У Львові буде "Концерт, що не відбувся"
Його зіграють знані музиканти з різних куточків України, що стали переселенцями через війну.
Завтра – 24 березня – у Львівській національній філармонії ім. М. Скорика запланована незвична подія "Концерт, що не відбувся". Мова про ініціативу відомих українських академічних музикантів, що покинули свої домівки через війну й – зустрівшись у Львові – підготували концертну програму, яку зіграють у порожньому концертному залі Львівської національної філармонії імені М. Скорика, що зараз стала свого роду гуманітарним центром для допомоги іншим. Концерт транслюватиметься онлайн, інформує "Еспресо.Захід".
Як розповіла нам після представлення у львівському медіацентрі "Україна" кураторка проєкту Марія Попик, практично усі задіяні в проєкті музиканти – нельвів"яни, що опинилися у місті Лева через вимушені обставини повномасштабної війни. "До концерту увійшли ті твори, котрі мали бути зіграними у мирних містах, – каже Марія Попик. – Але так не сталося. Мозаїка жахливих подій, котрі зараз відбуваються в Україні, змінила життя багатьох із нас. Музиканти – не виняток. Бомбардування, вимушене переселення, подекуди безповоротні втрати – дому, рідних, друзів, інструментів, можливостей… Наразі це дуже спонтанна ініціатива. Ми зустрілися одні з одними на львівських вулицях, подекуди навіть не знаючи, що той чи інший наразі перебрався саме до Львова. Радість від зустрічі, спілкування, відчуття, що маємо щось зробити, вилилися у ідею концерту, за можливість реалізувати яку завдячуємо Львівській філармонії".
Піаніст, соліст Національної філармонії України Антоній Баришевський, скрипалі – професор скрипки в місті Ессені Німеччина Олексій Семененко та Орест Смовж ( який звично мешкає у США), знаний композитор та віолончеліст Золтан Алмаші та уродженець Харкова віолончеліст Віктор Рекало, а також кларнетист із Києва Дмитро Пашинський виконають програму, співзвучну до того, що відбувається в Україні.
Зокрема, до неї увійшли як твори українських композиторів – одного із символів музичного Києва Валентина Сильвестрова (який зараз теж є біженцем – виїхав до Німеччини), Святослава Луньова, що залишився у столиці пліч-о-пліч захищати її разом з іншими добровольцями, засновника сучасної української музики Бориса Лятошинського (зокрема звучатимуть його твори, написані в евакуації під час Другої світової війни), корифея української фортепіанної музики Віктора Косенка – так і твори закордонних композиторів. Серед цих творів, що невипадково, твори видатного француза Олів’є Мессіана, які він написав, перебуваючи у концентраційному таборі…
"Війна руйнує наше життя, рутину, яку ми мали, і плани, які ми будували, – акцентують організатори та учасники. -- Здається, ще вчора ми заповнювали наші ресторани, кафе та театри рідними та друзями. А сьогодні покидаємо свої домівки й прощаємося з близькими… Війна в ХХІ столітті в Європі може здатися немислимою, але реальність виявилася занадто крихкою. Скасовані події є частиною всіх травматичних змін. Тижні кровопролиття перекреслили для українських артистів кожну дрібницю нормального життя, включно з воркшопами та дружніми зустрічами з колегами та шанувальниками".
Важливо, що попри те, що концерт безоплатно транслюватиметься онлайн, музиканти мають намір зібрати кошти на потреби тих своїх колег, котрі зараз в гіршій ситуації. аніж вони. Допомога надаватиметься у співпраці із ГО KYIV CONTEMPORARY MUSIC DAYS.
Як розповів нам Альберт Саприкін -- молодий композитор, співзасновник та координатор Kyiv Contemporary Music Days, всередині країни у сфері академічної музики залучені від 200 до 300 тисяч осіб. Відтак можна припустити, що сьогодні потребують допомоги десятки тисяч людей з академічної музичної сфери.
"Якщо музиканти працювали як фрілансери, то такої можливості у них тепер немає, - каже Альберт Саприкін, - а отже вони втратили джерело заробітку Чимало втратили житло, інструменти, дім, рідних... І якщо зараз дехто ще може жити за якихось заощаджених ресурсів, то вже за якийсь певний час це стане неможливо. Наші зусилля -- символ того, як музична спільнота об’єднується і допомагає один одному. І як прагне, щоб світ нас почув".
- Нагадаємо, Львівська філармонія відкритим концертом на площі Ринок розпочала святкування 180-річчя Миколи Лисенка.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.
- Актуальне
- Важливе