Еспресо. Захід
Ексклюзив

"Це шкодить полоненим": Марія Петришин про те, чому не можна шукати зниклих безвісти військових через соцмережі

Зіновія Воронович
2 лютого, 2023 четвер
18:25

Координаторка Уповноваженого у справах зниклих безвісти на Львівщині закликає не публікувати фото та звання військових у соцмережах та не контактувати з російськими організаціями 

Мало не щодня у соцмережах можна натрапити на фото військових, яких розшукують родичі. Часто поряд з іменем та прізвищем вказують позивні, військові звання, номери військових частин. Чи допомагає такий розголос знайти воїна, який зник у зоні бойових дій, куди звертатись, якщо обірвався зв’язок з рідними, які перебувають на військовій службі та чого категорично не можна робити, аби не нашкодити полоненим. Про це у розмові "Еспресо.Захід" з координаторкою Уповноваженого у справах зниклих безвісти за особливих обставин у Львівській області Марією Петришин.

У соцмережах є спеціальні групи, де публікують фото та дані про військових, які зникли безвісти. Чи допомагають репости у соцмережах знайти зниклих?

Справді, у соцмережах, телеграм-каналах родичі виставляють фото зниклих безвісти. Уповноважений у справах зниклих безвісти Олег Котенко уже неодноразово наголошував, що це не лише не допомагає знайти людину, але й шкодить. Я б навіть сказала, це небезпечно. По-перше, коли таку інформацію публікують і поширюють у соцмережах, її фактично передають російській стороні. Особливо, коли оприлюднив усю інформацію про військового – з його званнями, позивними, номерами військових частин. Тобто інформацію, яка жодним чином не має потрапити до ворога. Знаю випадок, коли військовий перебував у полоні на окупованій території, але після того, як у соцмережах поширили його фото та особисті дані, його переправили в Росію та відкрили проти нього кримінальне провадження. Крім того, якщо відомі звання, зростає також "ціна" полонених при обміні. 

До речі, ми не підтримуємо також мітингів родичів осіб, які зникли безвісти чи перебувають у полоні. Ми періодично збираємось тут, у Будинку воїна з родинами. Доля полонених і зниклих безвісти нам небайдужа. Розуміємо, що маємо привертати увагу і світової спільноти до питання осіб зниклих безвісти та полонених, але це не має відбуватись у форматах мітингів чи акцій протесту. До нас часто приходять люди, які уже повернулись з полону. Один з них розповідав, що після таких мітингів їх не годували.

Знаю випадок, коли військовий перебував у полоні на окупованій території, але після того, як у соцмережах поширили його фото та особисті дані, його переправили в Росію та відкрили проти нього кримінальне провадження. Крім того, якщо відомі звання, зростає також "ціна" полонених при обміні. 

Як тоді повинні діяти родичі зниклих безвісти, вони ж не можуть просто чекати, поки з’явиться якась інформація?

Ми рекомендуємо співпрацювати виключно з державними структурами. Це наш Офіс уповноваженого з питань осіб зниклих безвісти, Координаційний штаб з обміну полоненими, Національне інформаційне бюро, Служба безпеки України. Це ті структури, які можуть надати відповідь, як правильно діяти у тих чи інших обставинах. Є алгоритми роботи: як і куди звертатись крок за кроком, є юристи, які допомагають скласти запити. У нас є команда, яка систематизує усі ці дані, а потім відправляє у Київ, де є великий аналітичний центр. 

Якщо військовий перебуває у зоні бойових дій і раптом з ним обривається зв’язок. Який алгоритм дій для його родичів у такому випадку?   

Ми рекомендуємо чекати до 15 діб, бо часто люди на бойових завданнях. Це нормально, що рідні починають хвилюватись як тільки обривається зв'язок, але важливо ці два тижні витримати, бо часто люди повертаються з бойових завдань, де телефони мусили бути вимкнуті. Якщо ж понад 15 днів людина не виходить на зв’язок, то, перш за все, треба подати заяву у Нацполіцію, де слідчі надають скерування на експертизу ДНК. Також треба подати заяву на ім’я Уповноваженого з питань осіб зниклих безвісти.. Власне, для зручності були створені такі координаційні представництва в кожній області. Третій крок – звернення у Національне інформаційне бюро. Часто люди звертаються у центр комплектування, і це правильно, бо тепер військовослужбовці не мають права надавати будь-якої зайвої інформації родинам. 

