У Шевченківському гаю у Львові склали "Вівтар небесного воїнства"
У львівському скансесі у костелі зі села Язлівчик віднині - 26 серпня - експонується виставка харківської художниці Альбіни Ялози "Вівтар небесного воїнства"
Про це інформує Еспресо.Захід
Виставка харківської художниці Альбіни Ялози "Вівтар небесного воїнства", яка віднині - 26 серпня - експонується у Шевченківському гаї у костелі зі села Язлівчик, і для самої авторки стала першовідкриттям. Адже свій "Вівтар небесного воїнства" Альбіна Ялоза у складеному вигляді побачила уперше, попри те, що проєкт два роки тому здобув друге місце на "Бієнале Шептицький/Sheptytsky Biennale". Тільки тоді цей "Вівтар" і художниця і експертна рада бієнале могли побачити хіба у вікні монітора. І ось він уперше навіть не у виставковому залі - у храмі.
"Я дивлюся на ці роботи і мені навіть не здається, що вони - мої, - розповідала мені Альбіна Ялоза, коли я підійшла до неї на монтаж експозиції. - Я заново знайомлюся і з цими творами ( бачу, де які помилки зробила, де які знахідки) і сама зі собою. Бо за цей час чимало змінилося. І я змінилася".
Створений в 2015-2016 роках проєкт з майже 60 ліногравюр як реакція на війну на сході України з повномасштабним вторгненням набув і нових відтінків і нових сенсів. Уродженка Харкова та випускниця Харківського державного художнього училища за спеціальністю "Живопис" та Харківської державної Академії Дизайну і Мистецтв за спеціальністю "Графіка" Альбіна Ялоза (яка зараз живе у Києві) на основі - в основному -народної скульптури створила образи небесного воїнства, енергетика яких реально проймає.
"Це справді, як на мене, дуже влучний в усіх сенсах проєкт, - говоримо з його куратором, керівником відділу науково-освітньої та виставкової роботи Романом Зілінком. - Альбіна Ялоза належить до найцікавіших сучасних майстрів, які активно працюють зі знаками та символами. Її "вівтар…" - це не дослівна передача емоцій та вражень, а глибоке осмислення. А персонально мене такі речі завжди захоплюють.І він чудово вписався в інтер'єр нашого костелу. До повномасштабної війни тут була виставка дерев'яної скульптури (яку з початком повномасштабного вторгнення довелося поховати), і ось зараз вівтар там, де йому і належить бути".
"На більшості образів зображення фігур повторюються, рух тіла набуває різних прочитань залежно від того, як нахилена фігура, і атрибутів, що задають контекстів. Чи це рух, чи це падіння, чи це піднесення – все вирішує незначна зміна кута зору, - пише про художницю та її проєкт мистецтвознавець Богдан Шумилович. - Перепона, що відділяє людину від сакрального світу, стає самостійним об‘єктом і, замикаючи простір, нагадує класичний іконостас. Як і в храмі, де іконостас ніби розмежовує небесний і земний світи, графічні "репліки" сакральних об’єктів Ялози формують величну стіну, що набуває нового значення з чітко окресленою символікою. І тільки при наближенні, при розгляді деталей проявляється алегорична структура стіни із небесного воїнства: фігури виглядають понівеченими, фрагментованими й побитими. Так ніби це сповнені духовної сили каліки, які взялися обороняти світ живих від світу мертвих".
" Для мене цей вівтар складався як певне військо Бога, - ділиться зі мною Альбіна Ялоза. - Я думала про тих воїнів - хлопців та дівчат, які покаліченими вертатимуться додому, якими вони будуть і як їм тут буде. Колись справжню трагедію цієї війни розуміли тільки ті, котрі безпосередньо з нею зіштовхувалися. Але живою раною нації ця війна стала тільки, коли кожен став у ній задіяним. Сьогодні ми всі - військо Бога, бо тримаємо кордон із темрявою. Ми - воїни світла. Ми - світло… хоч як би пафосно це не звучало…"
Виставка експонуватиметься до 26 жовтня.
- У Львові відкрили виставку живопису ізраїльської художниці та українського прикордонника "Земля майбутньої весни"
- Актуальне
- Важливе