Що потрібно знати бійцям ТрО: відповіді на найчастіші запитання
Днями розгорівся скандал у 103 бригаді Сил територіальної оборони ЗСУ Львівщини. Дружини і матері деяких бійців вимагали повернути своїх чоловіків і синів з передової, адже їх начебто незаконно й без відповідного спорядження відправили у зону бойових дій
Про основні норми й обов’язки бійців територіальної оборони журналістка Еспресо.Захід дізналася у прессекретаря 103 бригади ТрО Тараса Іщика.
Тарасе, 1 січня, коли набув чинності закон про національний спротив, які основні завдання були в Сил територіальної оборони?
Закон України "Про основи національного спротиву" визначає багато завдань територіальної оборони, серед яких участь в охороні об'єктів критичної інфраструктури, посилення охорони державного кордону, органів державної влади тощо. Крім того, це і проведення оборонних заходів до підходу на позиції основних сил, контрдиверсійна боротьба, а також забезпечення умов для оперативного розгортання військ чи їх перегрупування. Стаття 20 Закону дозволяла і дозволяє залучати Сили територіальної оборони до виконання завдань територіальної оборони в інших визначених зонах з метою нарощування сил. А стаття 21 дозволяє передавати підрозділи Сил територіальної оборони в командування угрупувань військ чи командуванню об'єднаних сил до виконання завдань за призначенням, якщо вони перебувають у їхній операційній зоні. Тому думка про те, що Сили територіальної оборони Збройних Сил України можуть використовуватися тільки в межах своєї області є помилковою, оскільки для таких функцій є добровольчі формування територіальних громад, які, власне, й займаються охороною та обороною територіальних громад.
Які зміни відбулися далі?
Зміни, внесені в закон Верховною Радою України 3 травня, стосувалися частини першої статті 20, оскільки цей пункт забороняв використання Сил територіальної оборони ЗСУ до залучення в зону бойових дій. Оскільки інші положення закону все одно це дозволяли, народні обранці вирішили змінити цей пункт, усунувши суперечності.
Відповідно до закону, чим має бути забезпечена тероборона і яке навчання повинна проходити?
Сили територіальної оборони Збройних Сил України повинні бути забезпечені всім необхідним для виконання завдань за призначенням: речовим майном, заробітною платою, харчуванням, автомобільною технікою, засобами індивідуального захисту, стрілецькою зброєю та боєприпасами. Добровольчі формування територіальних громад можуть використовувати власну мисливську зброю або використовувати стрілецьку зброю, яку надають їм Збройні Сили України для виконання завдань за призначенням. Щодо навчання, то всі бійці мають пройти базову вогневу, тактичну підготовку, курси домедичної допомоги й інші базові навчання, відповідно до завдань, які мають виконувати Сили ТрО.
Є інформація про те, що бійцям у військовому квитку пишуть "мобілізовані" при тому, що вони прийшли як добровольці. Розтлумачте, чи в цьому є якась різниця і що це означає?
Усі військовослужбовці Сил ТрО за винятком тих, хто перебував у резерві ЗСУ або кадрових військовослужбовців за контрактом, були добровольцями, які долучилися до Сил ТрО в перші дні після початку повномасштабного вторгнення. Відповідно до Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 24.02.2022, для того, щоб охочі стати до лав ТрО були захищеними законом, отримали все, що мають отримати військовослужбовці ЗСУ, зокрема соціальний захист відповідно до законодавства, грошову винагороду, речове забезпечення та зброю, вони були мобілізованими. Щодо добровольчих формувань територіальних громад, то механізм їхнього зголошення інший, але навіть члени ДФТГ можуть бути призвані на військову службу.
Які функції виконує тероборона в зоні бойових дій?
У зоні бойових дій Сили ТрО ЗСУ виконують завдання, поставлені командуванням операційної зони.
Які є види тероборони?
Є Сили територіальної оборони Збройних Сил України та добровольчі формування територіальних громад. Сили ТрО ЗСУ – військовослужбовці Збройних Сил з усіма правами, які є у військовослужбовців. Натомість добровольчі формування територіальних громад не є військовослужбовцями ЗСУ.
У якому статусі перебуває тероборона у лавах ЗСУ?
Військовослужбовці Сил територіальної оборони ЗСУ є такими ж військовослужбовцями, як в інші підрозділи Збройних Сил України.
Як тероборона взаємодіє з іншими підрозділами ЗСУ, яке для цього потрібно озброєння, забезпечення? Які навички раніше мали здобути бійці? Скільки часу потрібно для підготовки, аби воювати на передовій?
У районі виконання завдань, Сили територіальної оборони ЗСУ взаємодіють з усіма силами та компонентами, які перебувають в районі виконання завдань. Взаємодія є тісною та результативною. Станом на зараз наша бригада має все необхідне озброєння та забезпечення, яке потрібне в районі виконання завдань, однак окремі підрозділи ще мають потреби в забезпеченні певною технікою, про що вони комунікують через соціальні мережі. Щодо часу підготовки, то в умовах воєнного стану базова підготовка триває мінімум від одного місяця. Однак Сили ТрО мали суттєво більше часу, аби пройти цю підготовку.
Що можуть робити військові, якщо один із ключових, життєво важливих пунктів діяльності тероборони на фронті не відповідає базовим вимогам? Яким чином вони можуть виправити ситуацію і водночас не нашкодити?
Ключове – доповідати про такі проблеми нагору по лінії підпорядкування через своїх командирів. Командування від себе робить усе можливе і неможливе, щоб забезпечити ефективну діяльність підрозділів. Можливе також залучення волонтерської допомоги, але важливо наголосити на тому, щоб волонтери не розкривали нумерації підрозділів та місць їхньої дислокації, оскільки ворог збирає інформацію з відкритих джерел.
Які документи мали підписати бійці при вступі в ТрО?
До повномасштабного вторгнення, конкретно до 24 лютого, батальйони набирали резервістів до Збройних Сил України, які мали поєднувати цивільну роботу і навчання в Збройних Силах. Тоді підписувався контракт резервіста. Після оголошення загальної мобілізації, резервісти підлягали призову на військову службу в частини Сил ТрО ЗСУ. Тому після початку мобілізації, особи, призвані на військову службу ніяких документів чи контрактів не підписували. Єдиним винятком є контракти членів добровольчих об’єднань територіальних громад, які теж можуть бути розірвані у випадку призову на військову службу. Статус мобілізованого дає у воєнний час значно більше прав і соціального захисту, ніж контракт резервіста.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.
- Актуальне
- Важливе