Львівська філармонія відкритим концертом на площі Ринок розпочала святкування 180-річчя Миколи Лисенка. Фото
Львівська національна філармонія ім. М. Скорика сьогодні, 22 березня, відкритим концертом на площі Ринок розпочала святкування 180-річчя від дня народження видатного українського композитора Миколи Лисенка. Мова про дійство у межах ініціативи "Діти Країни: розваги для відваги", присвяченої українським дітям, що раптом стали дітьми війни. Це перший концерт Львівської філармонії у її межах.
Про це інформує "Еспресо.Захід".
Як розповіла нам ведуча концерту, українська піаністка та енергійна ентузіастка долучення до ініціативи "Діти Країни: розваги для відваги" Марта Кузій, саме на концерти для дітей запит зараз є найбільш злободенним. Адже музика і справді дозволяє розпружитися, лікує. А це людям, котрі вимушені були покинути власні домівки, вкрай необхідно. Щоб жити далі.
"Це знаково, що нашу участь в проєкті ми розпочали саме з Миколи Лисенка, – каже Марта Кузій. – Адже Лисенко – приклад українського митця, який свідомо пішов в українську культуру ( в його батьківському домі розмовляли російською та французькою), її дослідження, фольклорні експедиції, трансформування та імплементацію у класичну європейську культур, не змінив власних поглядів упродовж життя і весь час працював, щоби можливості для української культури були якнайкращі. За це, звісно, він платив високу ціну. Але тримався переконань.Коли було геть складно, Римський-Корсаков запропонував йому місце в Росії, але тільки за умови, що він писатиме російською. Поставити російську оперу запропонував йому Чайковський. Але Микола Лисенко не погодився. Відтак залишався на пташиних правах у Києві і лупав сю скалу. І тільки на початку ХХ століття йому дозволили відкрити школу для мистецько обдарованих дітей, яка сьогодні є музичним ліцеєм".
"Проєкт "Діти Країни: розваги для відваги" росте, бо ростуть діти, – поділився думками його ініціатор, директор Дому Франка Богдан Тихолоз, який теж прийшов на площу Ринок підтримати музикантів-однодумців. – Навесні все росте і росте наша команд, яка охоплює вже кількадесят людей. ВІдтак дедалі більше дітей вдається охопити дедало різноманітнішим колом різних активностей та занять. Це дуже важливо, бо повертає любов до життя, радість і відчуття, що кров далі пульсує в наших жилах і маємо за що боротися. Найбільше мене дивує в поганому сенсі того слова, як можна маючи перед собою таку красу, хотіти руйнувати чужі будинки, чуже життя. Але в агресора власна логіка сприйняття цього світу. Отже наш проєкт "Діти Країни: розваги для відваги" – це теж спротив, але на власному місці".
Твори Миколи Лисенка просто неба прозвучали у виконанні відомих львівських піаністів Оксани Рапіти та Мирослава Драгана, вокалістки Наталії Дитюк та чоловічого хору "Калофонія".
Люди, хоч їх і не були сотні, слухали, дивувалися, раділи... Дивувалися навіть пересічні львів'яни, бо ніколи не замислювалися над тим, що музику до духовного гімну "Боже великий, єдиний, нам Україну храни", що звучить практично на всіх важливих для України та її культури подіях, створив не хто інший, як Микола Лисенко. Найвидатніший гетьман (так його називали) української музики.
Фото Ярини Коваль
- Нагадаємо, художники світового стритарту підтримують українців.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.
- Актуальне
- Важливе