Еспресо. Захід
Огляд

Ракетний удар по архітектурній спадщині Львова: чим цінні історичні вілли й будівлі, які атакували росіяни

5 вересня, 2024 четвер
07:22

Новий Світ (чи На Байках) - це частина Франківського району Львова, що постраждав 4 вересня через ракетну атаку росіян. Місцевість є однією з найбільш визначних у місті, адже багата на історичну та архітектурну спадщину, зокрема славиться своїми віллами, збудованими ще за часів Австро-Угорщини

Зміст

"Еспресо.Захід" розповість про історію Нового Світу у Львові, які там є історичні будівлі та скільки з них зазнали руйнувань через російську атаку 4 вересня по Львову.  

Історія виникнення й розбудови Нового Світу

Вілла Юзефи Франц на вул. Коновальця. Фото: mylviv.city

 

Теперішній Франківський район Львова, що нині є одним із центральних у місті, почав формуватися ще в XVIII-XIX століттях. Початково ця територія була околицею Львова, її використовували переважно для сільськогосподарських потреб і тут було декілька малих сіл, як-от Кульпарків і На Байках. З часом, у зв'язку з розширенням міста і збільшенням населення, розпочалася поступова забудова цієї частини та перетворення прилеглих сіл на місто Львів.

У XIX столітті, коли Львів перебував під владою Австро-Угорщини, розпочалася активна розбудова району. Це було в період економічного підйому, коли в місті з'являлися нові промислові підприємства, торгові заклади, а також відбувалося активне будівництво житлових і громадських будівель, з’явилися нові дороги й вулиці, а в кінці століття – трамвайна колія.

Перша назва нової вулиці міста в цьому районі – Новий Світ. Тому й виникла назва мікрорайону, що остаточно сформувалася в кінці XIX – на початку XX століття. Новий Світ із самого початку задумувався як елітний район для представників львівської інтелігенції, підприємців, а також заможних сімей. Місцевість відзначалася своєю спокійною атмосферою, значною кількістю зелених насаджень і, головне, вражаючою архітектурою. Вілли, які тут будували, вирізнялися своїм дизайном, що поєднував різні стилі, зокрема модерн, неоренесанс, неоготику, віденську сецесію та конструктивізм.

Наприкінці XIX століття цей район був місцем із найдорожчою нерухомістю у Львові. У 1890-х роках його східну частину почали освоювати архітектори професор Юліан Захаревич та професор Іван Левинський, які створили тут один із найкрасивіших куточків міста, відомий тривалий час під назвою Кастелівка. До сьогодні збереглися вуличне планування та комунікації, розроблені цими відомими архітекторами. На початку XX століття будівельна фірма Івана Левинського побудувала тут 50 зручних і красивих будинків.

Архітектура Нового Світу є однією з його найвизначніших рис. Багато вілл збереглися до наших днів і є зразками високої архітектурної майстерності. Вони відображають різні епохи та тенденції в архітектурі. Характерними рисами цих будинків є витончена ліпнина, декоративні елементи, арки, колони та різьблення. Деякі з вілл також мають елементи стилю артдеко, що додає району особливого шарму.

Які кам’яниці постраждали через ворожу атаку

Фото: Офіс президента

 

У результаті російської атаки вранці 4 вересня у Львові загалом постраждало 188 будівель. 20 із них у критичному стані. Не всі з них – це давні австрійські кам’яниці, лише декілька, більшість – новіша радянська забудова та вже сучасні житлові комплекси.

Фото: Львівська ОВА

 

Як повідомив голова Львівської ОВА Максим Козицький, через атаку у Львові пошкоджені щонайменше сім пам'яток архітектури місцевого значення. 

"Зокрема на вулицях Коновальця та Кокорудза. Усі будинки розташовані в історичному ареалі та буферній зоні ЮНЕСКО. Вони є у державному реєстрі нерухомих пам’яток України. Комісія з представників органів охорони культурної спадщини міста та області почне працювати на обʼєктах і складати акти обстеження, щойно екстрені служби нададуть туди доступ", - написав Козицький.

Міський голова Львова Андрій Садовий закликав бізнес допомогти відновити пошкоджені будинки та взяти їх під свою опіку.

"Це історична спадщина, житлові будинки та школи. Ми вже мали досвід відновлення будинку історичного ареалу на Стрийській. Це коштувало десятки мільйонів та тривало рік. Зараз у нас нема стільки часу, а коштів потрібно у рази більше. Закликаємо український та міжнародний бізнес допомогти відновити ці будівлі. Ми не оголошуємо збору! Ми запрошуємо вас взяти будинок під опіку та відновити його", - написав Садовий.

Прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск написав у Х, що Польща готова допомогти Львову відбудувати історичні кам'яниці.

"Львів потребує допомоги! Метою атаки росіян став центр міста. Пошкоджено багато історичних багатоквартирних будинків. Польща готова допомогти в їх відбудові", - йдеться у повідомленні.

Фото: Офіс президента

 

З опублікованих фото й відео можна побачити, що руйнувань зазнала кам’яниця на вул. Коновальця, 44. Постраждав дах будівлі та стіни всередині. Цей будинок споруджений у 1911-1912 роках для скарбового радника Людвіка Гірша за проєктом Івана Багенського. Будинок виконаний у стилі пізнього модерну, внесений до реєстру пам'яток архітектури місцевого значення.

Також руйнувань зазнав будинок на вул. Євгена Коновальця, 47, де зараз діє обласний Центр спортивної медицини і реабілітації.

Фото: Львівська ОВА

 

"Вибиті понад 70 вікон. Від ударної хвилі повиносило рами. У шести кабінетах впала стеля. Відірвані батареї. Понищені компʼютери та медична апаратура", - кажуть у ЛОВА.

Ця будівля особливо цінна, її ще називають віллою Юзефи Франц і вона є памʼяткою архітектури місцевого значення. Вілла збудована у 1893 році в стилі необароко за проєктом Яна Перося для Юзефи Франц – вдови Йосифа Франца (одного з братів Франців – власників гіпсових кар’єрів та фабрики гіпсу). У власності гіпсових королів вілла пробула до 1939 року, коли була націоналізована. Відтоді й донині тут міститься медичний заклад.

Ця будівля оригінально й неповторно виглядає, бо рясно декорована необароковими елементами. Акцентом композиції є вежа, що завершується куполом. Будинок оточує невеликий і затишний сад. Вілла є яскравим прикладом палацової архітектури XIX століття. Коли у Львові знімають фільми, дуже часто саме її використовують для зйомок, адже вона має особливу атмосферу кінця ХІХ і початку ХХ століть.

На вул. Братів Міхновських сильно постраждали будинки №40 та №38. Вони не є  пам'ятками архітектури, вірогідно, збудовані вже за часів радянської окупації.

Фото: Львівська ОВА

 

Також часткових руйнувань зазнали сусідні будівлі довкола згаданих. Окрім того, багато вибитих вікон та пошкоджені дахи й стіни від осколків у будинках в районі вулиць Коновальця, Братів Міхновських, Мельника, Кокорудза та Антоновича. Відомо про 3,2 тис. вибитих вікон у Франківському та Залізничному районах Львова. 

Фото: Львівська ОВА

 

Ракетна атака на Львів 4 вересня

Фото: Львівська ОВА

 

У середу, 4 вересня, у результаті масованої атаки ракетами та "шахедами" у Львові пошкоджено десятки будинків, кількість загиблих зросла до семи осіб.

Внаслідок атаки загинула матір з трьома доньками. Серед них 21-річна Ярина Базилевич - працівниця офісу "Львів — молодіжна столиця Європи 2025".

Мешканці Львова поділились своїми думками про ворожий приліт окупантів. У районі вулиць Міхновських і Квітки Основ'яненка розгорнули штаб допомоги постраждалим.

Міська й обласна рада виділять для Львова з резервного фонду по 30 млн грн на ліквідацію наслідків російського обстрілу.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.43
    Продаж 44.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
21 листопада
21:09
дерева, дрова
На Прикарпатті чоловік за місяць незаконно зрубав лісу на 1 млн грн
21:09
Оновлено
Тетяна Крупа
Залишили під вартою та зменшили суму застави: у суді розглянули апеляцію на запобіжний захід у справі керівниці Хмельницької МСЕК Тетяни Крупи
20:50
Неналежний технічний стан: на Львівщині оштрафували автобусного перевізника
20:33
Облаштувати стоянки на проспекті Свободи: у Львові створили петицію на підтримку каретного бізнесу
20:17
У Львові знайшли тіло дівчини, яка зникла напередодні
20:14
Світлана Новицька
Адвокатка Новицька, яку судять за держзраду, раніше на нараді ОБСЄ поширювала російські наративи про Україну
20:05
Інтерв’ю
Олег Дуда
Олег Дуда - про масштабні ремонти у Львівському онкоцентрі, введення платних послуг та вплив війни кількість онкохворих
20:00
світло
До чотирьох годин без світла: графіки та групи відключень електроенергії на Львівщині 22 листопада
19:55
прощання
Львів 22 листопада попрощається з полеглим захисником Степаном Панасевичем
19:37
Огляд
Сніг
Сніг, а на дорогах ожеледиця: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 22 листопада
19:13
шахрай, шахрайство
На Рівненщині активізувались шахраї: виманюють гроші від імені ОВА
18:45
ДТП у Тернополі
У Тернополі під колеса вантажівки потрапила жінка
18:17
щеплення вакцинація
На Волині спалах вірусного гепатиту А 
18:02
Міськрада продала приміщення на 16,8 кв. м у центрі Львова за 2,9 млн грн
17:44
Орден за мужність
Двох захисників із Львівщини президент нагородив орденом "За мужність"
17:23
Рибарук
До Львова на "Відкритий діалог" їде харизматичний отець Іван Рибарук з Криворівні
16:50
Незаконно видобув підземні води на близько 5 млн грн: на Прикарпатті судитимуть посадовця
16:37
На вулиці у Залізничному районі Львова повністю перекриють рух транспорту через ремонт дороги 
16:36
Акція родин полонених десантників у Львові
У Львові родини полонених та зниклих безвісти воїнів 80-ки вийшли на мирну акцію
16:21
Турин став 31-м містом-побратимом Львова
16:03
На Рівненщині затримали нападника, який завдав ножових поранень зятю
15:43
Ексчиновник з Жовкви, якого підозрювали в хабарництві, відсудив у держави понад 700 тис. за незаконні дії правоохоронці
15:28
На Тернопільщині розшукують підозрюваного в тяжкому злочині
15:14
партія електронних цигарок
На Львівщині вилучили партію електронних сигарет на 24 млн грн, у складі яких були заборонені речовини
14:59
Ексклюзив
фото школярів у Львові, на яких заводили справи у радянські часи
Пройти шлях репресованого і побачити справи школярів: у музеї "Територія Терору" оновили експозицію
14:44
У Чернівцях затримали містянина, який носив у кишені гранату і запал
14:29
поліція
АМКУ викрив змовників, які брали участь у тендерах на поставку комп'ютерів у Львівській та Івано-Франківській областях
14:14
Фінальний етап VI Всеукраїнського фестивалю-премії "ГРА" стартує зі Львова
13:41
компенсації
На Львівщині підприємці, які працевлаштували переселенців, отримали 15,8 млн грн компенсацій
13:26
На Закарпатті біля кордону з Угорщиною упіймали трьох втікачів з України 
12:52
потяг на маршруті Рава-Руська – Варшава
Укрзалізниця анонсувала новий маршрут Чернівці – Варшава
12:27
Григорій Козловський
За час повномасштабної війни найбільше в Україні розрослась група компаній Григорія Козловського: дослідження YouControl
12:26
На Тернопільщині літня жінка отримала опіки під час готування їжі через спалах газу
12:09
Українське регбі отримує підтримку завдяки міжнародній співпраці
11:57
У Львові на вулиці Пасічній виявили тіло чоловіка
11:43
На Рівненщині правоохоронці затримали двох браконьєрів з 10 кг м'яса косулі
11:25
На Волині у ДТП загинув пенсіонер: переходив дорогу у невстановленому місці
11:10
свічка
Львівщина сьогодні прощатиметься з трьома загиблими захисниками
10:55
Не міг рухатися: у Львові за допомогою екзоскелета відновлюється захисник, який отримав поранення в спину
10:43
Івано-Франківську РВА очолив захисник Роман Боднар
Більше новин