"Неоднозначна ситуація": власник приміщення, де зруйнували мозаїку, прокоментував інцидент
Видавництво "Вільна Україна" не має стосунку до руйнації мозаїки Богдана Сойки "Інформаційний простір".
На цьому наголосив голова правління видавництва "Вільна Україна" Віктор Дацків для "Еспресо.Захід".
"Адреса та сама – В. Великого 2, але це зовсім інша структура, яка ніколи не мала відношення до видавництва "Вільна Україна". Це – колишнє підприємство "Союзпєчать", а зараз приватне підприємство "Торгпреса". У нас з ними лише спільна стіна. Видавництво "Вільна Україна" було побудовано першим у 1974 році. І вже лише згодом добудовано "Союзпєчать", – пояснили у "Вільній Україні".
Еспресо.Захід звернувся за коментарем до приватного підприємства "Торгпреса", директор якого повідомив, що мозаїка, на їхню думку, підпадає під декомунізацію.
"Хочу бути чесним та відкритим з містянами і пояснити не вельми однозначну ситуацію, яку зараз намагаються розпіарити. Як корінний львів’янин, я з усією повагою ставлюся до українського мистецтва, особливо до творів шанованого митця Богдана Сойки, але розумію, що у 1984 році "Інформаційний простір" він міг творити тільки за згодою і виключно для партії, про що свідчить напис "ЛЕНІН" на одній з книжок у жінки у руках. Не тільки ми, а і науковці зокрема, які писали свої праці про мозаїки Львова, теж характеризують це панно, як "політику, яка витісняла релігію з життя громадян", – зазначив директор ТДВ "Торгпреса" Сергій Васечко.
Він також наголосив, що з роками мозаїка руйнувалась, адже її багато разів затоплювало.
"Тільки за це літо після дощів стіни у приміщенні кожен раз, на жаль, були мокрі. Наразі готуємось до перекриття даху. Жодного разу за мого недовгого керівництва, ніхто з ніяких служб не приходив до нас, не пробував реставрувати мозаїку, яка від підтоплень обпала, і угоду про охорону цього нематеріального майна ми теж ні з ким не укладали. Вхід до приміщення є відкритим, тому до нас могли навідатись відповідні структури та представники влади, що мали б відповідати за цей витвір радянського періоду, могли консультувати, реставрувати, перенести в більш сухіше приміщення і т.д. Але не було нікого, ні активістів, ні архітекторів, ні посадовців, ніяких уповноважених осіб! І коли мозаїка сама обсипалась, зразу всі почали шукати винного", – каже Васечкою
Він каже, що не розуміє галасу щодо мозаїки, яка "обсипалася", бо вважає це логічним завершенням радянської епохи.
- Нагадаємо, у Львові зруйнували унікальну мозаїку художника Богдана Сойки. Заступник мера Львова Андрій Москаленко, повідомив, що у міській раді провели оперативну нараду щодо цього інциденту. Він зазначив, що ця мозаїка була внесена в перелік мозаїк, які підлягають захисту та мала охоронний статус.
- Актуальне
- Важливе