Еспресо. Захід
Інтерв’ю

"Разом з братами допомагаємо українським воїнам", - фінська диригентка і волонтерка Даля Стасевська

15 жовтня, 2022 субота
10:09

Під час візиту до Львова жінка привезла автівку та військове обладнання. А ще фінські родини сплели для українських захисників 20 тисяч шкарпеток

Про волонтерську діяльність жінка розповіла у програмі "Війна і волонтери" журналістці "Еспресо.Захід"

Далю, розкажіть, будь ласка, як у вас виникла ідея допомагати українським воїнам?

Коли Росія розпочала війну з Україною, ми з братами зрозуміли, що потрібно допомагати Україні. Ми почали співпрацювати з українським товариством у Фінляндії й збирати кошти разом. Напередодні зими була думка, як передати тепло нашим воїнам на фронт. Ми вирішили скористатися нашою фінською традицією, а саме зв'язати вовняні шкарпетки. У кожній фінській родині хтось в'яже вовняні шкарпетки. Тож я запросила мешканців міста Лахті. У місцевій газеті написала невеличку статтю, попросила, щоб за тиждень місцеві зв'язали вовняні шкарпетки, хто скільки може. І після однієї моєї публікації народ почав приходити з вовняними шкарпетками. Я думала, може назбираємо тисячу, але люди постійно йшли й врешті решт вдалося зібрати двадцяти тисяч шкарпеток. Я змогла цього разу привезти половину, тому що їх дуже багато. Але також ми купили машину, яку залишили для воїнів, теплу спідню білизну, тепловізор та взуття. Кожного разу ми питаємо, що потрібно, збираємо кошти та купуємо, виходячи з наших можливостей. Потім самі привозимо або знаходимо волонтерів у Фінляндії, які можуть доставити в Україну. Ця машина, на якій я приїхала, вже п'ята. 

Фінські родини з великим ентузіазмом підійшли до справи. Тому що немає однакових шкарпеток. Але чому саме шкарпетки? 

Я б хотіла і светри привезти й ще багато іншого. Але шкарпетки забирають мало місця і їх можна зв'язати дуже швидко. Можна зв'язати дві пари за годинку. Я знала, що тиждень вистачить, щоб зв'язати шкарпетки і я зможу якомога більше їх сюди привезти. З іншого боку, у Фінляндії без вовняних шкарпеток ніхто не може: ми їх носимо влітку з сандалями й узимку. Такий подарунок хотіли українцям зробити. 

Тобто у вашій країні в'язання шкарпеток має символічне значення?

Я завжди кажу, в Україні є вишиванки, у нас є вовняні шкарпетки. Це можна порівняти. Це наша традиція. Без вовняних шкарпеток не обходиться у жодній фінській родині. 

Але я б ще тут провела паралелі, тому що, коли була фінська війна у 1939 році, фінські жінки зі шкарпетками відправляли своїх синів та чоловіків на війну. Можливо так фіни виявляють солідарність з українцями? Як би ви пояснили цей факт?

Фіни самі добре пам'ятають, коли Фінляндія воювала з Росією. Тож, коли я попросила зв'язати вовняні шкарпетки, всі настільки відчули подібність ситуації, коли ми теж колись в'язали на фронт вовняні шкарпетки. І це потрібно. Там ще багато жінок сказали, якщо потрібно, ми можемо цілу зиму в'язати. Я знаю, що багато людей їздять з допомогою в Україну, хтось читає постійно і допомагає, коли поширює інформацію. Щоб люди не забували. І, наприклад, тепер у нас в пресі дуже багато пишуть, що ціни на електрику піднялися всюди, а фіни постійно нагадують, мовляв, будь ласка, люди, нам просто треба пережити цей час

Абсолютно вірно. У Фінляндії неймовірно вболівають за Україну всім серцем і душею. Вони з жахіттям дивляться на все, що Україна проходить. Фіни самі добре пам'ятають, коли Фінляндія воювала з Росією. Тож, коли я попросила зв'язати вовняні шкарпетки, всі настільки відчули подібність ситуації, коли ми теж колись в'язали на фронт вовняні шкарпетки. І це потрібно. Там ще багато жінок сказали, якщо потрібно, ми можемо цілу зиму в'язати. Я знаю, що багато людей їздять з допомогою в Україну, хтось читає постійно і допомагає, коли поширює інформацію. Щоб люди не забували. І, наприклад, тепер у нас в пресі дуже багато пишуть, що ціни на електрику піднялися всюди, а фіни постійно нагадують, мовляв, будь ласка, люди, нам просто треба пережити цей час. Адже наші проблеми порівняно з тим, що робиться в Україні, – ні про що. Найважливіше, щоб Україна перемогла. 

