Еспресо. Захід
Інтерв’ю

Закарпатська облрада вирішила ліквідувати аеропорт в Ужгороді, хоча він міг би працювати навіть під час війни, – екскерівник підприємства Олег Коцюба

Зіновія Воронович
16 травня, 2024 четвер
07:25

Унікальне розташування Міжнародного аеропорту Ужгород дозволяє говорити про можливість відновлення цивільних польотів навіть в умовах воєнного стану, однак Закарпатська обласна рада ухвалила рішення про ліквідацію підприємства

Зміст

Про це в інтерв’ю "Еспресо.Захід" розповів Олег Коцюба, якого у травні 2021 року Закарпатська обласна рада призначила на посаду директора комунального підприємства "Міжнародний аеропорт Ужгород", але вже за рік звільнила з посади, хоча контракт був підписаний на чотири роки.

У лютому 2024 року Закарпатський апеляційний суд визнав рішення обласної ради про його звільнення незаконним та поставив поновити його на посаді. Однак станом на кінець квітня обласна рада так і не ухвалила рішення про поновлення Олега Коцюби на посаді. Що ж насправді відбувається довкола найзахіднішого аеропорту України, який називають одним з тих, який міг би відновити польоти навіть в умовах воєнного стану, "Еспресо.Захід" запитав в Олега Коцюби.   

Пане Олеже, чи ухвалила Закарпатська обласна рада рішення про поновлення вас на посаді після рішення суду?

Рішення суду, що набуло чинності 6 лютого поточного року, є, але рішення обласної ради щодо поновлення немає. 30 квітня державний виконавець відділу примусового виконання рішень департаменту виконавчої служби Мін’юсту наклав штраф на Закарпатську обласну раду щодо невиконання рішення суду і зобов’язав негайно його виконати. Інакше матеріали будуть скеровані у правоохоронні органи для відкриття кримінального провадження. 

Чому, на вашу думку, Закарпатська обласна рада так принципово не хоче поновити вас на посаді?

Я б не назвав це принциповою позицією. Це блюзнірська позиція осіб, які неодноразово порушували як Конституцію, так і закон. Як назвав це журналіст Богдан Барбіл – це антиукраїнська диверсія. Це позиція голови Закарпатської обласної адміністрації Віктора Микити.

аеропорт Ужгород

Фото: pershij.com.ua


Офіційною причиною вашого звільнення називали невиплату зарплати працівникам…

Це не відповідало дійсності. Станом на 19.05 2022 року, тобто на день звільнення була представлена довідка головного бухгалтера підприємства, де було вказано, що жодної заборгованості немає. Але була перерва у виплаті через те, що блокувала виділення коштів саме облрада. 1 березня 2022 року я підготував заяву про злочин і до обласного управління Служби безпеки України, і вона розпочала кримінальне провадження за ст. 279 - блокування роботи транспортних підприємств. Перед цим було кілька листів на обласну раду, обласну адміністрацію та обласне управління СБУ. Обласне управління СБУ своєю чергою скерувало лист на пана Микиту з вимогою розблокувати фінансування, оскільки це стратегічно важливе підприємство. Реакції не було жодної. 

Тому усе це свідома діяльність керівництва області – Віктора Микити і на той час Володимира Чубірка. 

Те кримінальне провадження, яке було розпочате 1 березня 2022 року, довго висіло у підрозділі головного управління нацполіції, потім його навіть закрили. Після вказівки з Генпрокутури, скасували постанову про закриття цього кримінального провадження і почали імітувати бурхливу діяльність. Навіть вперше допитали мене як свідка – через півтора року. Що з цим кримінальним провадженням тепер, мені не відомо. Я так розумію, його знову “спустили на тормозах”.

Але тепер у Закарпатській обласній раді новий голова. Як до цієї ситуації ставиться Роман Сарай, адже йдеться про стратегічне підприємство?

Він просто виконує вказівки Микити, оскільки вони є представниками однієї політичної партії. 

Коли обговорюють ситуацію довкола закарпатського аеропорту, найчастіше звучать дві версії: земля, яка від початку повномаштабного вторгення в Ужгороді стрімко подорожчала, та контрабанда. Яка з версій ближча до реальної?

Контрабанда – відверто ні. Стосовно землі – ця версія має право на існування, адже справді земля в Ужгороді тепер навіть не на вагу золота, а на вагу платини. А тут 92 га майже в центрі міста. 

