Що робити при бойових діях: поради, які можуть зберегти життя
Ймовірність повномасштабного вторгнення російської армії до України – тема, яку останнім часом обговорюють не лише на міжнародній арені чи в пресі, але й самі українці. Дехто намагається запастися стратегічними запасами, інші пакують "тривожну валізу".
"Еспресо.Захід" підготував кілька рекомендацій, як потрібно діяти у випадку надзвичайних ситуацій.
Як діяти в екстрених умовах
Якщо стається надзвичайна ситуація і виникає велика загроза для життя людей, оповіщення населення проводять електричними сиренами, а також через повідомлення на телебаченні та радіо.
Звук сирени лунатиме через гучномовці, розміщені на вулиці. Коли ви почуєте такі сигнали, варто бути максимально уважним. Насамперед потрібно негайно увімкнути радіоприймачі чи канали державного телебачення – Національну суспільну телекомпанію України чи регіональні державні канали (напр. "Львів:UA", "Перший Західний"). Спеціальні повідомлення передаватимуть на цих каналах упродовж 5 хвилин після подачі звукового сигналу "Увага всім!".
Вислухавши повідомлення, необхідно:
– діяти без паніки та метушні, дотримуючись отриманих вказівок і рекомендацій;
– переконатися, що повідомлення почули/побачили люди, які мешкають/працюють поруч (особливо якщо це літні люди або люди із вадами зору чи слуху), надати їм необхідну допомогу.
Що робити при сигналі "Повітряна тривога"
З моменту подачі сигналу "Повітряна тривога" для того, щоби вжити необхідні захисні заходи, може бути всього лише кілька хвилин. Тому ці хвилини потрібно використовувати максимально ефективно.
– ввімкнути телевізор/радіоприймач і уважно прослухати інформацію;
– при можливості попередити сусідів та самотніх людей, які мешкають поруч;
– закрити вікна, вимкнути всі електричні прилади та нагрівальні прилади, перекрити квартирний газовий вентиль, загасити печі, вимкнути світло;
– швидко одягнутися та одягнути дітей, перевірити наявність пришитих з внутрішньої сторони одягу у дітей дошкільного віку нашивок, на яких зазначено: прізвище, ім’я, по батькові, адреса, вік, номер домашнього телефону;
– взяти індивідуальні засоби захисту, завчасно підготовлений запас продуктів і води, особисті документи, кишеньковий ліхтар та найкоротшим шляхом прямувати до найближчої захисної споруди.
Якщо в радіусі 500 метрів від будинку немає захисної споруди, потрібно використовувати для укриття підвальне приміщення під будинком.
Ні в якому разі не можна після сигналу "Повітряна тривога" залишатися в будинках, особливо на верхніх поверхах, адже внаслідок вибуху вони будуть руйнуватися від впливу ударної хвилі.
– зайняти місце у захисній споруді та виконувати вимоги старшого (коменданта), обов'язково допомагати дітям, літнім людям та інвалідам;
Маршрути евакуації в мікрорайоні та місце розташування найближчої захисної споруди варто з'ясувати заздалегідь, не чекаючи ускладнення ситуації.
При загрозі життю та здоров'ю необхідно мати найпростіші засоби індивідуального захисту (респіратор, ватно-марлева пов’язка, протипилова тканинна маска тощо) та найпростіші засоби медичної допомоги (бинт, йод, джгут, перекис водню, нашатирний спирт, знеболювальні засоби тощо).
Як діяти при загрозі масових заворушень і бойових дій
При загрозі масових заворушень фахівці радять зберігати спокій і не піддаватися на провокації. Перебуваючи на вулиці, варто негайно залишити місце масового скупчення людей, уникати агресивно налаштованих осіб. Удома – надійно зачинити двері, не виходити на балкон і не наближатися до вікон. Приміщення без нагальної потреби не залишати.
Читайте також: Не лише гроші, документи та їжа. Що має бути у "тривожній валізі"?
При загрозі бойових дій потрібно:
– закрити штори або жалюзі (заклеїти вікна паперовою стрічкою) для зменшення ураження розбитим віконним склом;
– перекрити газ, воду, загасити пічне опалення (якщо таке є) та виключити світло;
– взяти документи, гроші, предмети першої необхідності, медичну аптечку та харчові продукти;
– залишити помешкання та зайняти місце у захисній споруді чи підвалі;
– попередити про небезпеку сусідів, надати допомогу людям похилого віку, інвалідам і дітям;
– бути максимально обережними та не панікувати;
– не залишати безпечне місце без нагальної потреби.
При загрозі ураження стрілецькою зброєю також потрібно закрити штори або жалюзі (заклеїти вікна паперовою стрічкою), щоби зменшити шанси враження розбитим віконним склом. Потрібно також зачинити вікна, двері та виключити світло, зайняти місце на підлозі в приміщенні, що не має вікон (комора, ванна кімната, прихожа). При можливості – поінформувати про небезпеку близьких і знайомих.
При вибуху боєприпасів рекомендують:
Читайте також: Чи може підземний паркінг стати бомбосховищем. Думка експерта
– уважно оглянутися довкола та визначити наявність загрози подальших руйнувань стін, зсувів перекриття, а також кому необхідна допомога;
– за можливості спокійно та не панікуючи залишити небезпечне місце;
– перебуваючи під завалом подавати голосові сигнали, проявляти меншу активність і берегти сили, зберігаючи які, можна протриматися до 5-ти діб;
– виконувати усі вказівки пошуковців і рятувальників.
- Нагадаємо, упродовж минулої доби, 25 січня, з боку російсько-окупаційних військ зафіксовано 5 порушень режиму припинення вогню. Окупанти поранили двох військових.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе