Зекономили на безпеці: що не так з перехрестям на вул. Стрийська-Рубчака, та чому там стаються ДТП
Нещодавно у Львові на перехресті вулиць Стрийська-Рубчака трапилося ДТП за участі двох авто, травмувалися п'ятеро людей, серед них – 14-річна дівчина. Перед цим там було багато інших ДТП, а також часто збивали пішоходів. Вже більше року часу у місті дискутують, як там краще організувати дорожній рух та зменшити аварійність цієї ділянки
"Еспресо.Захід" розповість про проблему безпеки на перехресті вулиць Стрийська-Рубчака та як її можуть вирішити.
Дві схеми ОДР, вибрали дешевшу для втілення
Найперше варто сказати, що проблема безпеки на цьому місці з’явилася з активною забудовою та перетворенням колишнього заводу гідромеханічних передач на комерційні приміщення – офіси, магазини, дитячий розважальний центр та заклади громадського харчування. Спершу там запрацював ТРЦ ЛАЗ-695, а у травні 2022 року – ТЦ "Fabrik", обидва центри належить компанії "Ріел Естейт Груп". Також ділянку поруч активно забудовувало ТзОВ "Атріум Естейт": з'явилися житлові будівлі з торговими площами і підземним паркінгом. Все це спричинило зростання кількості водіїв та пішоходів, які користуються цим громадським простором, що, звісно, впливає на безпеку дорожнього руху.
Тому місто зобов’язало "Ріел Естейт Груп" витратити гроші на зміну та облаштування організації дорожнього руху задля підвищення безпеки поруч обох їх ТЦ.
У 2021 році приватна компанія Urban Promo (директор Роман Зубачик) розробила схему ОДР на перехресті вулиць Стрийська-Рубчака. Схема включала розширення смуг і облаштування регульованих пішохідних переходів. Вона була подана в поліцію на затвердження, однак у 2022 році проєкт схеми замінили на "спрощений" варіант, який розробила все та ж компанія Urban Promo на замовлення забудовника.
Фото: Юрій Романчук
Фото: Юрій Романчук
Як пояснює "Еспресо.Захід" голова комісії транспорту, зв'язку і міської мобільності Львівської міськради Ігор Зінкевич, забудовник порахував, що перший варіант буде занадто витратним і тому замовив зробити "дешевшу версію".
"У першій схемі була погоджена розв’язка, яка включала і пішохідний перехід і загалом давала можливість безпечніше користуватися цим перехрестям як водіям, так і пасажирам. Проєкт був погоджений на комісії з питань безпеки та організації дорожнього руху і воно мало би бути до виконання. З якоїсь причини забудовник вирішив, що це йому задорого і зробив спрощену схему. Нову ОДР місто віднесло в поліцію, там це погодили і зробили так, як є тепер", - розповідає Ігор Зінкевич і додає, що зі сторони міста погодилася з новою ОДР на цьому перехресті Сихівська районна адміністрація, тому ЛМР несе пряму відповідальність за ДТП, які тут трапляються.
Поліція каже, що наявний проєкт немає порушень щодо безпеки руху
У 2023 році ГО "Громадська рада "Закон та порядок" написала у поліцію щодо перевірки законності прийняття цієї "спрощеної" схеми ОДР, вказуючи на ряд порушень.
"Еспресо.Захід" звернувся за коментарем до патрульної поліції Львівської області. Там підвередили, що місто спершу передало їм на розгляд проєкт схеми ОДР, який включав розширення смуг на перехресті, повноцінну роботу світлофорів і пішохідних переходів, однак згодом місто відкликало цей проєкт, тому він навіть не почав втілюватися. Натомість місто надало на розгляд поліції простіший проєкт схеми ОДР, який є чинним зараз. Як відзначають у поліції, вони не є органом, який займається проєктуванням, вони лише перевіряють, чи запропоновані зміни відповідають закону про правила безпеки дорожнього руху. Наявний проєкт немає порушень щодо безпеки руху, тому його затвердили.
У поліції наголошують, що уповноваженим підрозділом Національної поліції до розгляду приймається проєкти організації дорожнього руху, що розроблені проєктантом, який має відповідну ліцензію.