У мене є ще своя версія, окрім дерибану землі. Це зрадницька позиція керівників області щодо знищення стратегічно важливого об’єкта. Щоб ви розуміли, 24.02 я зайшов у кабінет Віктора Микити і попросив сприяння у розблокуванні фінансування аеропорту, оскільки аеропорт фінансувався коштом обласного бюджету за програмою підтримки ефективності аеропорту на 2021 – 2024 роки. А з початку 2022 року фінансування просто заблокували, попри те, що було рішення сесії виділити 7,2 млн грн. Кошти були заблоковані. 

Коли 24 лютого розпочалось вторгення, я розумів: що все, що може злетіти на сході та півдні України, прилетить сюди. Не у Львів, не в Чернівці чи Івано-Франківськ, а саме сюди. На що мені Віктор Микита відповів, "мені той аеропорт не потрібен".

Чесно кажучи, я не дуже здивувався, бо напередодні, 16 лютого, на сесії облради, він почав розповсюджувати московські наративи щодо братнього російського народу, за що був внесений на сайт Миротворець.

Тоді ця інформація жваво обговорювалась не лише в області. Навіть прем'єр-міністр Шмигаль пообіцяв провести перевірку цим висловлювання, але я так розумію, нічим воно не закінчилося. Тому ці його заяви, а потім дії з подальшого блокування роботи аеропорту дають підстави стверджувати, що це відбувалось свідомо.  

Як була налагоджена робота аеропорту у на початку війни, адже наскільки я знаю, він працював найдовше?

Він був єдиним повністю функціонуючим аеропортом станом на 24.02 2022 року. Як директор аеропорту наказом від 24 лютого 2022 року я перевів аеропорт на цілодобовий режим роботи. За перші десять днів ми прийняли 37 бортів цивільної та державної авіації. Аеропорт функціонує й досі. Але враховуючи дике прагнення керівництва обласної адміністрації знищити аеропорт – вони його знищили.

Рішенням сесії обласної ради 1085 від 21 березня цього року Комунальне підприємство "Міжнародний аеропорт Ужгород” ліквідоване.

Іншим рішенням 1083 нерухомість передано у державну власність структурі, яка не має жодного сертифіката ані експлуатанта аеропорту, ані будь-якого іншого сертифіката за напрямом забезпечення обслуговування повітряних суден. У штаті вона має аж 14 людей, включно з бухгалтером, сторожем і прибиральницею. Це не та структура, що спроможна забезпечити роботу великого підприємства.

Рішення сесії про ліквідацію КП "Міжнародний аеропорт Ужгород" було прийняте з грубим порушенням регламенту роботи Закарпатської обласної ради, оскільки проєкт рішення не був опублікований у десятиденний термін на сайті обласної ради. Жодних обговорень не було. Досі це рішення навіть не опубліковане. А набуває воно сили виключно після опублікування. На сайті у розділі "нормативні документи" є лише назва рішення "Про ліквідацію комунального підприємства Закарпатської обласної ради". Що це підприємство, у зв’язку з чим воно ліквідоване, – нічого нема. Хоча всі інші рішення відкриваються і є можливість ознайомитись з текстом. 

А що буде з працівниками комунального підприємства "Міжнародний аеропорт Ужгород"?

Рішення про ліквідацію підприємства зареєстроване у державного реєстратора лише 6 травня, хоча відповідно до законодавства з дня прийняття рішення дається три робочих дні на його реєстрацію. І з 7 травня працівників почали повідомляти про вивільнення у зв’язку з ліквідацією комунального підприємства з 8 липня. Це понад 100 працівників. При цьому це технічні фахівці, яких не так легко знайти. Коли я зайшов на підприємство у 2021 році, воно було у вкрай занедбаному стані. Але я максимально намагався зберегти фахівців. Це було складно, бо деякі посадові оклади були нижчими за мінімальну зарплату. Тому я трошки підняв зарплату, наскільки дозволяло фінансування облради. Хоча на 2021-й рік ми мали отримати 40 млн грн з бюджету, з них 19,5 млн грн  – на зарплату. Натомість ми отримали за рік аж 8 млн грн. Тобто це була свідома діяльність на знищення підприємства. 

На підтримання аеропорту у належному стані коштів катастрофічно не вистачало. Все робилось на ентузіазмі. На початку 2022 року я просто знайшов небайдужих закарпатців, які допомогли розчистити вертолітні майданчики та збільшити їх кількість. У нас навіть не було власних автомобілів, хоча для об’їзду злітної смуги чи обслуговування повітряних суден автомобілі вкрай потрібні.

Попри те, що аеропорт комунальний, чи намагались втрутитись у ситуацію міністерство інфраструктури?

Після того, як я був незаконно звільнений, я жодного разу не був допущений на територію аеропорту і жодна посадова особа жодного міністерства зі мною не зв’язувалась.

