Інтерв’ю

Путін прагне нової Мюнхенської змови. З ЄС він цього досягнув, тепер хоче від США, – Раміс Юнус

Антін Борковський
3 січня, 2022 понедiлок
13:38

Поділ світу на сфери впливу потрібен російському диктаторові радше для внутрішнього вжитку.

Відомий американський політолог азербайджанського походження, фахівець з проблем конфліктології та Близького Сходу Раміс Юнус в ефірі "Студії Захід" на Еспресо обговорив ймовірні комбінації на світовій шахівниці і зокрема "українську партію". Інтерв'ю з ним провів журналіст Антін Борковський.

Ми розуміємо, що теперішня ситуація значною мірою зумовлена путінським ультиматумом. І основне питання: чому настільки жорстко Путін виставив ультиматум цей ультиматум, який взагалі ніколи не міг би бути прийнятим Заходом. Наскільки я розумію, Путін хоче вирвати у Заходу основне: українське питання.

Не тільки українське питання. Погляньмо на 2008 рік… Він же, як в боксі, у 2007 році заявив про наміри, а через рік перевірив свою заяву в Грузії. Подивився на реакцію Заходу. Захід це проковтнув. Тоді він почекав 6 років. 2014 рік і він знову пішов вже більш агресивно, ніж це було у серпневій агресії проти Грузії. Він анексував Крим і розв’язав бойню в Донбасі.

Минуло 7 років. Він цього теж чекав. Подивіться, як риторика змінювалась на його прес-конференціях, як розвивались взаємовідносини Заходу з ним. Після Грузії, після анексії Криму, всі ці роки… Він чекав, і свою риторику весь час нарощував. Захід і анексію Криму проковтнув, і бойню в Донбасі проковтнув. І сьогодні він бачить, що адміністрація США взагалі не має наміру займатись дуже серйозно, як треба займатися пострадянським простором, а Євросоюз без США безсилий тут щось зробити. Звісно, він починає підвищувати ставки. А як підвищувати ставки? Потрібно використовувати "страшилки", потрібно лякати Захід тим, що "я можу почати війну", продовжити свою експансійну політику щодо України та Білорусі. З Білоруссю все зрозуміло. Бо там немає політичної системи влади, яка є в Україні. Ви бачите, як він там закрутив гайки. І Білорусь, яка досі ніби старалась бути нейтральною, лояльною до України, зараз стала головним форпостом наступу на Україну. У першу чергу, він буде нападати з боку Криму і Білорусі. Я це веду до того, що він нарощує риторику, щоб виторгувати щось у Заходу. Зокрема, США. Зауважте, ці ультиматуми він висуває тільки США. Говорячи про НАТО, він хоче розмовляти тільки із США. Бо із ЄС він вже не рахується. Вважає, що з ними він вже всі питання вирішив, купив з потрохами і вони сьогодні нічого не можуть із ним зробити. А Путін може творити із ЄС все, що хоче. Він це і робить. Не дивлячись на те, що там була Ангела Меркель, були три французькі президенти: Макрон, Олланд і Саркозі. І сьогодні Олаф Шульц робитиме те ж, що робила Ангела Меркель. Можете не сумніватись. Яка би при цьому риторика не була присутня. І для цього Путін підвищує ставки: "Я піду війною, але щоб я не пішов війною, то ви зі мною намалюйте червоні лінії і дайте документ". Звісно, він розуміє, що документу не буде про те, що Україну і Грузію не приймуть в НАТО. Але сам факт того, що він піднімає цей градус і вони домовляться… Він прагне нової Мюнхенської змови 38 року, яку підписали Чемберлен і Деладьє із Гітлером. З ЄС він цього досягнув, тепер хоче від США.

