У мерії Львова заявили, що мозаїку на СКА не знищили, й обіцяють повернути її
Мозаїку закрили мінватою, поверх якої проводили ремонтні роботи
Про це повідомив перший заступник міського голови Львова Андрій Москаленко, передає "Еспресо.Захід".
За словами Москаленка, модерністську мозаїку на СКА у Львові не знищили, а лише закрили мінватою.
"Цього тижня управління охорони історичного середовища, коли почало ознаковувати мозаїки, які підлягають захисту, виявило закриту стіну зі свіжим ремонтом замість мозаїки. Розпочали дослідження - хто і коли провів роботи. І чи мозаїка була знищена, чи демонтована. Роботи були проведені Університетом безпеки життєдіяльності. З ними розпочато перемовини щодо цього", - розповів заступник мера.
Він також наголосив, що мозаїка буде відкрита і повернута.
Усі деталі з цього приводу у мерії пообіцяли розповісти на брифінгу у понеділок.
Передісторія
Напередодні відразу кілька обізнаних у темі львів’ян помітили, що мозаїчне панно на СКА у Львові знищене. Вони також виклали відповідні фото "до" та "після".
Першим про це сповістив на сторінці свого проєкту у telegram-каналі львівський експерт у темі мозаїки Олег Левій.
"Панно Ігора Сиротинського знищили під час ремонту і надбудови ще одного поверху, залишивши сіру стіну, – написав він і додав: – Досі не зрозуміло, хто відповідальний за знищення, адже за адресою знаходиться кілька резидентів. Як тільки стане ясно – повідомлю додатково".
Також про ситуацію написав архітектурний фотограф та автор проєкту "Ukrainian modernism" Дмитро Соловйов, наголошуючи на тому, що Львівська міська рада "має забезпечити невідворотність кримінального покарання за знищення об’єктів культурної спадщини", аби такі випадки нарешті перестали повторюватись.
Про панно на СКА
Мозаїчне панно на території спорткомплексу створене у 1970-х роках. Воно складалося із восьми сюжетів, яку зображають спорт та армію. Загальна його площа – 430 квадратних метрів. Ця мозаїка була внесена до охоронного списку.
У межах декомунізації два із восьми сюжетів були замальовані сірою фарбою, оскільки оди із них зображав флот, авіацію і сухопутні війська, а інший – модерністський Кремлівський палац з'їздів. У решті суто спортивних сюжетів фрагменти мозаїк осипались, частина закриті рослинністю та пошкоджені написами. Мозаїка потребувала реставрації.
- Нагадаємо, у Львові зруйнували унікальну мозаїку художника Богдана Сойки "Інформаційний простір". Заступник мера Львова Андрій Москаленко, повідомив, що у міській раді провели оперативну нараду щодо цього інциденту. Він зазначив, що ця мозаїка була внесена в перелік мозаїк, які підлягають захисту та мала охоронний статус.
- Як тоді наголосив голова правління видавництва "Вільна Україна" Віктор Дацків, видавництво не має стосунку до руйнації. Тоді ж "Еспресо.Захід" звернулися за коментарем до приватного підприємства "Торгпреса", директор якого повідомив, що мозаїка, на їхню думку, підпадає під декомунізацію.
- На думку Олега Левія, у знищенні мозаїки на вул. Володимира Великого, 2 винні як орендарі приміщення, так і міськрада Львова, яка не змогла продумати механізм захисту таких пам’яток.
- Актуальне
- Важливе