А ви намагались з ними зв’язатись?

Листи писав трудовий колектив: на кабмін, на президента, Державіаслужбу, щоб звернути увагу на беззаконня, яке дозволяє собі Закарпатська обласна рада та адміністрація. Реакції не було. 

Водночас коли йдеться про можливість відновлення польотів в умовах воєнного стану, саме ужгородський аеропорт називають у першу чергу, оскільки він максимально близько до кордону з Європейським союзом…

Взагалі аеропорт в Ужгороді має унікальне розташування, тому що його злітно-посадкова смуга впирається у лінію державного кордону. Коли здійснюються злітно-посадкові операції, то український повітряний простір просто не використовується. Літаки заходять на посадку зі сторони Словаччини і відразу після перетину кордону їх шасі торкається злітної смуги.  Виліт також здійснюється на територію Словаччини.

Міжнародний аеропорт Ужгород

Фото: Wikipedia


24 вересня 2020 року була підписана міжурядова угода між Словаччиною та Україною щодо використання повітряного простору Словаччини. Ця угода була виписана таким чином, що злітно-посадкові операції саме цивільного комерційного авіатранспорту дозволяють здійснюватись саме з КП "Міжнародний аеропорт Ужгород".  Ухваливши рішення № 1085 про ліквідацію цього підприємства, облрада просто зруйнувала саму систему аеронавігаційного забезпечення.

Якби влада сприяла нормальному функціонуванню аеропорту, чи можна було б говорити про відновлення польотів цивільних суден з Ужгорода у країни ЄС під час воєнного стану?

Так. Технічно це можливо. І я був палким прихильником не зупиняти взагалі виконання цивільних рейсів з нашого аеропорту. Щобільше, на початку війни ми сприяли прийняттю деяких бортів малої авіації, які привозили гуманітарку та ліки. Скажімо, у медзаклад у Житомирській області конче були потрібні ліки, яких на той час не було в Україні. Тоді десь хвилин 15 зайняла посадка, вивантаження та відліт борта. 

Що потрібно, аби налагодити роботу аеропорту в умовах воєнного стану?

По-перше, державницька позиція осіб, у компетенції яких надати дозвільні документи. І точно не така позиція, яку проявляє обласна рада та обласна державна адміністрація. 

Але чи знайшлися б авіакомпанії, готові літати в Україну?

Це складне питання як з погляду безпеки, так і комерційної привабливості. Хоча, мабуть, клієнти знайшлися б. Навіть попри те, що потік наших громадян, які виїжджають за кордон сильно впав, черги на КПП на Закарпатті шалені. Тому клієнти були б. А щодо авіакомпаній, то треба проводити переговори.

Якщо все ж Закарпатська обласна рада поновить вас на посаді керівника підприємства, яке от-от ліквідують, якими будуть ваші кроки?

Насамперед проведу ревізію. Там багато питань як з погляду наявності матеріальних ресурсів, так і інших. Я б дуже хотів, аби цей аеропорт не був знищений. Наразі я очікую дій виконавчої служби щодо примусового виконання рішення суду, а також дій правоохоронних органів стосовно рішень обласної ради, спрямованих на знищення підприємства.

 • Виконавчий директор Агенції відновлення та розвитку Олександр Солонтай подав ідею щодо відновлення авіасполучення мід Україною та ЄС через аеропорт "Ужгород"
 • У липні 2023 року тодішній голова Закарпатської обласної ради Володимир Чубірко повідомив, що управління міжнародним аеропортом "Ужгород" перейшло до Закарпатської військової адміністрації.

П.С. Редакція "Еспресо.Захід" готова надати слово представника Закарпатської обласної ради та обласної військової адміністрації для висвітлення їхнього бачення ситуації довкола аеропорту в Ужгороді.

