У Чехії допомагають юним спортсменам-біженцям
Чеський доброчинний фонд "Допомагаємо спортом Україні" (Pomáháme sportem Ukrajině) метою якого є створення бази для юних спортсменів-біженців у ЧР, почав координувати переміщення їхніх сімей до Чеської Республіки.
Сьогодні його волонтери переписуються з десятками біженок, що перетинають кордон України з дітьми-спортсменами, та допомагають їм якомога швидше дістатися до Чехії. Про це інформує кореспондентка "Еспресо.Захід".
По дорозі їм підбирають клуб профільного спортивного напрямку, який займеться їхнім поселенням, пояснить стандартну процедуру державної легалізації та забезпечить дитину тренувальним майданчиком і спортивним знаряддям. Мережа клубів фонду стрімко росте. Футбол, регбі, бадмінтон… Прага, Брно, Острава… А наприклад, ініціативу заопікуватися фігуристами виявив клуб містечка Нейдек, де викладає шестикратна чемпіонка України з фігурного катання Олена Ляшенко.
"Ми шукаємо контакти українських клубів, які спроможні організувати переміщення дітей командами чи групами у супроводі матерів чи тренера, – розповідає ініціатор проекту, один з засновників фонду Марек Рейман. – Так було б ефективніше. Команди зможуть тренуватися та змагатися у ЧР під рідними українськими штандартами, самотнім спортсменам доведеться влитися до чеських колективів, zкщо не йдеться про індивідуальний вид спорту. Ми прагнемо, щоб українські діти якнайбільше зберегли свою державну ідентифікацію. Так, ми готові опікуватися "конкурентами", – усміхається він, – але у спорті здорова конкуренція є важливою передумовою успіху".
Паралельно Фонд складає датабазу українських тренерів-біженців, але на жаль, не може гарантувати, що зможе влаштувати всіх на роботу. Втім декого спробує. Адже психічний стан дітей, що втікають від війни, буде нестабільним, отже вони потребуватимуть вчителів, які розмовляють рідною мовою.
"З іншого боку, діти, що приїдуть з України, необхідно швидко соціалізувати у чеському суспільстві, – веде далі Марек Рейман. – І спорт підходить до цього якнайкраще. Він вчить дисципліні, конкурентоспроможності, дружбі. Це ідеальний інститут підготовки до життя. Успішні спортсмени зазвичай дуже успішні люди".
Першим, хто скористався допомогою фонду, стала сім’я Шумських з Кропивницького. Мати звати Олена, її син Максим – бейсболіст. Йому 16. Шумським вдалося добратися тільки до Брна, тож Павлу Калчеву, тренеру бейсболу з празького клуба SaBaT та ще одному із засновників фонду, довелося їхати за ними туди. У підсумку тренер запросив українську родину пожити у себе вдома, попри те, що Павел та Ніна Калчеви мають трьох дітей: Амалку, Тадеаша і Міколаша. На Батьківщині Максим Шумський був членом національної збірної України.
"У вищій лізі бейсболу я новачок, – розповідає Максим, – а тут у Чехії тренуюся в одній команді з сином тренера Тадеашем. Він поставився до мене дуже тепло, а відтак і команда мене одразу прийняла. Хороші хлопці, всі намагаються підтримати. Система тренувань тут не легша і не складніша, а просто зовсім інша. Зараз сюди їдуть ще троє бейсболістів з Києва.
Контактний мейл фонду [email protected]
Олена Лань
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook–сторінку.
- Актуальне
- Важливе