Еспресо. Захід
Інтерв’ю

Росіяни сказали: "Ви ставте вистави, але під нашим наглядом", – директор Херсонського театру про життя в окупації

Христина Парубій
23 квітня, 2022 субота
14:49
Зміст

Розмова з Олександром Книгою – народним артистом України, генеральним директором і художнім керівником Херсонського академічного театру імені Миколи Куліша. Чоловік сорок днів прожив в окупації, окупанти заарештовували митця, відтак йому із сім’єю довелося евакуюватися на Захід України

Журналістка "Еспресо.Захід" поспілкувалася про життя в окупації.

Пане Олександре, ви приїхали до Львова нещодавно. Розкажіть, як добиралися сюди? У якому стані нині театр?

Театр не працює, ми лише намагаємося підтримувати порядок, адже в нас до 20 березня в бомбосховищі театру перебувало майже 70 людей. Тривали жорсткі бої, навколо гриміло та літало. Втім, коли мене заарештували і був обшук в театрі, люди злякалися й пішли. Нині частина команди залишилася в театрі, охорона є, вони доглядають територію, щоб бомбосховище було готове про всяк випадок. Окрім того, проводимо онлайн-репетиції. Ми домовилися, що наступного дня після перемоги маємо зіграти виставу. А 23 лютого у нас відбулася прем’єра вистави. Квитки були продані повністю, також і на наступні два дні. Втім ці вистави вже не відбулися. День театру, який ми зазвичай потужно святкували, пропустили через окупацію. Є надія, що 12 червня в нас таки відбудеться 24 Міжнародний театральний фестиваль "Мельпомена Таврії", заявки на який подали десять країн світу. 

Була пропозиція від окупантів відновлювати роботу театру. Мовляв, ви працюйте, тільки ми будемо контролювати, що ви ставитимете. Я категорично відмовився, адже за тридцять років ми звикли, що в нас немає цензури. Так і сказав окупантам: у наших виставах є прапор України, звучить український гімн, пісні.  Ми  порадилися з колективом і вирішили, що не дамо окупантам змоги знімати картинки й показувати, що театр працює.

А що з театром, акторами? Можливо, переїхали до Львова й почали грати в місцевих театрах? 

Основна маса колективу нині у Херсоні. Була пропозиція від окупантів відновлювати роботу театру. Мовляв, ви працюйте, тільки ми будемо контролювати, що ви ставитимете. Я категорично відмовився, адже за тридцять років ми звикли, що в нас немає цензури. Так і сказав окупантам: у наших виставах є прапор України, звучить український гімн, пісні.  Ми  порадилися з колективом і вирішили, що не дамо окупантам змоги знімати картинки й показувати, що театр працює. 

Ви сорок днів прожили в окупації. Розкажіть про цей період. Яким був перший день повномасштабного рашистського наступу?

Мене допитували офіцери, а не просто якісь солдатики. Говорили шаблонами російського телебачення... Запитували, чому ми їх не любимо, бо ми ж один народ ... Вони живуть російськими шаблонами і не знають, як живуть інші. ... Ми провели онлайн-сесію, де були присутні 44 депутати, проголосували за те, що Херсонщина ніколи не буде якимось там "ХНР" чи ще чимось, а українським регіоном.

24 лютого ми прокинулися вдома від гулу машини. Виглянув у вікно будинку (а я живу в Олешках на лівому березі Дніпра) й побачив, що стоїть бронетранспортер і на вікна будинку націлений кулемет. Я не здивувався, адже напередодні депутати обласної ради попереджали про ймовірний наступ. Окупанти змусили нас вийти з дому, навколо були озброєні люди, бронетранспортери, по периметру всього дому стояли автоматники, навпроти – снайпери. Було не стільки страшно, скільки смішно. Ніби в кіно, у блокбастер потрапив. У будинку перевернули все на світі й після обшуку заарештували.  Але справа набула величезного резонансу. Дружина та діти почали надавати їй розголосу, в Євразійській театральній асоціацій, яку я очолюю, теж забили на сполох. Міністр культури Стамбула навіть до президента Ердогана телефонував.

А в цей час мене допитували офіцери, а не просто якісь солдатики. Говорили шаблонами російського телебачення. У бесіді звинувачували владу, що мешканці не можуть святкувати 9 травня. Мовляв, ми вас прийшли звільняти від нацизму. Я відповів, що за тридцять років роботи у Херсоні не бачив нацистів, а в обласній раді взагалі ОПЗЖ має більшість. Запитували, чому ми їх не любимо, бо ми ж один народ. А як їх любити, якщо вони театр розбомбили та лікарні? Мене відпустили, а потім викликали на ще одну бесіду. Просили депутатів працювати, навіть казали, щоб наші прапори висіли, щоб депутати брали владу у свої руки. Вони живуть російськими шаблонами і не знають, як живуть інші. Ми провели онлайн-сесію, де були присутні 44 депутати, проголосували за те, що Херсонщина ніколи не буде якимось там "ХНР" чи ще чимось, а українським регіоном. Окупанти розуміють, що їм місто потрібно забезпечувати, а в місті на цей час не було вже ліків і продуктів. У перші дні ніхто навіть гуманітарки не брав, а потім голод змусив. Зараз там дуже важко команді голови. Під дулами автоматів керувати містом складно. Та вони не здаються і намагаються тримати місто, прибирати та забезпечувати. 

Я розумію, що влада в Херсоні українська. А в чому полягає окупація? Що нині відбувається в місті?

Блокпости скрізь російські. Ми проїхали дев’ять блокпостів, коли виїжджали. Перший український був за Снігурівкою на Миколаївщині. А ці 30 кілометрів ми їхали шість годин. Близько п’яти сотень машин намагалися покинути місто, усі обклеєні написами "Діти", хоча ми знаємо, що це не зупиняє окупантів. Чесно кажучи було дуже страшно. Особливо перші пости, коли ми бачили, що вони бігають з документами, і думаєш: випустять вони тебе чи ні. За себе не переживав, але віз доньку та дружину. Біля міста були більш серйозні війська, а далі вже "деенерівці". Їх видавав одяг і поведінка. На останніх рубежах почали просити цигарки й намагалися забирати щось із машини. 

Але насправді люди на Півдні України здивували. Я дивувалась, як місцеві з українськими прапорами відганяли окупантів під кулями…

А хто добровільно захоче йти в тюрму? Можливо, пересічні громадяни не стикалися з репресивною системою, а я як працівник культури стикався з тим радянським часом. Мені перший секретар розповідав, як і які вистави маю ставити. У ті часи ще був революціонером, перші мітинги в нас були у 1990 році. Тому думаю, що Херсон і Херсонщина завжди будуть українськими, ми всіляко намагаємося виганяти ворога. Віримо в ЗСУ, в силу людей, будемо робити все, щоб потім відбудувати свій край, щоб він був найкращий і до нас їздили гості. Бачу Херсонщину очима моїх друзів, які приїжджають з Португалії, Туреччини та Угорщини. Вони вражені від нашого краю, де є море, пустеля, солені озера. Намагався своїх друзів закохати в Херсонщину. Тож нині з нетерпінням чекають, коли загарбники відступлять. 

Розкажіть, яким був театр у Херсоні? 

23 лютого в нас відбулася знакова прем’єра сербського драматурга Милорада Павича "Вічність і один день". Там аналогія війни та Орвелла. Павич для сербів, як у нас Шевченко. У театрі маємо п’ять сценічних майданчиків і вперше вони всі були задіяні. Це була великого масштабу вистава. Крім того, є унікальний лісовий театр, аналогів якому немає в Україні. Ми його влітку відкривали. Також втілювали ще один проект, залучали херсонців до гри на сцені. Наприклад, хтось хотів стати актором, але не міг, а став бізнесменом чи лікарем. Торік на День театру ми продали 12 ролей у виставі "12 стільців". Навіть не сподівався, ми вторгували 300 тисяч гривень. Навіть чоловіки змагалися за ролі. Ми випустили виставу, в підсумку грали навіть не 12, а 14 ролей. І це був вибух, у нас квитки починалися від тисячі гривень. Затягнули на виставу частину херсонців, котрі до цього не ходили в театр. На День театру хотіли повторити перформанс, але війна внесла корективи. У Херсоні театр люблять, я багато сили вклав з колективом, щоб він був лідером думок. Ми грали до 40 вистав на місяць. Театр був головною культурною меккою нашого міста. 

Уже десять років у касах не питають, якою мовою вистави. У нас було 95% вистав українською. Херсон завжди був українським містом, ми це довели ще 2014 року. І тепер, коли кажуть, що Херсон здали, я відповідаю, що сто кілометрів від кордону до Херсону вкриті розбитою та покришеною технікою окупанта. Просто вони лізли до безкінечності.

Театр був українським?

Я прийшов у театр 33 роки тому.  Так, він був українським, але багато вистав були російською мовою. Російськомовні продавалися краще, бо люди цікавилися мовою вистав. Але ми поставили собі завдання не тиснути на людей і поступово переходити на україномовні спектаклі. Вдалося. Вже десять років у касах не питають, якою мовою вистави. Якщо ти робиш хороший продукт, якщо це класний режисер, люди йдуть у театр. Нині у нас було 95% вистав українською мовою. Херсон завжди був українським містом, ми це довели ще 2014 року. І тепер, коли кажуть, що Херсон здали, я відповідаю, що сто кілометрів від кордону до Херсону вкриті розбитою та покришеною технікою окупанта. Просто вони лізли до безкінечності. 

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.

Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.36
    Купівля 39.36
    Продаж 39.92
  • EUR
    Купівля 42.63
    Продаж 43.39
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
17 травня
09:30
західний кордон
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 17 травня
09:16
безкоштовне харчування у школах
У Львові діти полонених та зниклих безвісти бійців безкоштовно харчуватимуться у школах і садках
09:00
Оновлено
світло
На Львівщині до 19:00 знеструмлень не планується: графік та групи
08:44
Офіцера зі Львівщини, який загинув під Часовим Яром, нагородили орденом
Молодшого лейтенанта зі Львівщини Богдана Рубаху, який загинув поблизу Часового Яру, нагородили орденом "За мужність"
08:27
тюльпани
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 17 травня
08:11
Олександр Вознюк
Майже рік вважався зниклим безвісти: підтверджено загибель воїна з Рівненщини Олександра Вознюка
07:55
Станіслав Горуна
Український каратист Горуна здобув "бронзу" на чемпіонаті Європи
07:41
Ексклюзив
Олександр Лабецький
41 громада на Львівщині, із ризиком порушити закон, фінансує ЗСУ, – керівник ГО "Нескорені" Лабецький
07:30
Огляд
ЛГБТ
Міжнародний день проти гомофобії: найпопулярніші міфи про гомосексуальність
07:27
На кордоні з Польщею викрили українця, який сховався у ніші для багажу буса, щоб виїхати до Польщі
Ховався в багажному відсіку автобуса: на кордоні з Польщею викрили чоловіка, який намагався втекти з України
07:12
Огляд
патрульний
Які нові повноваження отримає поліція після 18 травня
2024, четвер
16 травня
22:50
"горбатий міст" у Тернополі
У Тернополі на два дні перекриють рух через один із центральних мостів
22:20
поліція
На Рівненщині перевіряють правомірність дій поліцейських під час затримання двох ухилянтів
21:56
Під час виконання бойового завдання загинув медик Госпітальєрів Олександр Кучерявенко
21:35
На Волині на хабарі затримали двох працівників ТЦК
На Волині на хабарі затримали двох працівників ТЦК: що відомо
21:16
У Франківську зафіксували найхолодніше 15 травня за останні 44 роки
20:58
Вишивана мапа України
Вишивана мапа України, створена у Рівному, увійшла до Книги рекордів України
20:41
Альтернатива НПЗ: на Тернопільщині планують збудувати біоетанольний завод за 110 млн євро
20:24
У Чернівецькій області підготували 9 хабів для прийому евакуйованих мешканців Харківщини та Сумщини
20:05
У Львові за час роботи е-квитка виписали майже 9 тис. штрафів за безквитковий проїзд
19:49
ресторани Львова
Топ-10 нових ресторанів, кав'ярень та барів Львова 2024 року
19:34
новини Львова
Завтра у Львові прощатимуться із полеглими захисниками Назаром Хмілевським та Андрієм Васьківим
19:33
Сонце
Мінлива хмарність та без опадів: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 17 травня
19:13
новини Хмельницького
На Хмельниччині врятували водія, якого після ДТП затиснуло понівеченими елементами автомобіля
18:59
Ковель
Місто на Волині відмовилось від вуличного освітлення задля економії електроенергії 
18:45
новини Закарпаття
Новонародженим мукачівцям подарували перші вишиванки
18:34
новини Львова
Центру Святого Миколая у Брюховичах можуть передати 5 контейнерних будинків для роботи дітей з психотерапевтом
18:25
ЗСУ, військові
У Львові розширять програму допомоги захисникам: надаватимуть грошову компенсацію ветеранам та їхнім рідним на лікування залежностей
18:20
Володимир В'ятрович
Нардепа В'ятровича оголосили в розшук у РФ. Він відреагував
18:12
Новини Рівненщини
Мешканця Калуша посадять за ґрати на 4 роки за збут метадону
17:50
Зустріч рідних "едельвейсів" у Координаційному штабі
Родини "едельвейсів" закликали внести всіх зниклих безвісти із бригади
17:37
ДТП
Замість швидкої доставки - швидка допомога: у Львові сталася ДТП з кур'єром на скутері
17:23
Всесвітній день вишиванки у Чернівцях
До Всесвітнього дня вишиванки: у Чернівцях презентували вишиту сорочку "Бойова дронівка"
17:12
скеровано до суду
На Хмельниччині судитимуть настоятеля однієї з церков УПЦ МП, який виправдовував РФ 
17:10
Оркестр INSO-Львів першим зіграє симфонію Євгена Оркіна, яку композитор написав на його прохання
17:08
Ексклюзив
Віктор Всякий
Після важких боїв і поранення працює у ТЦК. Розмова з військовим Віктором Всяким
17:01
Оновлено
Прокидання з Мертвим Півнем
Куди піти у Львові із 13 по 19 травня: Міжнародний день музеїв та "Весняна акустика" від KRUT
16:54
новини Львова
Львівську лікарню святого Луки планують розширити: деталі
16:47
125 бригада ТрО
Як 125-та бригада обороняла Харківщину в перші дні нападу, - аналітики deep.state
16:40
На Львівщину із Запорізької області евакуювали ще 5 позбавлених родинного тепла дітей 
Більше новин