Шукають зброю та наркотики: як на Львівщині тренують собак прикордонників. Фото
Нині в кінологічному центрі на Львівщині навчають більше як тридцять порід собак. Під час повномасштабного російського вторгнення центр не закрився ні на день
Журналістка "Еспресо.Захід" відвідала фінальний іспит чотирилапих.
На Львівщині кінологи-прикордонники навчають чотирилапих бути вірними партнерами на службі. Тренують шукати зброю та наркотики у транспортних засобах.
Один із військових, котрий нині складає фінальний іспит разом із собакою – Юрій Кривенко. Свого чотирилапого друга Кірі називає товаришем і партнером по службі. Навчає собаку шукати зброю та вибухові речовини у колоні автомобілів.
Це не перший собака у військового. З 2019 року чоловік був оборонцем кордону на Луганщині. Спочатку проходив службу у Трьохізбенці, потім перемістився у Щастя. 24 лютого зустрів у селищі Мілове. Прикордонники встигли евакуюватися, а собаку забрати не вдалося.
"Коли я їхав – плакав у машині, – каже Юрій Кривенко. – Бо свого друга залишив. Дуже боляче, але не було іншого виходу. Мілове – місто, розділене навпіл. Одна частина – Україна, друга – Росія. Там посеред міста є паркан. Уздовж всього міста нас почали обстрілювати з БМП, БТР і важких кулеметів. Ми були прикордонниками, не мали важкого озброєння, щоб тримати позиції. Тож змушені були відійти, а собаку евакуювати не вдалося".
Разом із Юрієм у ці пекельні перші місяці повномасштабного російського вторгнення проходив службу також Василь Кулишак. 24 лютого разом зі своїм чотирилапим другом він обороняв кордони у Щасті на Луганщині. Тоді зі Збройними Силами України Щастя вдалося відбити, але втримати – забракло сил.
"Нам дали команду відійти, оскільки з Мілового та Городища заходили інші російські колони, – розповідає Василь. – Нас би взяли в кільце. Тому дали команду відійти та зайняти нові позиції. Собаку вдалося вивезти, евакуювати зі Щастя. Втратив його 28 лютого, коли біля Сєвера в селі Воронове ми поїхали стримувати колону. Пес був зі мною, і так вийшло, що колона дуже була велика і не було можливості забрати собаку. Так і залишився. Що з ним зараз – не знаю".
Тоді військового відправили на ротацію і він далі продовжив тренувати собак. Нині вчить молоду Боні шукати наркотичні речовини у залізничному транспорті.
"Спочатку починаємо тренувати на запах, – розповідає прикордонник. – Якщо понюхала, то хвалю. Похвала – дуже важливий елемент у навчанні. Потім вчу собаку реагувати на знахідку: сидячи, лежачи або обгавкуючи. І даю їй улюблену іграшку, як заохочення. Я її дуже люблю, вона мене теж. Коротше, любимся. Кінолог має любити собак. Якщо він не любить собак, значить він не кінолог".
Загалом у кінологічному центрі на Львівщині тренують більш ніж тридцять видів собак. Цуценят починають навчати з чотирьох місяців. Готують їх як розшукових у прикордонних пунктах пропуску, а також для пошуку наркотиків та зброї. Крім того, після повномасштабного вторгнення Росії в Україну собак прикордонників почали залучати до мінно-розшукових дій.
"Ці собаки працюватимуть для розмінування територій, – каже начальник відділу кінологічного забезпечення адміністрації Держприкордонслужби Сергій Осипов. – Також ми їх тренуємо для безпечних підходів, де несуть службу наші прикордонні наряди на деокупованих територіях з метою гарантувати безпеку руху наших прикордонних нарядів, місць базування та підрозділів".
Наразі у прикордонній службі вже підготували один курс таких собак. На одному з тренувань вони вже показали свою ефективність. Зокрема, виявили понад сотню мін часів Другої світової війни. А невдовзі собаки візьмуться за справу вже на деокупованих територіях.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.
- Актуальне
- Важливе