Еспресо. Захід

Як нині в Росії, так і радянське керівництво не рахувалося з людськими життями, – ліквідатор Чорнобильської аварії 

26 квітня, 2022 вiвторок
17:50

Минуло 36 років від дня, коли світ сколихнула найбільша техногенна катастрофа – вибух на Чорнобильській атомній станції

Сьогодні у Львові і на Львівщині проживає майже сім тисяч осіб, постраждалих унаслідок Чорнобильської катастрофи.Вони самі або ж їхні родичі безпосередньо були присутні на території Чорнобильської АЕС і долучилися до ліквідації аварії.

"Еспресо.Захід" поспілкувався з військовим Андрієм Кульчицьким, який одним із перших був на місці вибуху.  Нині він голова Львівської обласної організації "Союз Чорнобиль України". Розповідає: тоді уявити не міг, якого масштабу трагедія сталась у країні і скільки смертей і каліцтв вона принесе. Тим паче, що загроза не була видимою, як, до прикладу, війна в Афганістані, учасником якої був у 1982-1983 роках. 

Наслідки вибуху у Чорнобилі ліквідовував три місяці безперервно

"Нас підняли за тривогою, прозвучав сигнал і ми зразу відбули на аеродром. Перші екіпажі пішли на Чорнобиль з Калинова, що на Самбірщині. Наша опергрупа займаюсь доставкою вантажів, а також довкола поливала 30 кілометрову зону патокою. З 22 людей, залишилося лише троє. Люди ціною власного життя врятували світ. У той час мені було 26 років. Страшно не було, бо радіації не бачили. От в Афганістані ти відчував, що йде фронт, там стріляють. Ми спершу навіть у Овручі збирали гриби і смажили їх на пательні. Не знали, що то така надзвичайна небезпека. Бачили, звісно, що фонила радіація на приладах, а вже значно пізніше нам сказали, що не можна нічого їсти. Загалом тоді для найвищого керівництва людське життя не мало ніякої ваги". 

Нам відповіли: "Не идет речь о человеческих жизнях. Выполняйте задачу"

Пан Андрій згадав про випадок, коли їм дали завдання встановити ковпак на реактор вагою дві тонни, близько 58 метрів по діагоналі.

"Це така свого роду парасоля, яка мала до чогось прикріпитися, щоб її вертольотом підняти й розрівняти. Кріпили її на плитах спеціальними магнітами. Матеріал "парасолі" мочили в жолобах, згодом вертольотом піднімали і прикріплювали. А ставили так, аби не піднімався радіоактивний пил. Коли на третій раз почали вирівнювати ту "парасолю", у магнітів минув термін дії (бо мали підняти за 5 годин, а підняли за 10). Так от – вертоліт її піднімає, а та плита піднімається разом з парасолею. І якби ця конструкція зірвалась, загинуло би безліч людей. Тоді, подзвонивши до керівництва у Москву, отримали від них таку відповідь: "Не идет речь о человеческих жизнях. Выполняйте задачу".

Чоловік, який був у вертольоті й виконував цю операцію, розповідав, що що впродовж 4 хвилин посивів. Але зрештою за четвертим разом зумів кинути цю "параслю" просто в горнило реактора.

"От це приклад, як ще тоді радянський режим ставив в ніщо людське життя", – додає чоловік.

Андрій Кульчицький розповів, що коли місяць тому знову нависла загроза над Чорнобильською АЕС через російських окупантів, його найбільше здивувала безграмотність людей.

"Ті, кого туди відправили, могли ж чинити якийсь супротив. Вони знали, чим це може закінчитися. Дивує безграмотність керівників і навіть білорусів. Там випадково міг потрапити снярд, який спричинив би велике горе. А окопуватися в "рудому лісі" – це взагалі немає слів. Єдине зрозуміло: Росія свідомо загнала своїх військових на смерть. А це ще раз доводить їхню тупість, безграмотність і відсутність будь яких цінностей. Росія продовжує нехтувати людьми. Люди для них – просто гарматне м'ясо, я ще з Афганістану це пам'ятаю. Така риторика і далі продовжується".

Є багато сімей, де батьки померли, а їхні діти залишилися хворі, прикуті до ліжка

Ліквідатор аварії зазначає: попри те, що вже минуло 36 років від катастрофи, вона донині є відчутною, бо серед його побратимів, які залишилися живими, є багато тяжкохворих, причому не лише серед ліквідаторів, воріють і їхні діти. 

"У нас в Самборі був автопарк, автобуси звідти займалися вивезенням і перевезенням людей. Багатьох із тих водіїв, які перевозили цивільних і дітей, уже немає серед живих. За їхніми розповідями, людям казали, що вони ненадовго покидають свої домівки, але донині там ніхто не живе. Дуже багато людей онкохворих, прикутих до ліжка. Безліч сімей, де батьки померли, а залишились їхні діти, які також прикуті до ліжка. У мого товариша, з яким я був разом і в Афганістані, і в Чорнобилі, залишились діти, які хворіють і вже багато років лежачі, навіть не можуть сидіти. Доводиться допомагати як можемо", - каже пан Андрій.

Кульчицький додає, що не жаліється, ані на долю, ані на владу. Каже, що розуміє всю ситуацію, а крім того, нині ще й допомагає Збройним силам. 

"Я знаю як ніхто інший, що таке війна. Крім Афганістану, був у Югославії в 1996-1997 роках, у Карабаху в 1990-му. Мій син і невістка - військові. Не можу зараз чогось надзвичайного вимагати у влади. Сідаю у свій бус і їду шукати бронежилети в Європу. Займаюсь волонтеркою, як можу".

Допомога від держави

У Львівській ОВА кажуть, що чорнобильцям завжди стараються допомогти. Хоч цього року точно сказати не можуть, як буде. 

"Загалом у Львівській області проживають 6994 особи, постраждалі внаслідок Чорнобильської катастрофи. Власне ліквідаторів аварії на ЧАЕС мешкає 3663. Цим людям постійно здійснюють виплати з державного бюджету. А в обласному бюджеті цього року закладено 4 мільйони на медикаменти. Окрім того раніше закладали 500 тисяч на співфінансування для придбання житла для чорнобильців першої категорії. Нині стрічка у бюджеті є, але розуміємо, яка ситуація, тому важко говорити, як вдасться це реалізували", – розповів у коментарі для "Еспресо.Захід" в.о заступника директора департаменту соціального захисту Роман Андерс.

У Львові чорнобильців є понад три тисячі, серед них ліквідаторів – 1443. Цього року місто виплачувало їм одноразову матеріальну допомогу по 1700 гривень, – розповідає Леся Дронь, заступниця начальника управління соціального захисту ЛМР.

"На прохання громадських організацій виплачували однакову суму  – 1700 гривень. Виняток становили люди з інвалідністю першої категорії, яких є у Львові четверо, їм виплатили по 5 тисяч гривень матеріальної допомоги. Загалом виплати допомоги на загальну суму майже два мільйони гривень".

Попри те, що аварія сталась ще 36 років тому і за цей чес виросло вже ціле покоління ще й донині є діти до 18 років, які вважаються постраждалими внаслідок чорнобильської катастрофи. У Львові таких – 479. Це діти, батьки яких є чорнобильцями. Крім того, двоє серед цих діток мають інвалідність.

  • Нагадаємо, 26 квітня, минає 36 років з дня трагедії, що сколихнула світ – аварії на Чорнобильській АЕС. Цю техногенну катастрофу вважають найбільшою за всю історію ядерної енергетики – і за кількістю загиблих та потерпілих від її наслідків людей, і за економічними збитками.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.












 
Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.43
    Купівля 39.43
    Продаж 39.94
  • EUR
    Купівля 42.15
    Продаж 42.9
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
19 квітня
09:00
На Закарпатті прощатимуться з загиблим воїном з Тячівщини Михайлом Руснаком
08:40
Руслан Марцінків
Марцінків заявив, що у Франківську бракує комунальників і техніки - частину передали ЗСУ
08:20
На Волині породіллі видалили 6-літрову пухлину
08:00
перейменування вулиці
Не Декабристів, а Свободи: у Луцьку перейменують ще 7 вулиць
07:46
Огляд
Дружина мільйонерка: що задекларував керівник психіатричної лікарні Львівщини Богдан Чечотка
07:30
Осінь, дощ
Погода на Львівщині та в інших західних областях України: прогноз синоптиків на сьогодні, 19 квітня, і завтра
2024, четвер
18 квітня
22:54
Десятьох учасників наркоугруповання, яких днями викрили на Закарпатті, взяли під варту
Десятьох учасників наркоугруповання, яких днями викрили на Закарпатті, взяли під варту
22:42
Двоє підлітків на Закарпатті хотіли допомогти порушникам перепливти Тису човнами
Двоє підлітків на Закарпатті хотіли допомогти порушникам перепливти Тису човнами
22:25
Верховний суд України
Верховний Суд виправдав архітектора з Тернопільщини, підозрюваного в отриманні $1,5 тис. хабаря
22:00
OPINION
Микола Бандрівський
У Львові хочуть перейменувати аеропорт, а король-то несправжній... Блог Миколи Бандрівського
21:43
Рідним львівського археолога й воїна Андрія Филипчука вручили орден "За мужність"
21:25
На Донеччині загинув боєць зі Львівщини Георгій Ломарєв
На Донеччині від осколкового поранення загинув боєць зі Львівщини Георгій Ломарєв
21:06
Ексклюзив
Церква не виконала обіцянки: мешканці Пасічної висадили дерева за власний кошт
Церква не виконала обіцянки: мешканці Пасічної висадили дерева за власний кошт
20:48
Львівщина отримає від ЄС понад €15 млн на втілення екологічних проєктів
20:31
У Львові демонтують покрівлю пам'ятки архітектури без жодного паспорта об'єкта
20:15
На Рівненщині п’яний водій з малолітньою дитиною на колінах хотів відкупитися від копів за 1400 грн
19:57
На Львівщині судитимуть мешканця, який незаконно зайняв захисну смугу водосховища
На Волині судять жителя Херсона, який незаконно продавав автомати Калашникова
19:38
Міст у Великих Мостах на Львівщині відкрили для транспорту
Міст у Великих Мостах на Львівщині відкрили для транспорту
19:29
держдума РФ
У Тернополі трьох депутатів держдуми РФ заочно засудили до 15 років
19:11
На Прикарпатті відбулася обласна олімпіада для школярів "Як ти знаєш Біблію?"
18:53
ЗСУ загиблі
У Львові попрощаються із захисниками Віталієм Дідиком та Віталієм Яворським
18:35
На півночі Рівненщини двоє чоловіків напали на прикордонників. У чому причина
18:18
родина Гринкевичів
Суд скасував арешт частини майна Гринкевичів, яких підозрюють у махінаціях на закупівлях для ЗСУ
18:03
афіша
Пів мільйона на дрони: у Львові Дім Франка запрошує на унікальний аукціон-концерт
17:55
швидка допомога
На Закарпатті через затримку швидкої на зупинці помер чоловік: в обласному центрі меддопомоги проведуть розслідування
17:48
новини Хмельниччини
На Хмельниччині злочинці торгували наркотиками в слідчому ізоляторі, їх засудили
17:32
новини Львівщини
Через ремонт водопроводу, завтра у селі Зарудці на Львівщині не буде водопостачання
17:12
новини Львова
У Львові для дітей військових проведуть майстерклас із розпису писанок
17:01
На Закарпатті тернополянин хотів виїхати за кордон за підробленими документами
16:57
Огляд
Осінь, дощ
Погода Львів: прогноз синоптиків на сьогодні 18 квітня, завтра, тиждень
16:44
У Луцьку висадили 47 дубів Шевченка 
16:39
Огляд
Зарплата понад 1,5 млн грн: що задекларував керівник інфекційної лікарні Львівщини Сергій Федоренко
16:28
новини Тернополя
Екскерівника податкової інспекції Тернополя засудили до 6 років за вимагання $40 тис. неіснуючого боргу
16:25
новини Хмельниччини
Кам’янець-Подільського мера визнали винним у правопорушеннях, пов’язаних з корупцією
16:13
сепар днр
Держзрада і тероризм: у Львові судитимуть десятьох жителів сходу України, які воювали за РФ
16:08
Оновлено
Ремінісценції.UA, ТанцТеатр "Життя"
Куди піти у Львові із 15 по 21 квітня: Ремінісценції.UA і звукові прогулянки із Остапом Мануляком
15:59
афіша
У Львові робота Центру освіти дорослих почнеться із письмотерапії з Любком Дерешем
15:58
На Волині судитимуть обвинувачених у вимаганні у військового неіснуючого боргу
15:44
новини Хмельниччини
На Хмельниччині рятувальники зняли з даху 61-річного чоловіка, якому була потрібна допомога
15:37
У війні з Росією загинув навідник кулеметників Ярослав Ломпас з Прикарпаття 
Більше новин