Теги:
Читайте також:
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 40.47
  Купівля 40.47
  Продаж 40.99
 • EUR
  Купівля 43.37
  Продаж 44.17
 • Актуальне
 • Важливе
2024, вiвторок
18 червня
18:18
Як у Львові відновлюють мозаїку "Інформаційний простір", демонтовану минулого року
18:10
Газмережі
На Волині через любительку медведчуківського "народовладдя" людям відключили газ
17:56
Чернівецькі прикордонники зупинили втікачів з України та переправника неподалік держрубежу
17:44
Анатолій Катеринчук
Зеленський звільнив Анатолія Катеринчука з посади голови Хмельницької райдержадміністрації
17:35
місто Львів
У львівській мерії оприлюднили список підприємців, які начебто самовільно захопили міську землю
17:34
Ексдепутат Чернівецької міськради Ростислав Білик вимагає компенсувати моральну шкоду: що відомо
17:30
Сонце
Спека до 33° тепла: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 19 червня
17:20
школа
У львівських школах розвиватимуть 23 соціальних бізнеси
17:05
ДТП Луцьк
У Луцьку на пішохідному переході автівка збила школярку
17:03
Ексклюзив
"Не маю можливості прийти на могилу чоловіка, бо її немає": вдова воїна-азовця Олексія Яніна прибирає чужі поховання
16:55
Двох братів зі Львова викрили на створенні фішингових сайтів і шкідливого програмного забезпечення
16:46
Продавав "непридатність" до служби: на Волині учасника добровольчого формування підозрюють у зловживанні впливом
16:29
Закарпатські митники не дозволили завезти в Україну брендові вироби з Іспанії на пів мільйона гривень
16:17
декларація
Поліцейську з Луцька покарали за правопорушення, пов'язане з корупцією
16:05
доповнена реальність
Митці з Данії, Франції, Італії та України презентують у Львові історії війни та миру за допомогою доповненої реальності
15:59
На Львівщині в озері потонув підліток
15:54
На Прикарпатті жінка перерахувала віртуальному залицяльникові майже 500 тис. грн 
15:40
У Львові 4-річну дитину за обличчя покусав пес
15:24
ДП "Волиньторф"
ДП "Волиньторф" заборгувало державі понад 2 млн грн: прокурори звернулися до суду
15:10
Із львівської квартири поліція вилучила дві пляшки ртуті
14:51
контрабандна техніка
В автобусі, який повертався із Праги, львівські митники виявили контрабандну техніку
14:36
ДБР, працівники ДБР
ДБР і Офіс генпрокурора проводять обшуки в Мукачівській окружній прокуратурі, - Глагола
14:21
У Львові жінка з діагнозом "безпліддя" народила вже восьму дитину
14:06
Ексклюзив
Володимир Звєров
"Румуни прочитали нашу команду": спортивний журналіст Звєров проаналізував поразку збірної України з футболу
13:53
За $10 тис. пообіцяв вплинути на членів МСЕК: у Тернополі викрили керівника благодійного фонду
За $10 тис. пообіцяв вплинути на членів МСЕК: у Тернополі викрили керівника благодійного фонду
13:38
OPINION
Володимир Гірняк
Куди їздив Садовий і його заступники та чому не звітують перед громадою. Блог Володимира Гірняка
13:22
домашнє насильство
Чоловіку з Рівненщини призначили пробаційний нагляд за знущання з дружини. Що це означає
13:06
земля
Львівська міськрада не змогла продати під забудову 3,5 га у Білогорщі
12:51
гроші для ЗСУ
Львівська військова адміністрація виділила для ЗСУ ще понад 27 млн грн
12:42
Інфографіка
курс валют
Курс валют у Львові в банках та обмінниках на 18 червня
12:40
Голова Дрогобицької РДА Степан Кулиняк вітає керівницю управління праці та соціального захисту Галину Чаплю з отриманням почесного звання "Заслужений працівник соціальної сфери України"
Чиновниць Дрогобицької РДА підозрюють у незаконних соцвиплатах родичам і друзям на мільйони гривень, – ЗМІ
12:26
ДТП Львівщина
Автівка з'їхала з дороги та перекинулася: на Львівщині в ДТП травмувався 20-річний чоловік
12:11
Директора диспансеру на Тернопільщині підозрюють у корупції
Вимагав гроші за довідки спортсменам: директора диспансеру з Тернопільщини викрили на хабарництві
11:57
свічка
У бою поблизу Вовчанська загинув закарпатець Іван Феєр
11:44
В Івано-Франківську стартував перший в Україні Шекспірівський фестиваль
В Івано-Франківську стартував перший в Україні Шекспірівський фестиваль
11:28
Олександр Кемкін
"Карпати" підпишуть одного з найкращих воротарів сезону в УПЛ, – ЗМІ
11:12
Неполоковецький комбінат хлібопродуктів
Стартова ціна - 217,4 млн грн: Фонд держмайна виставив на аукціон хлібокомбінат на Буковині
10:57
кордон прикордонник
Скільки людей перетнули західний кордон України 17 червня
10:40
За 150 метрів до кордону на Закарпатті з пострілами затримали п’ятьох чоловіків з човном
За 150 метрів до кордону на Закарпатті з пострілами затримали п’ятьох чоловіків з човном
10:25
світло
Коли на Львівщині вимикатимуть світло 18 червня: графіки і групи
Більше новин