Звісно, така підтримка дуже важлива для українців. А ще розкажіть про себе. Звідки у Вас така прекрасна українська мова, чому Ви вирішили так потужно допомагати Україні?

Я дочка емігранта. Мій батько – киянин, але він емігрував з України, коли йому було 18 років. Я вважаю себе фінкою з українським серцем. Наша бабуся – теж українка, жила з нами і їй було дуже важливо підтримувати нашу українську культуру і передати її дітям. Тобто мені та моїм двом братам. Там, де я виросла, взагалі українців не було. Ми були у такому вакуумі. Але зараз я дуже вдячна, що батько і бабуся знайшли силу і щодня змушували читати, писати, вивчати вірші та українські пісні. Вони не тільки пробували передати нам мову, але й любов до України та української культури. Ми вперше приїхали в Україну тільки у 1999 році. Тоді почали знайомитися в Україні з українською культурою, а до того все було на словах. А зараз я знайшла музичну родину у Львові й маю надію, що буду приїжджати сюди частіше, ніж раз на п'ять років. 

Ви постійно кажете "нас". Я знаю, що у вас ще є двоє братів, котрі теж роблять свій вклад в українську перемогу. Розкажіть про них, що вони роблять?

Один з молодших братів – Лукас почав вчитися на режисера і переїхав восени до Києва. Війна була дуже несподівана для всіх нас і він вирішив залишитися тут. У Лукаса прийшла думка, щоб збирати кошти та привозити на фронт все, що потрібно. Він дуже важливий для нас, бо зробив усі контакти в Україні з якими ми співпрацюємо. А ми з другим братом Юстасом у Фінляндії збираємо кошти, купуємо все і висилаємо автівки в Україну. 

Але ваш брат ще грав на музичних інструментах у звільнених містах. Він чи не перший заїжджав туди й таким чином підтримував місцевих, котрі пережили окупацію…

Так, у нього така гарна думка була, коли Росія пробує знищити нашу культуру, дуже важливо йти у ці руїни й грати музику. І показати, що так довго, як Україна й українці є, ми незламні, з нами є наша культура. І, може, в ці моменти також, у цьому жаху, коли все зруйновано, просто не достатньо слів. У той момент якраз нам треба взяти наш інструмент. Тому дуже важливо, що Лукас їздить по цих руїнах і грає. І дає таке перше зерно – музику, з чого може знову вирости щось красиве, коли ми це все збудуємо наново. 

Мій батько – киянин, але він емігрував з України, коли йому було 18 років. Я вважаю себе фінкою з українським серцем. Наша бабуся – теж українка, жила з нами і їй було дуже важливо підтримувати нашу українську культуру і передати її дітям. Тобто мені та моїм двом братам. Там, де я виросла, взагалі українців не було. Ми були у такому вакуумі. Але зараз я дуже вдячна, що батько і бабуся знайшли силу і щодня змушували читати, писати, вивчати вірші та українські пісні

Розкажіть, що ще привезли цього разу для військових? Я знаю, є дещо унікальне для них…

Привезли трохи техніки. Також дрони, комп'ютерні таблетки, тепловізори, ліхтарики, спідню білизну для військових, вона спеціальна вовняна, спальні мішки різного виду. Вони в нас двох типів. Такі, у яких можна спати до мінус 30 градусів. А другі – я їх називаю спальні мішки для пінгвінів. Спеціально для вартування на одному місці довгий час. Він витримує до мінус 15 – 20 градусів. З ним можна ходити й оперувати руками. Ми знайшли у Фінляндії хороший магазин, де викуповують старе обладнання від різних армій світу. Тож ми весь час слідкуємо, що приходить на продаж і, якщо з цього могла б бути якась користь, — одразу викуповуємо. 

Завтра читайте наступну частину інтерв'ю з Далею Стасевською на Еспресо.Захід

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.
Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.38
    Купівля 39.38
    Продаж 39.9
  • EUR
    Купівля 42.18
    Продаж 42.91
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
2 травня
13:44
Петро Скрипка
Ексбоєць 3-ї ОШБр пішки прийшов з Франківська до Луцька, аби зібрати кошти на ЗСУ
13:30
комунальний транспорт, Івано-Франківськ
У Франківську на день міста комунальний транспорт буде безкоштовним
13:15
поліцейський
Штовхнув чоловіка: у Франківську експоліцейського судитимуть за перевищення службових повноважень
12:59
У будинку митника на Волині виявили контрабанди на 3,2 млн грн
У будинку митника на Волині виявили контрабанди на 3,2 млн грн
12:43
поливаний понеділок у Львові
У Львові на площі Ринок не буде традиційних понеділкових обливань на Великдень
12:28
Станіслав Максимчук
Під Новомихайлівкою загинув 24-річний стрілець з Хмельниччини Станіслав Максимчук
12:11
На Тернопільщині працівниця ВЛК разом з терапевтом підробили діагноз військовозобов'язаному для відстрочки від призову
На Тернопільщині працівниця ВЛК разом з терапевтом підробили діагноз військовозобов'язаному
11:56
 Громадянин Румунії хотів вивезти  з України 17 тис. пачок цигарок: його судитимуть
11:42
У Львові жінці з Житомирщини вчетверте пересадили нирку
Тричі за кордоном і вперше в Україні: у Львові жінці з Житомирщини вчетверте пересадили нирку
11:26
Спільнота "Емаус-Оселя" влаштує Великодній сніданок для потребуючих
11:09
Посадовців Чернівецької міськради підозрюють у придбанні спецавто зі збитками майже у 700 тис. грн
Посадовців Чернівецької міськради підозрюють у придбанні спецавто зі збитками майже у 700 тис. грн
10:56
На Львівщині в ДТП загинув 28-річний мотоцикліст
10:40
перетин кордону
Скільки людей перетнули західний кордон України 1 травня
10:25
Олександр Сирський нагородив почесним знаком "Золотий хрест" мінометника з Львівщини
10:10
пункт пропуску
НАБУ проводить обшуки у двох пунктах пропуску на Закарпатті, - журналіст Глагола
10:01
Пожежа в Боздоському парку Ужгорода
Пожежа в Боздоському парку Ужгорода: організатори "Світу велетнів" заявили про підпал
09:46
архиєпископ і митрополит Львівський Ігор
"Кожен священник має відповідальну владу за своє покликання": Митрополит Львівський Ігор звернувся з нагоди свята Христового священства
09:27
західний кордон
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 2 травня
09:13
загиблі добровольці
У Калуші 2 травня відкриють меморіальні таблиці загиблим воїнам
09:07
Ексклюзив
Уляна Дідич
Ризикуємо й передаємо автівку військовому без УБД, – Уляна Дідич
08:55
Руслан Сулім
У боях з окупантами на Донеччині загинув воїн зі Світязя Руслан Сулім
08:38
На Прикарпатті надзвичайники гасили пожежу майже 5 годин
08:20
тюльпани
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 2 травня
07:59
Великдень
Чернівецька ОВА визначила тривалість комендантської години у великодню ніч
07:45
На Хмельниччині офіцер судової охорони вимагав $20 тис. хабаря від поліцейського
На Хмельниччині офіцер судової охорони вимагав $20 тис. хабаря від поліцейського
07:26
Блаженніший Святослав
Варто запам’ятати до Великодня: як і чому змінили тексти основних молитов для греко-католиків
07:00
Ексклюзив
Прокуратура відкрила кримінал щодо захоплення землі впритул до Нацпарку "Сколівські Бескиди": кому належить і що з нею не так
2024, середа
1 травня
22:51
На Львівщині помер лауреат Шевченківської премії Йосип Парубочий
22:35
укриття на Похилій
У Рівному правоохоронці повернули державі протирадіаційне укриття вартістю 1,5 млн грн
22:27
У Луцьку у річці знайшли мертвим 21-річного хлопця, якого шукали декілька місяців
22:14
СБУ
На Волині й Закарпатті змінилися голови СБУ. Кого призначив Зеленський
21:35
На Левандівці у Львові вогнеборці врятували чотирьох людей з палаючої багатоповерхівки
21:14
Ексклюзив
поранений військовий Віктор Саранчук
Військовий скористався єдиним шансом врятувати зір і слух: Віктор Саранчук розповів про прогрес у лікуванні
21:11
Роками жили безхатьки: у міськраді Стрия показали жахливий стан "палацу Марисі"
20:51
Умови європейського зразка: на Тернопільщині оновили ізолятор тимчасового тримання
20:32
У Франківську гурт Dakh Daughters зіграв концерт у центрі психічного здоров’я
20:14
У Львові попрощаються з трьома воїнами, які загинули захищаючи Україну
20:04
загиблий військовий, ЗСУ
У Чистий четвер на Буковині попрощаються з 16 воїнами, які загинули 2022 року, захищаючи Київщину
19:56
На Рівненщині браконьєри вбили червонокнижну тварину
19:37
Львів, вулиця, головний вокзал, вокзал, львівська залізниця
У Львові біля головного вокзалу може з’явитися новий McDonald's
Більше новин