"Спас – це те, що спасає у бою", – Олександр Притула
Олександр Леонтійович народився в козацькому селі Приморське, Запорізька область. Його рід походить від козака-запорожця Верещака.
З дитинства пан Олександр виховувався у патріотичній сім'ї з усіма козацькими традиціями. Тому не дивно, що зараз він президент Всеукраїнської федерації козацького бойового мистецтва "Спас" і помічник першого віцепрезидента Глобального Союзу Учених за Мир, у який входять 44 країни та які працюють над такими поняттями, як фронтова психологія та квантова медицина.
Про бойове мистецтво "Спас" Олександр Притула розповів у інтерв'ю "Еспресо.Захід".
Коли створена Федерація козацького бойового мистецтва?
2005 року. Вона має на меті відродити козацьке бойове мистецтво, козацькі традиції в Україні та серед українців у всьому світі.
У яких напрямах працює Спас?
Є 7 напрямів нашої діяльності. Серед них: збереження національних видів спорту (рукопаш Спас, боротьба "Навхрест", "На поясах", "Штовхач", "Тягни бука", фехтування на м'яких шаблях), відродження бойової культури (система обрядів, звичаїв, свят, ритуалів козацьких), козацька педагогіка, козацька медицина (козаки завжди славилися своїм довголіттям: Калнишевський прожив 113 років, козак Микита Корж – 103 роки, козацький писар Лоба – 104 роки), відновлення національно-патріотичного виховання та інші.
Від чого походить назва "Спас"?
Насправді є кілька версій. Одна з них – це те, що такий вид бойового мистецтва спасає (від цього і назва спас) козака в бою. Інша версія: під час бою козак стає під захист самого Спасителя. Водночас у дохристиянське свято Спас всі роди в степу Причорномор'я відправляли своїх молодиків-воїнів і купців на ярмарок, де часто проводили навчання козаків. Навіть існує вираз: прийшов Спас – готуй шабельку про запас.
Скільки вихованців займаються у Спасі?
Налічуємо від 3 до 5 тисяч молоді. За 15 років роботи ми виховали понад 60 чемпіонів Європи та світу з інших єдиноборств.
Що входить у бойове мистецтво Спас?
Для цього потрібна ціла система підготовки: фізична (витривалість, вправність, спритність), технічна (швидкі удари, вміння вести рукопаш), тактична (раціональність дій), морально-вольова (усвідомлення воїна-переможця) та духовна (зміцнення духу).
Ви говорили, що одним із напрямів Спасу є козацька медицина. Розкажіть більше про це.
Насправді 1989 року, коли я вже займався бойовим мистецтвом, мій учитель запропонував зайнятися відродженням козацького мистецтва. Так дізнався з козацьких звичаї про цю медицину, хоча про це колись розповідала й моя бабуся. Моїми вчителями стали Леонід Безклубий з Одеси, Анатолій Бондаренко з Донеччини та Іван Дудка з Київщини.
Козацька медицина – це екстремальна медицини, тобто вона спрямована на якнайшвидше вилікування. Про це писав Анатолій Пастернак, єдиний професійний лікар, який досліджував її. За методами козацької медицини багато військових, які звернулися до нас, уже після першого сеансу одужували.
Фото з фейсбук-сторінки Олександра Притули
- Нагадаємо, у Львові презентували фільм "Жити наново" – про реабілітацію за допомогою козацької медицини
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку
- Актуальне
- Важливе