Сільськогосподарська продукція може стати в рази дорожчою – в чому причина
Уряд закликає Верховну Раду оподаткувати земельні ділянки для особистого селянського господарства від 0,5 гектара, а не від 2 гектарів, як зараз.
Кабінет Міністрів України подав до парламенту законопроєкт 5600 – "про внесення змін до Податкового кодексу України". Завдяки цьому закону урядовці хочуть отримати більші надходження до бюджету. Один із пунктів передбачає зменшити площу особистого сільського господарства, продаж продукції з якого не обкладається податком на доходи фізосіб. Уряд пропонує оподаткувати земельні ділянки для особистого селянського господарства від 0,5 га (а не від 2 гектарів, як зараз).
Що в законі?
Минулого червня в Україні вперше відзначали День фермера – відповідний указ підписав президент Зеленський. Минув рік, та свята не принесли аграріям реальної підтримки. Цього червня замість дешевих кредитів для сільського господарства та звільнення від податків люди, які працюють на землі, можуть отримати новий податок.
Кабінет Міністрів України вирішив закрити "дірку в бюджеті" завдяки новим податкам і стягненням. Серед нововведень – збільшення екологічного податку, нові податки на продаж нерухомості, податок на розкіш із власників автомобілів, скасування нульового акцизу на "зелену електроенергію", стягування податкового боргу без суду та інше.
Зачепив проєкт і аграріїв. Наразі податковий кодекс дозволяє селянам, особисте господарство яких не перевищує 2 гектари, уникнути оподаткування доходу від продажу сільськогосподарської продукції. Тепер же нижню межу хочуть опустити до 0,5 га.
Новий законопроєкт свідчить про те, що економічний напрям у теперішньої влади повністю провалений. Про це заявив народний депутат України Михайло Бондар у коментарі Еспресо.Захід.
"За роки їхнього управління відбувся спад економіки. Після президентських виборів їм передали країну, яка нарощувала темпи зростання. Після цього, задовго до коронавірусу, був різкий спад економіки. Річ у тому, що серед їхньої команди немає людей, які чітко розуміють, як управляти економікою держави, бюджетом – і так у кожній галузі й у кожній сфері", – каже Михайло Бондар.
Нові податки, на думку депутата, – це найпримітивніший шлях, який не допоможе, а радше нашкодить економіці.
"Уряд зараз пробує оподаткувати все, що можна й не можна. Інвестори тікають, "зелена енергетика" теж підпадає і "кричить", бо хочуть вводити податок і на неї. Усе, що буде пов'язано з додатковим оподаткування сільгосппродукції , ми побачимо на полицях наших магазинів. Тобто буде здорожчання. І те здорожчання, що ми спостерігаємо зараз, – ще не кінець. Бо, якщо буде додаткове оподаткування, воно ляже на плечі споживача", – додав депутат.
Новий закон – нові ціни на сільськогосподарську продукцію
Новий податок від уряду може призвести до подорожчання сільськогосподарської продукції, переконані у Львівській аграрній палаті. Голова управи ЛАП Ігор Вуйцик каже, що оподаткування земельних ділянок для особистого селянського господарства від 0,5 га матиме негативний вплив не лише на власників земель, а й на споживачів.
"Податок за землю мали би платити всі, крім пенсіонерів і людей з інвалідністю. Спершу справді вели мову про те, що оподатковуватимуть більш як пів гектара. Я в принципі не дуже схиляюся до того, що на двох гектарах можна займатися товарним господарством. Такими нововведеннями уряд лише відіб’є бажання працювати на землі", – каже Ігор Вуйцик.
Експерт вважає, що постраждають не лише ті, хто працює на землі, а й ті, хто купує у селян товар.
"Запровадження такого податку на господарів цієї землі, зокрема, відіб'ється не лише на господарях, а й на балансі цін. Ціни на полуницю чи інші фрукти-овочі не будуть такими, як зараз. Вартість зросте, бо доведеться враховувати додатковий податок", – додав пан Вуйцик.
Такої ж думки і Михайло Бондар. Депутат упевнений: наслідки нововедення побачить кожен українець. У власному гаманці.
"Виробник чи аграрій не братиме на себе відповідальність, він усе це закладе в підсумку у свою продукцію. Кожен із нас заплатить відповідну ціну, коли прийде по хліб чи гречку", – пояснює нардеп.
Що потрібно було робити?
У Львівській аграрній палаті припускають, що Кабмін не в тому місці шукає, як збільшити надходження до бюджету. Тут кажуть, що всі й так живуть за рахунок села, а додатковий податковий тиск на селян принесе ще більше негативу.
"Якщо робити, то щоб було від 2 гектарів, нічого не змінювати. Якщо вкрай необхідно, є гостра потреба, то краще спробувати оподатковувати від гектара. Бо дрібні господарства не готові до сплати такого податку.
Якщо влада хоче допомогти і щоби був розвиток, то треба створити сприятливі умови, а не утискати. Тим паче, гадаю, ніхто не заплатить. Продукція не є товарна, то чому її так рахувати? Тут, звичайно, треба порадитися з колегами, але я гадаю, що це неправильне нововведення", – підсумував Вуйцик.
Михайло Бондар бачить розвиток сільськогосподарського напряму в дешевих кредитах.
"Потрібно, щоб фермер, аграрій міг купити сучасну техніку, щоб не було проблем з тим, що ввозять на митну територію України – на ліцензовані гербіциди, хімію. Навпаки – варто сприяти тому, щоб ці речовини привозили з тих країн, які сертифікують продукцію, аби їх можна було без проблем завезти. Як відомо, стаються випадки, коли бджолярі криком кричать, що помирають бджоли, бо аграрії кроплять поля. Щоб досягти певного рівня продукції, вони використовують китайську продукцію, після якої в селах люди не можуть відкрити вікна. А держава в першу чергу мала б робити все, аби якісну хімію і гербіциди без проблем поставляли в Україну. Потрібно дати можливість звільнення від оподаткування, поки фермер "розкрутиться". Завдяки цьому ми бачили б на полицях і якісну продукцію за помірними цінами", – заявив Михайло Бондар.
Читайте також: Що варто знати про відкриття ринку землі: очікування, переваги, ризики й інші нюанси
-
Нагадаємо, вже завтра, 1 липня українці матимуть право продавати й купувати землю сільськогосподарського призначення.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе