На Стрийщині переселенці можуть залишитися без "Даху над головою"
На Львівщині у селі Дашава функціонує прихисток для переселенців, до якого в листопаді 2023 року поліція прийшла з обшуками. Керівницю прихистку та її бізнес-партнера підозрюють у нібито трудовій експлуатації жителів притулку. Скандальна історія набирає обертів
Переселенка Катерина Тарасенко з початком повномасштабного вторгнення організувала на Львівщині прихисток для людей, які тікали від війни, бо сама розуміє, що означає втратити дім. Ось уже 2 роки приватний прихисток працює у селі Дашава. Зараз там живуть понад 10 внутрішніх переселенців, переважно з інвалідністю й особливими потребами в плані здоров’я, як-от гемодіаліз.
Однак восени до пані Катерини у прихисток прийшла з обшуками поліція. Як виявилося, вона фігурує у серйозній кримінальній справі щодо вербування та примусу до праці, незаконної експлуатації людей. "Еспресо.Захід" вирішив розібратися у цій ситуації.
Катерина й "Дах над головою"
Фото: Еспресо
Катерина Тарасенко, яка сама є переселенкою ще з 2014 року, з початком повномасштабного вторгнення РФ створила прихисток в орендованому недобудованому приміщенні в Дашаві. Вона також разом з багатодітною матір'ю у 2017 році створила фермерське господарство "Дві Катерини", про яке неодноразово писали місцеві ЗМІ.
Як розповідає жінка, після лютого 2022 року їй дзвонили знайомі з прифронтових територій та просили дах над головою. Так і виникла ідея проєкту прихистку та створення ГО "Дах над головою". Загалом через прихисток пройшло близько 450 людей, які потребували термінової допомоги. Для більшості це житло було тимчасовим, аби зрозуміти, куди далі йти й чим займатися. Про таку ініціативу повідомляли волонтери зі Львова, які зустрічали переселенців у місті.
"У піковий період стало зрозуміло, що власними силами ми не можемо прогодувати таку велику кількість людей. Тому була домовленість збирати з наших жителів щоденну плату на харчі й оренду приміщення. Тоді це було 150 гривень, згодом, коли людей стало куди менше, – по 100 гривень. Бо це якраз відповідало місячній доплаті пенсіонерам, які переважно залишилися у прихистку, на оренду житла", – розповідає Катерина.
Крім того, люди вирішили самоорганізуватися та вирощували різну городину, зокрема картоплю. З ферми ж, яка є у сусідньому селі, їм давали м’ясо та молочні продукти. Про неї детальніше розповімо нижче.
Неодноразово жінка зверталася до влади про допомогу, бо самотужки фінансово утримувати дім, годувати переселенців важко. Самоорганізація та бажання мешканців прихистку допомагати не рятували. На жаль, сертифікацію від держави прихисток так і не отримав. Це "Еспресо.Захід" підтвердили у Львівській ОВА.
"Приїжджали різні комісії, перевірки. На словах казали, що в нас загалом усе добре, але на папері подавали зовсім інше. Як результат, сертифікації, а значить і допомоги від держави, ми не отримали", – коментує Катерина Тарасенко.
У пані Катерини також є фермерський кооператив, де вона є однією з 5 партнерів. Його заснували у 2021 році. До цього кооперативу, "Карпатські ґазди", й належить ферма, про яку ми згадували. Одним із партнерів у цьому бізнесі є Василь Загородний. Саме він фігурує як обвинувачений у справі про трудову експлуатацію переселенців і також є одним із засновників ГО "Дах над головою", що опікується прихистком.
Катерина Тарасенко зазначає, що із цим своїм бізнес-партнером у них часто виникали конфлікти щодо діяльності кооперативу, зокрема ферми, а також використання грошей.
Однак, розірвати зв’язки з Василем Загородним пані Катерина не встигла.
Обшуки та звинувачення у трудовій експлуатації переселенців
17 листопада 2023 року до "Даху над головою" прийшла з обшуками поліція. Проводили обшук у справі щодо "вербування та примусу до праці, незаконної експлуатації" двох переселенців із Краматорська, які певний час жили у прихистку, а згодом на фермі.
"Еспресо.Захід" у поліції Львівської області підтвердили факт відкриття справи за статтею 149 ККУ ч. 2.
Згідно з матеріалами справи людей нібито завербували до безоплатної трудової експлуатації, збрехавши про високу зарплату та належні умови праці.
Як зазначено в ухвалі суду, до обов’язків, які переселенці мали виконувати на фермі, входило: годування, вирощування та догляд за свійськими тваринами та птахами, часткове випасання кіз, охорона водойм від рибалок, які не оплатили за послуги з риболовлі, охорони та прибирання всієї території господарства. Однак при виконанні цієї роботи обіцяної зарплатні вони нібито не отримували.