У поліції також додають, що головна проблема цього перехрестя не в ОДР, а у порушеннях водіями ПДР, що спричиняє потенційно аварійні ситуації. Тому в черговий раз наголошують, щоб водії та пішоходи дотримувалися правил безпеки.
Тобто з точки закони, наявний ОДР на перехресті вул. Стрийська-Рубчака немає порушень. Та як відзначає голова комісії транспорту, зв'язку і міської мобільності Львівської міськради Ігор Зінкевич, враховуючи, що там немає пішохідного переходу – це наражає людей на небезпеку.
"На мою думку, поліція мала би це врахувати і не дозволити цю ОДР. Бо головне – це безпека", - каже Зінкевич.
Львів'яни хочуть пішохідний перехід, а Садовий дав доручення департаменту мобільності щодо зміни ОДР перехрестя
Фото: Ліліана Барбанюк
На гарячій лінії міста Львова було зареєстровано декілька звернень від львів’ян, щоб на перехресті Стрийська-Рубчака організували регульований (з світлофором) пішохідний перехід в напрямку до ТОЦ "Fabrik" на вул. Стрийській, 45. Ще 27 травня 2022 року на сайті електронних петицій львівʼянка Ліліана Барбанюк зареєструвала петицію про облаштування пішохідного переходу на перехресті вулиць Стрийська – Рубчака. За три місяці петиція набрала необхідні для розгляду 500 голосів.
Комісія транспорту, зв’язку та міської мобільності ЛМР погодилася з тим, що там варто облаштувати пішохідний перехід. Однак лише 6 липня 2023 року депутати під час пленарного засідання ЛМР також погодили відповідне рішення.
"Бізнесмени цього комплексу там змінили організацію руху із погодженням лише поліції, без участі виконавчих органів влади. Таким чином там створили аварійне перехрестя. Безумовно, там потрібний пішохідний перехід, але, крім того, потрібно повністю змінити організацію дорожнього руху. Тому департаменту треба надати доручення, забезпечити відповідний проєкт зміни організації руху, щоб в'їзд та виїзд, які самоутворилися, були врегульованими", – зазначив під час виступу на засіданні ЛМР депутат фракції Європейська солідарність Володимир Лесик, пише "Сихів Медіа".
Директор департаменту міської мобільності та вуличної інфраструктури Олега Забарило пояснив, що не погоджував містобудівні умови, що стосувалися цього перехрестя. Депутати ж зобов’язали департамент розробити дорожню карту для реалізації петиції щодо облаштування пішохідного переходу. Однак минуло пів року часу, а питання досі висить в повітрі.
Як відзначає голова комісії транспорту, зв'язку і міської мобільності Львівської міськради Ігор Зінкевич, він неодноразово звертався до міського голови Львова Андрія Садового з відповідним питанням.
"Цього тижня міський голова написав мені, що контролюватиме ситуацію, бо погоджується, що наявна ОДР перехрестя створює аварійні ситуації. Він особисто написав мені, що дав доручення директору департаменту міської мобільності та вуличної інфраструктури Олегу Забарилу та заступнику міського голови з містобування Любомиру Зубачу. Однак вже рік часу відколи активно говоримо про це перехрестя, а питання досі не вирішене. На жаль, поки не змінимо там ОДР, можуть й далі ставатися ДТП на цьому місці. Я вважаю, якщо забудовник немає грошей чи не хоче їх витрачати, тоді треба шукати кошти в бюджеті, а до забудовника застосувати механізм покарань. Як він ставиться до міста, так і місто має до нього. Адже забудовник має й інші ділянки і звертатиметься за містобудівними умовами, які в такому разі не треба погоджувати, адже він не виконує взятих зобов’язань щодо благоустрою і безпеки", - говорить Ігор Зінкевич і додає, що ОДР на перехресті треба терміново міняти і зробити, як було в першому проєкті, що розробили у 2021 році, або запропонувати інший, який би підвищив безпеку.
Читайте також: У Львові під час зіткнення автівок травмувалися п'ятеро людей, серед них – неповнолітня
- Актуальне
- Важливе