Всесвітній день логіки: історія свята, значення і вправи для розуму
Всесвітній день логіки, який щорічно відзначають 14 січня, є міжнародним святом, покликаним привернути увагу до логіки як фундаментальної науки
"Еспресо.Захід" розповість про це свято: що таке логіка, як вона сформувалася, чому важлива та як її тренувати в сучасному світі.
Коли започаткували день логіки
Всесвітній день логіки започаткували у 2019 році за ініціативи ЮНЕСКО спільно з Міжнародною радою з філософії та гуманітарних наук.
Вибір дати пов’язаний із днем народження видатного математика та логіка Альфреда Тарського (1901 р.) та днем смерті одного з основоположників сучасної логіки Курта Геделя (1978 р.).
Що таке логіка та як ця наука розвивалася
Логіка – це наука про правила мислення та аргументації. Її основне завдання полягає у вивченні законів, за якими можна зробити правильні висновки з наявних даних. Слово "логіка" походить від давньогрецької мови, де може означати декілька понять – слово, значення, думка, мова. Тобто це свідчить, що логіка розкинулася разом з людською мовою.
Логіка має широкий спектр застосувань: від аналізу математичних теорем і програмування до прийняття рішень у повсякденному житті. Хоча безпосередньо з логікою як наукою люди стикаються здебільшого в студентські часи, коли здобувають вищу освіту й на першому курсі мають обов’язкову дисципліну "логіка".
Якщо коротко згадати про історію розвитку логіки, тоді варто сказати, що ця наука, як і багато інших, зародилася ще в античній Греції. Її основоположником вважають Арістотеля, який розробив першу формальну систему логіки – силогізми. Так називаються міркування, що складається з трьох висловлювань: двох засновків і одного висновку. Його праці стали базою для багатьох наступників.
У часи середньовіччя логіка розвивалася завдяки схоластам, які застосовували її для теологічних дискусій та доведення існування Бога.
У модерну добру, з виникненням наукового методу, логіка стала одним з важливих інструментів для дослідження реальної природи світу. Рене Декарт, Готфрід Лейбніц та інші мислителі розвивали ідеї формальної та символічної логіки.
У сучасний період, тобто в XIX-XX століттях логіка перетворилася на математичну дисципліну завдяки працям Джорджа Буля, Курта Геделя, Альфреда Тарського й інших. Сьогодні вона є основою комп’ютерних наук, штучного інтелекту та алгоритмів. Фактично, ви читаєте цей текст на своєму комп’ютері чи девайсі завдяки логічним постулатам, які перетворюють мову машин ("0" та "1") на зрозумілий для вас текст.
Чому логіка важлива та як її розвивати
Найперше логіка дає підгруддя для раціонального мислення, щоб сприймати ситуацію адекватно та без зайвих емоцій. Тобто логіка допомагає мислити аналітично й ухвалювати обґрунтовані, а не поспішні рішення. Вона вчить бачити системність перш ніж робити висновки.
Логіка лежить в основі математичних моделей, програмного забезпечення та багатьох сучасних технічних досягнень, тому є важливою для програмістів, інженерів та людей, які працюють з технікою.
Для так званих гуманітаріїв логіка теж має позитивний ефект. Адже для людей, які займаються суспільними науками чи справами, логіка є потужним інструментом для аналізу та побудови переконливих аргументів.
Зрештою, логіка корисна для особистісного розвитку не залежно від сфери роботи. Бо здатність мислити логічно дозволяє краще розуміти себе, інших людей та світ у цілому.
Тож як розвивати логіку?
Є кілька простих способів. Найперше варто почати розв’язувати логічні задачі. Для цієї справи підійдуть також різні ребуси. Шахи чудово тренують логічне мислення. До речі, логічні основи закладені в усіх мовах програмування, відповідно, освоєння будь-якого програмування також сприяє розвитку мислення.
Окрім цього, варто виробити звичку аналізувати набуту інформацію, адже структуризація даних – це ключ до розуміння правил логіки.
А ще експерти рекомендують читати класиків логіки. Звісно, що праці Арістотеля, Буля чи Геделя можуть бути важкими для сприйняття, однак, якщо ви почнете з науково-популярної літератури в цьому напрямку, то зможете крок за кроком пізнати від простішого до складнішого закону логіки.
Логічні загадки для мислення
Наведемо кілька цікавих логічних задач із відповідями у кінці до них:
1. Який годинник показує правильний час лише двічі на добу?
2. Хто може підняти й пересунути коня і слона?
3. Горить великий будинок і маленький. Який будинок поліція гаситиме першим?
4. Що збільшується, але ніколи не зменшується?
5. З якого посуду не можна нічого з'їсти?
6. Як кота перетворити на кита?
7. Перед вами два шляхи. Один веде до скарбу, інший — до загибелі. Два охоронці стоять біля кожного шляху: один завжди каже правду, інший завжди бреше. Ви можете поставити лише одне запитання одному з охоронців. Як дізнатися, який шлях вибрати?
Відповіді:
- 1. Зламаний, який зупинився.
- 2. Шахіст.
- 3. Жоден, адже поліція пожежі не гасить, це роблять пожежники.
- 4. Вік людини.
- 5. З порожнього, бо на ньому нічого немає, значить нічого не з’їси.
- 6. Замінити букву "о" на "и".
- 7. Запитайте в будь-якого охоронця: "Який шлях покаже мені інший охоронець як правильний?". Якщо ви запитали правдивого, він скаже, що брехун покаже неправильний шлях. Якщо ви запитали брехуна, він також скаже, що правдивий вкаже неправильний шлях. У будь-якому разі, отримана відповідь буде неправильною. Вам слід обрати протилежний шлях.
Читайте також: Які свята українці відзначатимуть у січні
- Актуальне
- Важливе