Мова про чоловіка та жінку, Олега П. та Ірину А., переселенців з Краматорська. Вони разом з дітьми у червні 2023 року заїхали у прихисток до Катерини Тарасенко, але через їхню поведінку, в тому числі й часте розпивання алкоголю й конфлікти з оточенням, через 7 днів пані Катерина попросила їх покинути "Дах над головою". При цьому дітей, двох доньок, залишили, аж поки не вдалося прилаштувати їх до дитбудинку, адже батьки по дітей так і не повернулися.
Попри все, оскільки людям не було де проживати, Василь Загородний запропонував їм роботу на фермі, де переселенцям облаштували спальні місця.
Однак і на фермі не обійшлося без конфліктів, адже переселенка Ірина А. побила чоловіка Катерини Тарасенко та завдала йому серйозних травм, зокрема зламала два ребра. Подружжя Тарасенків написало заяву на кривдницю, але через кілька місяців поліція закрила справу про побиття. Проте відкрила провадження вже проти пані Катерини та її партнера Василя Загородного (на цей час уже обвинуваченого, якого суд спочатку відправив у СІЗО та відпустив згодом під заставу).
"Коли ці двоє перебували на фермі, то почали зникати яйця та кури, а обов’язків з догляду за фермою, які вони взяли на себе, мешканці Краматорська не виконували. Крім того, ми викликали дільничого, аби вгамувати переселенців, які зловживали алкоголем. Згодом з ферми їх також попросили піти. І після всього цього, після побиття мого чоловіка, справу проти них закривають, а відкривають проти нас. Це все відбулося за кілька днів, потім одразу були обшуки", – додає Катерина Тарасенко.
Пані Катерина зазначає, що прихисток та ферма, по суті, є різними проєктами. Обшуки саме у притулку відбулися через збіг обставин, адже він і проживання у ньому Олега П. та Ірини А., не мають стосунку до того, в чому звинувачують Василя Загородного.
"Вони забрали мою техніку, мої документи, що не мали жодного стосунку до цієї справи. Я пенсіонерка та переселенка, яка також не має свого дому. Ці документи важливі в моїй роботі, завдяки якій я живу. Це сильно вдарило й по моєму здоров’ю", – додає Катерина Тарасенко.
Є підозри в замовності цієї справи
Адвокат пані Катерини Андрій Петришин у коментарі "Еспресо.Захід" зауважує: йдеться про явне свавілля поліції, адже судячи з матеріалів справи, немає жодного підтвердження того, в чому звинувачують власників ферми та прихистку. Крім того, адвокат вважає, що все вказує на замовність справи.
"Ця справа є висмоктаною з пальця, немає жодних підстав стверджувати, що відбувся факт торгівлі людьми й т.д. Вважаю, що ця справа була "склеєна" лише з однією метою – забезпечити показники для органів правопорядку. Але є й підозри, що пані Катерину в такий спосіб хочуть усунути від її бізнесу чи її власності. Мова про земельну ділянку, яку пані Катерина отримала колись від області. Наскільки мені відомо, їй вже неодноразово пропонували продати цю землю або ж "матиме серйозні проблеми". Тобто це можливий тиск на жінку. Ну бо про яку торгівлю людьми тут можна говорити? Жінка прихистила сім’ю з Краматорська, годувала їх, дала дах над головою", – каже адвокат.
Про погрози розповідає й сама Катерина Тарасенко. З її слів, у неї є земля в мальовничій дорогій гірській місцевості, де вона раніше розвивала свій фермерський проєкт. Жінці неоодноразово натякали, що місцева влада не надто задоволена рішенням обласної надати їй такий ласий шматок землі.
"Так, пропонували продати фактично за безцінь, але я відмовляюся. Були натяки та погрози, що все це просто так для мене не закінчиться", – додає Катерина.
Важливо згадати й таке: люди, які проживають у "Даху над головою", зазначають у коментарях журналістам, що не зазнавали ніякого примусу до праці за весь час, що перебувають там. До того ж їх шокували обшуки та ставлення правоохоронців до пані Катерини.
Яка доля чекає на "Дах над головою"
Зважаючи на всю цю прикру ситуацію та проблеми зі здоров’ям, які виникли через стрес, пані Катерина хотіла закрити прихисток. Однак не може викинути на вулицю людей, які досі там проживають, – переселенців з інвалідністю та тих, кому потрібен гемодіаліз.
Еспресо щодо цього зверталося до омбудсмена Дмитра Лубінця, однак відповіді від його офісу журналісти так і не отримали.
Попри це, до прихистку нещодавно приїжджала комісія від омбудсмена.
"Так, приїжджали до нас звідти один раз. Після цього нам телефонували з району та запитували, як можуть допомогти з розселенням людей до інших закладів. Однак усе закінчилося на тому, що нам сказали: місць для таких осіб, яким потрібна особлива турбота, немає. На цьому поки все", – розповідає Катерина Тарасенко.
"Еспресо.Захід" уважно стежить за розвитком подій та долею пані Катерини і її прихистку й буде повідомляти про нові деталі в цій справі.
- Актуальне
- Важливе