Як відбувається пошук після того, як до вас надійшла заява від родини?

Це складна і часом непомітна робота, до якої залучена дуже велика команда: радники, пошуковці, волонтери, координатори на місцях, співпраця з іншими державними  структурами. Шукаємо серед тих, хто перебуває у лікарнях, хто перебуває у полоні та серед тих, хто, на жаль, загинув. Останнє найскладніше, адже маємо не тільки повернути тіло, а й гідно вшанувати пам’ять героя, підтримати родину. 

Як вдається дізнатись, що військовий саме у полоні, а не загинув?

Важлива інформація від побратимів, від хлопців, які повертаються з полону і розповідають, що були з тими-то й тими-то. Але насправді складно отримувати інформацію про полонених, бо Росія не дотримується Женевської конвенції. Часто вони не надають відповідь на запити щодо полонених. Щобільше, буває, що у нас є інформація, що особа перебуває є в полоні у такому-то місці, а вони дають відповідь, що ні, така особа у них не значиться. Навіть при обміні тілами вони часто не дотримуються домовленостей. Наприклад, на останньому обміні їх просили припинити вогонь – вони не погодились. 

Щодо полонених, є ще такий небезпечний момент. Часто родичі починають шукати у Росії адвокатів чи якісь організації, які обіцяють допомогти з пошуком рідних. Звертаються до омбудсменів з так званих ДНР і ЛНР. Я намагаюсь пояснити, що люди, які розстрілювали дітей, навряд чи шукатимуть ваших родичів. Скільки ексгумували тіл зі слідами тортур, чоловіків з зав'язаними руками та кулями у потилиці! Якої допомоги можна від них чекати?

Зрозуміло, родичі хапаються за будь-яку можливість дізнатись бодай щось. Але питання у тому, чи при цьому ми не надаємо їм інформацію. І на жаль, люди які опинились у складних обставинах, не завжди можуть проаналізувати, кому і які дані надають. Люди втратили найцінніше – чоловіків, синів, доньок, вони готові платити за будь-яку інформацію, і часто їхнім болем користуються шахраї. До речі, часто за інформацію вони хочуть кошти. І, до речі, коли інформація потрапляє у соцмережі, це часто закінчується дзвінками шахраїв і вимаганням коштів. 

Чи є випадки, коли військового вважають загиблим, а потім виявляється, що він у полоні?

Так, це неопоодинокі випадки. Один з перших запитів, які я отримала як координатор, був від матері, яка мала інформацію, що син загинув. Відповідно, ми його розшукували саме як загиблого. На щастя, він знайшовся живим у полоні. Ми тоді плакали від щастя всією командою.

Часом з полону повертаються люди, про яких не було жодної вістки. При цьому розуміємо, якщо людину не можливо розшукати шість місяців чи більше, то шансів знайти серед живих не багато. На жаль, є випадки прямого влучання, коли не можливо ідентифікувати тіло. Коли це можливо, тіла ідентифікують за допомогою процедури ДНК. Саме тому родичів просять здавати зразки ДНК. Є єдиний реєстр ДНК і абсолютно усі результати заносять у цю базу даних, не залежно від того, де їх здавали.

Загалом від початку роботи Офісу Уповноваженого з питань осіб зниклих безвісти, команда знайшла понад шість тисяч осіб. На жаль, запитів значно більше. 

  • Представництво офісу Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин у Львові запрацювало у вересні 2022 року.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінкутелеграм-канал та твіттер.

Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.44
    Купівля 39.44
    Продаж 39.92
  • EUR
    Купівля 42.25
    Продаж 42.97
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
26 квітня
22:55
Як в Мукачеві виглядатиме нова автостанція. Фото
22:33
Булінг
Булінг у франківському ліцеї: директорка постане перед судом
22:14
У Рівному демонтували монумент радянським солдатам
У Рівному демонтували монумент Вічної слави
21:53
Франківчанка Вероніка Вельч, дружина Сенцова, очолила український офіс Amnesty International
21:35
"Поверніть, як було": у Львові створили петицію, щоб змінити ОДР на вул. Кубійовича
21:18
Передвеликодня толока: у Луцьку дві тисячі людей взялися прибирати місто
21:00
На Франківщині перевернулася швидка
На в'їзді у Калуш перекинулося авто швидкої, є травмовані
20:45
Бути корисними: у Франківську художники за донати для ЗСУ малюють портрети людей
20:28
допомога військовим
Громада Львова передала військовим системи РЕБ, квадроцикли та акумулятори
20:13
Зникла безвісти: на Тернопільщині розшукують 33-річну жінку, яка має проблеми зі слухом
19:55
Банківська картка
Загрожує до 8 років тюрми: тернополянка знайшла чужу картку та пішла на шопінг
19:38
На Львівщині мобільний центр забору крові за рік роботи врятував 16 тис. людей
19:29
бурштин
На Волині з'ясували, скільки бурштину пропустили за кордон українські митники за три роки 
19:15
онкохірург Олег Дуда
Львівський обласний онкоцентр отримав нового керівника
18:57
новини Рівненщини
На Рівненщині патрульні відшукали 80-річного чоловіка з проблемами з пам'яттю
18:44
новини Львова
У Львові до Великодня планують завершити ремонт центру з працевлаштування людей з інвалідністю
18:31
Оновлено
У Луцьку хлопця вдарило струмом на даху залізничного вагона
У Луцьку помер 14-річний хлопець, якого уразило струмом на даху вантажного вагона
18:27
Огляд
Сонце
Погода Львів: прогноз синоптиків на сьогодні 26 квітня, завтра, тиждень
18:12
новини Львова
У Львові на місяць закриють на ремонт частину вул. Уласа Самчука
17:55
новини Волині
На Волині судитимуть водія, який п'яним скоїв смертельну ДТП
17:38
новини Закарпаття
В Ужгороді коштом благодійників встановлять пам’ятник князю Корятовичу на однойменній площі
17:27
Ексклюзив
вугілля
У Львівській ОВА розповіли, кому можна збувати червоноградське вугілля після руйнування вугільних електростанцій
17:25
новини Львова
Співпраця у сфері медицини, культури, економіки, освіти: у Львів приїхав посол Німеччини Єґер
17:16
Новини Західної України
На Прикарпатті засудили донеччанку за спробу вбивства та викрадення дітей
16:58
ноини Львова
Кілька вулиць Львова до 10 травня будуть без води: перелік
16:46
нагородження "Почесним знаком Святого Юрія"
У Львові 25 військових посмертно нагородили "Почесним знаком Святого Юрія"
16:30
Що відбувається із 3-D школою у Львові, яку планували відкрити 5 місяців тому
16:23
новини Тернопільщини
На Тернопільщині лісник незаконно зрубав дерева на понад 170 тис. грн
16:10
Наталія Тарабалка, військова капеланка, мати загиблого льотчика
Мати легендарного загиблого льотчика із Прикарпаття стала капеланкою
15:57
податки
Керівника ЖБК на Буковині судитимуть за несплату податків на майже 11 млн грн
15:53
цибуля
Чому в Україні деякі фермери роздають цибулю безплатно, а в супермаркетах – імпортна
15:40
Воїни волинської ТрО підірвали окупантів, які сховалися на автобусній зупинці
Воїни волинської ТрО підірвали окупантів, які сховалися на автобусній зупинці
15:26
гурт "Бетон" на благодійному концерті у Києві
Львівський гурт "Бетон" зібрав на концерті в Києві понад 100 тис. грн на імпланти
15:15
У Львові американські лицеві хірурги оперуватимуть воїнів з травмами обличчя
15:06
"Львіввугілля"
Зі знищенням Трипільської ТЕС Львіввугілля втратило єдиного споживача, –  профспілка
14:59
Українець письмово відмовився від мобілізації через особисті обставини: як його покарали
14:45
Забудовники пообіцяли представити юридичний механізм: як просувається справа "Рубікону" у Львові
14:29
Усеін Бекіров
У Львові відбудеться концерт відомого кримськотатарського піаніста Усеіна Бекірова
14:14
На Закарпатті чоловіки в масках вдерлися в будинок пенсіонерки, зв'язали її й вимагали гроші
На Закарпатті чоловіки в масках вдерлися в будинок пенсіонерки, зв'язали її й вимагали гроші
14:00
виробництво FPV-дронів у Калуші
У Калуші налагодили виробництво FPV-дронів: перші безпілотники вже проходять випробування
Більше новин