"Тільки для своїх": хто й коли може не пускати сторонніх в укриття
У прифронтовій області України - Дніпропетровській, у приміщення шкільного укриття, за словами мами, не пустили дитину, яка навчається на дистанційній формі
Про це написала мама дівчини на сторінці батьківської групи "Батьки SOS" у соцмережі.
За її словами, інцидент трапився на території спеціалізованої школи "Гармонія", що в місті Кам'янське, в день одного з наймасовіших обстрілів рашистів.
"Під час повітряної тривоги 16 грудня моя донька була сама вдома, тому що, як і більшість дітей у цей час, вона навчається дистанційно. Після сигналу вона побігла до найближчого до нас укриття, у спеціалізовану школу "Гармонія" в м. Кам'янське. Охорона мою доньку пропустила, а ось директор цього закладу Вінник Антоніна Володимирівна виставила дитину 15 років на вулицю. Мотивувала свої дії тим, що це укриття не для сторонніх, там немає місця, та запропонувала дитині піти пошукати інші укриття", – написала мама.
Сама жінка в цей час була на роботі.
"Донька пішла назад додому. Навіть не знаю, хто гірший у цій ситуації – рашисти чи такі директори", – додала мама.
"Еспресо" звернувся по коментар у місцевий відділ освіти. Там нас запевнили, що про прикрий випадок нічого не знають. Заступниця директора департаменту – начальниця відділу освіти Оксана Живага не вірить, що таке справді могло трапитися.
"Мені нічого про це невідомо, вперше про це від вас чую. Треба з'ясувати, чи мав місце такий факт, а далі ми з'ясуємо причину. Я не вірю в те, що директор не пустила учня в укриття", – сказала вона. Також пані Живага додала, що, якщо вчителі спустили своїх учнів і працівників до укриття і є місце, то туди можуть приходити й інші учні, і пообіцяла "усе з'ясувати".
Сама директорка спецшколи "Гармонія" Антоніна Вінник заперечує, що виганяла дитину з укриття. Вона повідомила, що зараз, власне, дає пояснення в поліції.
"Мені незручно говорити, бо я в поліції. Поліція веде розслідування цього питання. Але такого факту не було", – додала вона.
Хто і якими укриттями має право користуватися?
У Головному управлінні Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області повідомили, що найпростіші укриття розраховані для загального користування. Саме до таких належать шкільні укриття. Речник пресслужби ДСНС Львівщини Віталій Туровцев у коментарі пояснив, що не можуть пускати пересічних українців лише в укриття, які є на закритих підприємствах.
"Закриті підприємства мають для своїх працівників укриття. Їх відкривають і там перебувають працівники тієї зміни, що в цей час працює. Є державні установи, які мають укриття на своїй території, призначені для працівників. Але поняття "тільки для своїх" в укриттях загального користування немає. Школи ж належать до загальних укриттів, там не зовсім укриття, а підвали (так звані найпростіші укриття)".
Надзвичайник каже, що в області, де він працює – Львівській – йому не відомо про факти, аби хтось когось не пустив в укриття загального користування.
"Немає жодного обмеження за зональністю чи місцем проживання. Якщо людину застає небезпека, то вона повинна йти у найближче укриття. Теоретично людина може зайти і в укриття в лікарні. Звичайно, є різні керівники, але я не думаю, що хтось би зумисне обмежував доступ до укриття і наражав людей на небезпеку", - наголосив Туровцев.
Стосовно приватних укриттів, то в ДСНС зазначили, що впускати чи ні сторонню особу у свій будинок, має вирішувати його власник. Така сама ситуація з підприємцями, які самі ухвалюють рішення щодо укриттів на своїх підприємствах.
- Як ми раніше писали, в Ізраїлі, де війна триває вже упродовж 70 років, під час повітряної тривоги відкривають усі можливі укриття в місті: сховатися можна в лікарнях, магазинах, школах, де є підземні приміщення. І навіть пересічні ізраїльтяни приймають в персональні укриття у квартирах свої сусідів.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.
- Актуальне
- Важливе