Як отримати закордонну шкільну освіту одночасно з українською
Окупанти в Україні за час повномасштабного вторгнення знищили або ж пошкодили до двох тисяч шкіл. Десятки тисяч дітей втратили можливість повноцінно навчатись. Деякі з них виїхали з небезпечних регіонів, а деякі залишились на дистанційному навчанні
Саме такий формат став альтернативою. Ще інші виїхали за кордон і там пробують поєднувати два формати шкільної освіти – очну іноземну і дистанційну українську.
Еспресо.Захід розповідає деталі про поєднання різних форматів освіти.
Навчання українських школярів за кордоном
Діти, які виїхали за кордон, повинні відвідувати там заняття офлайн. До прикладу, в Норвегії, куди виїхало вже декілька десятків тисяч українців, діти шкільного віку з іноземним громадянством зобов’язані виконувати обов’язок і здобувати шкільну освіту. Навчання українських дітей у державних та комунальних школах є безоплатним. Для кожного учня передбачається адаптаційний період, тривалість якого є індивідуальною, а також можливість навчання у спеціальних класах для дітей, які не володіють норвезькою мовою. Українським школярам надається необхідна допомога у навчанні, а навчальний процес буде пристосований до потреб дитини, – йдеться на сайті Освітнього омбудсмена.
Іспанське міністерство освіти станом на 2022 рік пропонувало понад 100 тис. місць для переміщених українських дітей. Школярам, віком від 9 до 16 років, забезпечували місця в коледжах по всій країні. Крім іспанських викладачів працювали також україномовні перекладачі. Також українські діти могли навчатися в суботніх школах української громади.
Загальна німецька шкільна освіта передбачає повну інтеграцію прибулих іноземців. На початковому етапі діти, які не володіють німецькою мовою, можуть бути зараховані до так званих інтеграційних класів. І лише згодом їх переводяться на навчання до звичайних німецькомовних класів. За загальним правилом, шкільне навчання в Німеччині є обов’язковим та безоплатним. Дистанційне чи домашнє навчання розглядається лише як виняток за наявності вагомих на це причин.
Шкільна освіта в Україні онлайн
Діти, які навчаються очно за кордоном можуть паралельно вчитись онлайн в українській школі. Створено багато платформ, де викладачі пояснюють теми, проводять уроки і дають домашні завдання. Однією з таких є Всеукраїнська школа онлайн. Програма затверджена Міністерством освіти України і розрахована для дистанційного та змішаного навчання учнів 5-11 класів.
Платформа містить відеоуроки, тести та матеріали для самостійної роботи з 18 основних предметів: українська література, українська мова, біологія, біологія та екологія, географія, всесвітня історія, історія України, математика, алгебра, алгебра і початки аналізу, геометрія, мистецтво, основи правознавства, природознавство, фізика, хімія, англійська мова та зарубіжна література.
Користуватися платформою можна під час карантину, або у період, коли через хворобу дитина не відвідувала якийсь час занять.
Для вчителів також розроблені рекомендації для проведення змішаного та дистанційного навчання за допомогою навчальних матеріалів платформи.
Учителі проводили між собою дискусії і зауважили, що діти, які навчались у онлайн-школах, роблять потужний крок у власній освіті. Про це розповідала учителька інформатики, політехнічного ліцею НТУУ "КПІ" Людмила Булигіна.
"У результаті серед наших дуже різноманітних видів навчання (від офлайну до дистанційних, де ми вдома, а діти разом в хабі) дуже яскраво виділяються усні групи і групи з досвідом якісного онлайнового навчання. Так, учні дистанційних шкіл за 2–3 роки напрацьовують скіли:
-
планувати час та виставляти пріоритети в навчальних задачах;
-
вести дискусію та задавати питання;
-
працювати з пошуком та мовними моделями;
-
самостійно вирішувати проблеми, що виникають під час навчання;
-
створювати спільноти для комунікацій.
І на сьогодні саме вони роблять потужний крок у власній освіті, не залишаючи дорослим можливості їх обмежувати в цьому прогресі. І починає гальмувати офлайн освіта. Навіть у такому питанні, як рівень комунікацій, хоча б здавалось, що має бути навпаки", – описувала у блозі Булигіна на сайті Освіта. UA
Програма подвійних дипломів
Здобувати освіту у двох країнах одночасно можна не лише середню шкільну, а також і вищу, у ВУЗах. Існує навіть програма подвійних дипломів, яка забезпечує таке навчання.
Програма подвійних дипломів – це спільні програми українських та зарубіжних ВНЗ, які дають можливість українським студентам навчатися в Європі та отримати дипломи європейських університетів. Декілька місяців тому ще чотири українських заклади вищої освіти приєдналися до програми подвійних дипломів зі ЗВО Великої Британії. Загалом в ініціативі беруть участь уже 10 українських ВИШів. За такою програмою навчається вже близько 200 студентів.
Українсько-британську ініціативу подвійних дипломів запустили торік. До неї одразу ж приєдналися шість українських закладів вищої освіти. Цього року за результатами конкурсу на отримання гранту до програми долучилися ще чотири ЗВО: Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого, Український державний університет залізничного транспорту, Університет імені Альфреда Нобеля та Харківський національний університет радіоелектроніки.
Безкоштовне навчання у ВНЗ за кордоном
Чимало країн пропонує безкоштовне навчання для іноземців. До таких країн належать Німеччина, Австрія, Франція, Норвегія, Чехія, Словаччина, а також Італія і Греція, пишуть на сайті mojaedukacja.
У деяких країнах безкоштовну освіту можна отримати тільки за умови, що ви будете вчитися на мові країни, де вступаєте. Наприклад, в університетах Чехії – це чеська мова. Але є винятки: в ВУЗах Норвегії безкоштовну освіту можна отримати на норвезькій, плюс англійською мовою. У Франції та Німеччині, навчаючись в державному університеті, студент повинен заплатити тільки річний внесок вартістю від 100 до 500 євро.
При вступі, щоб отримати безкоштовну освіту за кордоном, потрібно пройти спеціальне тестування на знання мови країни, куди плануєте поступити. У ВНЗ Польщі вступити можна на конкурсній основі, а іноземцям польського походження надається стипендія.
- Актуальне
- Важливе