Стало відомо, скільки дітей із раком крові одужує на Львівщині
Гостру лімфобластну лейкемію вдається подолати у 83% випадках.
Про це "Еспресо.Захід" розповіли у пресслужбі Західноукраїнського спеціалізованого дитячого медичного центру.
Фото: пресслужба ЗУСДМЦ. Коли дитина одужує, дзвонить у "дзвін переможця". Так у відділенні гематології ЗУСДМЦ святкують завершення лікування маленьких пацієнтів.
Гостра лімфобласна лейкемія, або як її ще називають "білокрів’я", – онкогематологічна патологія, яка у дітей зустрічається найчастіше (у 75% від усіх злоякісних захворювань крові у дитячому віці).
Перші злоякісні клітини (бласти) при гострій лейкемії з’являються у кістковому мозку. Якщо імунна система пацієнта своєчасно не розпізнає у них чужаків і не знищує, бласти швидко розмножуються, повністю "окуповуючи" кістковий мозок. Після цього виходять у периферичну кров та осідають у різних органах. Найчастіше - у лімфатичних вузлах, печінці, селезінці, нирках і центральній нервовій системі. У пацієнта розвивається анемія та підвищена кровоточивість - з'являються синці на шкірі, кровотечі з носа, ясен. Часто приєднуються інфекції - ангіна, пневмонія тощо. Якщо гостру лейкемію не лікувати, пацієнт помирає впродовж кількох місяців.
Щороку з ЗУСДМЦ виписують 35-40 маленьких пацієнтів з цим діагнозом, яким вдалося подолати хворобу. За останні півтора десятка років повністю одужало понад 300 діток. "Цей результат відповідає загальносвітовому", - запевняють онкологи.
35 років тому в Україні від гострої лейкемії одужували одиниці. Ситуація кардинально змінилася, коли вдалося запровадити високоефективні програми лікування - європейські протоколи поліхіміотерапії німецької групи BFM. Гематологічне відділення ЗУСДМЦ зробило це одним із перших в Україні.
Запорукою успіху у лікуванні білокрів’я є мультидисциплінарний підхід до пацієнта, командна робота спеціалістів діагностичних підрозділів (лікаря-цитолога, імунолога та генетика, променевих та функціональних діагностів), фахівців суміжних спеціальностей (педіатра, хірурга, анестезіолога-інтенсивіста, невролога, офтальмолога, ЛОРа, радіолога, реабілітолога), а також психолога.
Лікування гострої лімфобластної лейкемії триває 2 роки, з них 12-14 місяців припадає на інтенсивну хіміотерапію, яке проводиться в умовах спеціалізованого гематологічного стаціонару.
Лікування онкогематологічних захворювань передбачає застосування не лише хіміопрепаратів, які знищують злоякісні клітини, а й великого арсеналу антибіотиків, протигрибкових препаратів, довенних імуноглобулінів, гранулоцитарних факторів росту і компонентів крові. "Важливою складовою успішної терапії гострої лейкемії є як доступність дороговартісних медикаментів, що стало можливим завдяки державній програмі "Дитяча онкологія", так і вміле їх застосування досвідченою командою гематологів. Проте не все вирішують пігулки. Лікар у тандемі з психологом мусить передати хворій дитині і її батькам віру у те, що їм вдасться перемогти хворобу та пройти шлях до одужання разом", - підсумовує завідувачка відділення гематології та інтенсивної терапії ЗУСДМЦ Ірина Цимбалюк-Волошин.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе