йти пішки по автобану не можна. Тоді вирішили йти через села, польовими дорогами, але й їх польська поліція заблокувала, – каже водій. – З'єднатись нам з колегами, що стоять на 94-йтакож не дали. Щоб ви розуміли, черга до Корчової розтягнулась десь на кілометрів 60-80 по різних паркінгах. Тому нам важко комунікувати між собою. Але так далі тривати не може".
За словами Романюка, у водіїв закінчується дизель, газ у балонах, за допомогою яких готують їжу.
"Ходимо в кабіни один до одного, аби якось обігрітись. Пічки виходять з ладу. Зрештою, не всі водії – молоді хлопці по 18 років. Є і під 60, і за 60. Здоров'я не витримує. Періодично викликають швидку, – каже він. – Є люди з діабетом, у яких закінчується інсулін. Тоді вони просяться пропустити їх швидше, але декого забирають до лікарні. То у людей уривається терпець. Більшість готові оголошувати голодування, якщо не буде зрушень".
Лище на Корчовій заблоковані 2000 вантажівок
Як розповів Радіо Свобода водій міжнародних перевезень Роман Власюк, близько двох сотень українських водіїв, які вже два тижні стоять поблизу пункту пропуску Корчова, хотіли поспілкуватися з польськими протестувальниками, однак їх зупинила поліція.
"Нас заблокували серед поля. Нас тут близько 200 водіїв. Поліцейські сказали, що по їхніх законах згромадження людей в такій кількості недозволено. Вони в повній амуніції, з балонами, газами, "перцовками", – зазначив Власюк.
Він також розповів про учорашню домовленість, яка передбачала, що польські перевізники пропускатимуть сім авто на годину, однак вона працювала недовго.
"Так було до 22:00. Далі домовленість була зірвана і нас знову поставили на один автомобіль в годину. Зараз тільки на Корчовій ми маємо заблокованих 2000 вантажівок, тобто в Україну в очікуванні 2000 машин експорту", – повідомив водій, додавши, що щойно двох українських водіїв пропустили на переговори до польських колег.
"Наші вимоги – пропустити одним виїздом всі ті автомобілі, які мали вночі поїхати згідно домовленості "7 машин в годину", в також надалі збільшити пропуск до 14 машин в годину. Якщо наші умови не будуть виконані ми офіційно заявляємо про голодування. Ми відмовляємося від волонтерської допомоги. Ми переходимо тільки на воду і чай", – наголосив Роман Власюк.
Також, за словами, водія вчора польська інспекція транспорту почала штрафувати українських водії за порушення графіку роботу.
Страйки на кордоні з Україною: що відомо
6 листопада польські перевізники розпочали страйк на польсько-українському кордоні. У Мінінфраструктури заявили, що польські перевізники не передали Києву жодних офіційних вимог.
Станом на вечір 7 листопада польські перевізники повністю заблокували проїзд вантажного автотранспорту на двох пунктах пропуску на кордоні з Україною.
9 листопада у Польщі відбулася зустріч урядовців і перевізників, які блокують кордон з Україною, однак вона завершилася нічим. Водночас черги з вантажних транспортних засобів стають все довшими. Відтак Україна запропонувала польській владі запустити смуги для порожніх вантажівок і очікує на відповідь з їхньої сторони.
15 листопада відбулися тристоронні перемовини з Польщею та Єврокомісією щодо розблокування пунктів пропуску, однак вони не принесли результатів. Натомість Європейська комісія може розпочати карну процедуру проти Польщі, якщо влада не вирішить питання з блокуванням перевізниками пунктів пропуску на кордоні з Україною.
16 листопада словацькі перевізники провели попереджувальну акцію і на годину заблокували перетин кордону українським колегам, приєднавшись до аналогічної польскої блокади. Перевізники заявили, що чекатимуть на реакцію упродовж семи днів, а в разі її відсутності погрожують повністю перекрити пункт пропуску "Вишнє Нємецьке - Ужгород".
Згодом польські перевізники пообіцяли посилити блокаду на кордоні з Україною. Крім того, митники почали фіксувати збільшення черг вантажівок на словацькому напрямку.
Україна та Польща готують позови щодо відшкодування збитків, завданих блокуванням прикордонних автомобільних пунктів пропуску через мітинг перевізників. Крім того, стало відомо, що польські перевізники не пропускають гумдопомогу і небезпечені вантажі.
За словами віце-президента Асоціації міжнародних автоперевізників Володимира Баліна, польські перевізники порушують умови страйку, що може допомогти добитися його скасування. Водночас українська економіка за цей час зазнала збитків вже на понад €400 млн.
Аграрний експерт розповів, які продукти можуть зникнути з полиць українських магазинів через блокаду кордонів.
Тим часом в уряді Польщі закликали Україну скасувати реєстрацію в е-черзі для порожніх вантажівок. Також польська міністерка зустрілася з протестувальниками і запропонувала їм компромісне вирішення питання.
4 грудня транспортна рада ЄС обговорить ситуацію з блокуванням на польсько-українському кордоні, де польський уряд вимагатиме розірвати угоду з Україною.
- Актуальне
- Важливе