Міжнародний день проти гомофобії: найпопулярніші міфи про гомосексуальність
Щороку 17 травня люди в усьому світі відзначають Міжнародний день проти гомофобії та трансфобії, який святкують цього дня, бо саме 17 травня 1990 року гомосексуальність була виключена з міжнародної класифікації хвороб
Як відомо, гомофобія – це збірна характеристика для різних форм негативної реакції на прояви гомосексуальності, а також на пов'язані з нею суспільні явища. Уперше термін вжив американський психіатр Джордж Вайнберг в 1972 році.
Міжнародний день проти гомофобії відзначають з метою підтримки геїв, лесбійок, бісексуалів, трансгендерів та людей, які їх підтримують, у їхній боротьбі за рівні права, повагу та захист від дискримінації.
В Україні першу акцію до Міжнародного дня проти гомофобії провели у 2005 році.
Гомофобія, як і багато інших форм нетерпимості, оточена міфами та стереотипами, які часто не мають наукового обґрунтування. "Еспресо.Захід" розповість, якими є найпопулярніші міфи щодо гомосексуальності.
Міф 1. "Гомофобія природна"
Цей міф базується на ідеї, що гомофобія є природною реакцією через властивість людської природи. Насправді гомофобія є соціальним явищем, а не якимось "природним інстинктом". Вона формується через соціалізацію, культурні стереотипи та виховання, а не через "природні закони", які змушують нас думати, що так правильно.
Міф 2. "Гомосексуальність передається"
Існує поширений міф, що гомосексуальність може бути передана від батьків до дітей. Однак наукові дослідження не підтверджують цієї гіпотези. Генетичні чинники можуть впливати на схильність до гомосексуальної орієнтації, але це не гарантує її появу в нащадків. Тому це ще один стереотип.
Міф 3. "Гомосексуальність – захворювання або девіація"
Цей міф був широко поширений, особливо в минулому. Проте всі провідні медичні організації світу, такі як Всесвітня організація охорони здоров'я та Американська психіатрична асоціація, визнали, що гомосексуальність не є захворюванням або психічною девіацією. Власне, з міжнародної класифікації хвороб гомосексуальність офіційно виключили 34 роки тому.
Міф 4. "Гомофобія – це ставлення тільки до гей-людей"
Гомофобія може виявлятися не тільки у ставленні до людей гей-орієнтації, а й до лесбійок, бісексуалів, трансгендерних людей та інших, які не відповідають стереотипам статевої орієнтації. Тобто гомофобія є формою дискримінації на ґрунті сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності, а не лише ставленням до чоловіків, які мають статевий потяг до людей своєї статі.
Міф 5. "Гомосексуалізм веде до педофілії"
Цей міф є вкоріненим у спробі пов'язати гей-спільноту з педофілією. Наукові дослідження показують, що гомосексуальність не є причиною сексуального насильства над дітьми, і більшість педофільських злочинів вчиняють гетеросексуальні люди.
Міф 6. "Гомосексуальність є чимось ненормальним або гріховним"
Цей стереотип базується на релігійних або культурних переконаннях, що гомосексуальність є морально неприйнятною або аморальною. У багатьох сучасних суспільствах ставлення до гомосексуальності змінюються, а багато релігійних і духовних традицій починають більш толерантно ставитися до цього питання. Зокрема, минулого року Папа Римський розкритикував закони країн, які криміналізують одностатеві стосунки, адже, як він сказав: "гомосексуалізм не є злочином".
Міф 7. "Гомофобія не існує в сучасному суспільстві"
У розвинутих західних країнах деякі люди можуть стверджувати, що гомофобія вже не є проблемою у сучасному суспільстві. Однак вона все ще існує, хоча й у меншому розмаїтті. Законодавчі зміни та розширення світогляду можуть допомогти в боротьбі з гомофобією, але проблема ще не вирішена повністю. Особливо, коли ми кажемо про ставлення в українському суспільстві. З одного боку, закон робить усіх рівними, але з іншого – чимало людей негласно чи відкрито засуджують гомосексуалістів.
Загалом розуміння міфів щодо гомофобії допомагає зменшити її вплив на суспільство і підтримує створення більш толерантного та рівноправного середовища для всіх членів спільноти.
Читайте також: Як війна може змінити ставлення українців до ЛГБТК+ людей
- Актуальне
- Важливе