Раміс-бей, а чому Путін настільки сильно істерить і поспішає? Він хоче розвернути хід світової історії буквально за кілька місяців…

Є речі, які варто використовувати у внутрішньополітичній кухні, а є для використання у зовнішніх діях. У нього сьогодні всередині країни не все добре, особливо після пандемії коронавірусу. Маю на увазі соціальні та економічні питання, а про демографію взагалі немає мови. І виходячи від активностей в Центральній Азії, довкола Афганістану, на Південному Кавказі, у Сирії, Лівії, звісно це все в тій чи іншій мірі тисне. Тому потрібна якась перемога на зовнішній арені. Як було з Грузією, з Кримом та Донбасом. Але тоді це було за допомогою військового шляху. Сьогодні він бачить, що військовий шлях буде для нього накладним. Україна 2021 року – це не Україні 2014 року, і не Грузія 2008 року. Єдине, що Захід той же, без змін. Він сам розуміє, що війна йому не потрібна. Бо це вже буде інша війна, з тисячами трун по обидві сторони. І це вдарить по внутрішньому іміджу самого Путіна. Але він хоче оперативно і швидко досягнути свого від Заходу. Судячи зі всього, Захід йде цим шляхом, бачите, вони збираються вже 10-12 січня зустрічатися, обговорювати "червоні лінії". Мабуть, про якісь моменти вони домовляться. Маю на увазі, про стратегічній наступальній зброї, чи про щось інше. Юридично, це звісно, не оформлять. Але ви ж бачите, що з 2008 року ні Україна, ні Грузія й близько не допускаються до НАТО. Якщо тоді з 2008 року їх не допускали, то хіба сьогодні їх допустять? Тому ці розмови будуть: "Ні, ми їх приймемо", але приймати не будуть.

А Путіну потрібен якийсь продукт, який він міг би використовувати, щоб у 2024 році впевнено йти далі. Тут однозначно питання влади. Україна і Білорусь для Путіна – це питання особистої влади. Світ змінюється, ще ніхто не знає, як карта ляже в 2022 році. Зокрема, взаємовідносини США і Китаю, як вони розвиватимуться? Як коронавірус позначиться на економічних відносинах? Ви ж бачите, що в Європі все не так стабільно. А Путіну потрібно зміцнити владу, для внутрішньополітичної кухні. Цю владу треба зміцнити не тільки військовим шляхом, але й економічно. А економічно у нього немає можливості. Він йде шляхом Радянського Союзу, але цей шлях не вічний. Радянський Союз таким шляхом йшов, але в підсумку розвалився. Водночас, СССР розвалився через системну політику Заходу. Сьогодні такої системної політики немає. І Путін це прекрасно знає.  

Читайте також: Путін хоче домовитися з Байденом про долю України, – Марк Фейгін

Спочатку Путін обговорюватиме з Байденом так звану безпекову рамкову угоду. Але я боюся, що окремим кейсом винесуть так зване "українське питання". В нас, в Україні, є дуже нехороше відчуття, що ведуться дуже непрозорі переговори за нашими спинами. Вони хочуть домовлятися покейсово, а на виході можуть суттєво обмежити наш суверенітет.

Чого добивався президент України від президента США? Прохання було, щоб США активно брали участь у Нормандському форматі. Тобто долучились до Франції і Німеччини. На жаль, Україна цього не досягнула. А Путін добився того, що президент США закликає Україну працювати в рамках Мінських угод. Це неприйнятно для України. Це те, чого Україні потрібно остерігатися. А градус напруги, який піднімає Путін своєю ескалацією і брязканням зброєю, в першу чергу, спрямований саме на це. Бо якщо ОРДЛО імплементують у законодавче поле України, то це наполовину така ж ситуація, як із Кримом, із 100% контролем Кремля. Очевидно, що це дестабілізуватиме ситуацію в Києві та регулярно політичну ситуацію у всій Україні. Настільки, наскільки це буде потрібно Москві. Цього допустити не можна.

Давайте речі називати своїми іменами. Давайте не будемо займатися пропагандою, яку я бачу на багатьох телеканалах і тут на Заході, і в Україні. Хтось там "за білих", "за червоних". Бо це насправді загальнонаціональне питання України. Воно стосується всіх громадян України. Ви повинні розуміти: Мінські домовленості, Нормандський формат – це поразка України, і втрата територіальної цілісності. Ви будете весь час перебувати під протекторатом Москви. Тож треба протидіяти цій лінії. Адже сьогодні це стоїть на порядку денному. І ви не захоплюйтесь розмовами про те, що вам постачатимуть Джевеліни та інше. Так, це прекрасно! Хай постачають, вони вам потрібні. Але цим ви не вирішите свою проблему так, як наприклад, це зробив Азербайджан. Бо армія України сьогодні ще не на тому рівні, щоб протидіяти Росії. Згадайте, що зробила Росія в Сирії. І тому потрібно розуміти, що треба бути готовими до військового зіткнення…

Читайте також: Рибачук: Нуланд пояснить Зеленському, чому ми не в НАТО, причому дуже зрозумілою мовою 

Який сценарій був би вірогіднішим: військовий, чи такий, за якого Байден зміг би переконати Путіна. Я думаю, що ви дуже добре знаєте російську політику і можете відрізнити зерно від полови: де є лише залякування, а де починається реальна готовність до війни.

З послабленням позицій Заходу підсилюватиметься агресивна риторика Путіна і експансія в реальній площині. Все залежить від того, до чого вони прийдуть на переговорах. Потрібно розуміти, що реальна війна не потрібна ні адміністрації США, ні Джо Байдену. Вона не потрібна й самому Путіну. Тому що це питання влади конкретно кожного з них. Байден прийшов до влади на противагу тому, що робив Дональд Трамп і тому повинен себе показати доволі жорстким президентом, який зупинить цю експансію. Найбільше, що він може досягнути – це те, що вони домовляться про якісь "червоні лінії" і риторика трохи пом’якшиться. Адже й Путіну треба зберегти обличчя, й Байдену.

Те, що нам показують по телебаченню, те, що ми бачимо – це одне. А те, що в реальній політиці… Я хочу, щоб ви це розуміли. Як людина з цієї "кухні", я знаю, що є речі, які говорять, аби зберегти обличчя. Тому Байден буде зацікавлений, щоб Путін зберіг обличчя в Росії, а й Путін також в цьому зацікавлений. Як вони це робитимуть? Зустрінуться, поговорять, там, де домовляться, озвучать. Зокрема, в стратегічній наступальній та ядерній зброї. Бо всі розуміють: ядерної війни не буде. Це не тема ядерної війни. Це тема експансії, територіальної цілісності та "Ялти №2". Як не оформити цю "Ялту №2" юридично, а зробити кулуарними усними домовленостями.

У принципі, з 2008 року так кулуарно це й відбувається. Адже Україну і Грузію не приймають до НАТО. І так відбуватиметься й надалі. Адже Путіну потрібен якийсь продукт, який він продемонструє своєму суспільству як перемогу. І Байдену теж потрібно щось, аби він сказав: "Ось Путін міг напасти, це було реально, а я зупинив це".

Хоча насправді це гра, яка, на жаль, відбувається між США і Росією. У цю гру втягнуті лідери Євросоюзу. Це не проблема республіканців чи демократів. Це системна криза, яку ми бачимо тут, в США, яка стосується їхньої зовнішньої політики. Вони віддали на відкуп всю пострадянську територію, вони її бачать як регіональну проблему.

Читайте також: Росія та Китай не створюватимуть єдиний фронт проти Заходу через ряд розбіжностей, - Брайза

Америку ж вони бачать, як державу, яка повинна займатися планетарними проблемами: пандемією, кліматом та Китаєм. Вони і з Китаєм домовляться, адже воювати за Тайвань вони теж не будуть. Хочу, щоб ви це теж розуміли. Бо Тайвань Китай так само проковтне, як проковтнув Гонконг. У політиці з Китаєм США продовжує ту ж політику, що й з Росією. Тільки Китай набагато сильніший, ніж Росія і риторика там зовсім інша – там гроші замішані. У відносинах США і Росією гроші не замішані, але вони присутні між Росією і ЄС. І США допомагає Євросоюзу зберегти своє обличчя. А для ЄС важливо вирішити газові та економічні проблеми. Під соусом того, що ось ми підтримуємо Україну, ось ми рано чи пізно приймемо її в НАТО і так далі, вони, таким чином, зробили свою роботу.

Але Україна потребує зовсім іншого. Вона потребує незалежності і захисту своєї територіальної цілісності. Прагнення до Євросоюзу – це добре, як і прекрасні відносини із США. Але шукайте й інші вектори зовнішньої політики. З тими країнами, які не бояться "бодатися" з Кремлем. Насправді, це дуже важливе питання. З Кремлем сьогодні треба говорити так, як це робить, наприклад, Туреччина. Зауважте, Путін рахується із реальною силою. Тільки там, де йому показують силу не на словах, а на ділі, так як це було у Сирії, Лівії, на Південному Кавказі, він буде рахуватися.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook–сторінку

Читайте також:
Марк Фейгін
Автор Антін Борковський
23 січня, 2022 неділя
Путін так далеко зайшов, що будь-яке відігравання назад буде пов’язане з втратою обличчя, - Марк Фейгін
левандійвський гвалтівник суд
20 січня, 2022 четвер
У свідченнях з'явились нові дані: відбулось чергове засідання суду у справі левандівського ґвалтівника
Бігборд Мураєва
24 січня, 2022 понедiлок
Хто дозволив встановити білборди з Мураєвим?
Львів
0°C
 • Львів
 • Київ
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 28.51
  Купівля 28.51
  Продаж 28.9
 • EUR
  Купівля 32.12
  Продаж 32.66
 • Актуальне
 • Важливе
2022, вiвторок
25 січня
19:45
карантин, помаранчева зона
На Львівщині посилили карантинні обмеження. Найважливіші вимоги
19:28
Зустріч
Голова Львівської облради підтримала посттравматичний центр для захисників
19:10
збірна України
Українська збірна домашні поєдинки у Лізі націй гратиме у Львові
18:52
наркотики
У Зубрі 20-річний хлопець робив закладки з амфетаміном та канабісом. Жителя Кіровоградщини затримали
18:35
вбивство
На Закарпатті під час пиятики чоловік забив до смерті брата своєї дружини
18:15
тривожна валізка
Не лише гроші, документи та їжа. Що має бути у "тривожній валізі"?
18:00
полігон-угорська компанія
Угорська компанія за 7 млн євро збудує на Закарпатті полігон побутових відходів
17:45
сутички ФОПи
Сутички з поліцією та втеча депутатів через підземний хід: як ФОПи штурмували Верховну Раду
17:30
Фредді Плюман
Львівський "Рух" підписав французького півзахисника
17:14
книжки КДБ
У мережу виклали книжки, за якими вчили знищувати українських націоналістів
16:57
Коронавірус в Україні
"Омікрон" атакує Львівщину. Проте всі "ковідні" медзаклади у роботу поки що не включають
16:42
До Львова гвинтокрилом доправили 33-річного чоловіка з інфарктом
16:30
сховище
Рятуйтесь як можете. В новобудовах Львова немає бомбосховищ
16:30
тероборона
На Закарпатті сформували батальйони тероборони
16:15
Грицак-Вятрович
Чи потрібно долати минуле? Ярослав Грицак vs Володимир В'ятрович
16:05
Сніг у центрі Львова
Куди везуть сніг з центру Львова? У річку Полтву. Фото
15:57
Львівські патрульні відвезли до лікарні 4-річного хлопчика з судомами
15:40
вагітна_коронавірус
На Львівщині побільшало випадків COVID-19 серед вагітних
15:25
книжки шрифтом Брайля
Львівським бібліотекам передадуть книжки шрифтом Брайля
15:12
тарифи
П’ять пунктів додатково: як львів’ян змусили платити більше за тепло, не піднімаючи тарифи
14:58
Закарпаття та Львівщину з'єднає новий перевал
14:43
Запорожці
Вперше за 111 років українські "Запорожці" їдуть на Ралі Монте-Карло. Фото
14:27
вирубка лісу
На Прикарпатті майстер лісу допустив незаконні рубки дерев на 542 тисячі гривень
14:10
довгожителі
100 та більше років: у 2022 році 28 жителів Львова святкуватимуть своє століття
13:55
Омікрон
"Омікрон" розбушувався: епідеміолог розповів, як уникнути зараження
13:38
Коронавірус діти
У дворічного хворого на поліомієліт хлопчика із Закарпаття виявили ще й COVID-19 
13:21
хабар
На хабарі затримали чиновника Держпродспоживслужби Рівненщини
13:05
парк
У Львові хочуть створити парк на честь захисників і захисниць України
12:49
лижі
На горі Тростян травмувалась дитина
12:36
Рівненська АЕС
Поблизу Рівненської АЕС знайшли чотири артснаряди
12:20
фантомні патрулі
Сьогодні на дорогах з'являться "фантомні патрулі". Що треба знати водіям?
12:05
школи-закриття
Від завтра всі заклади освіти на Львівщині переводять на дистанційне навчання
12:00
Пожежа Дрогобич
У Дрогобичі під час пожежі загинуло 2 людини, ще одна травмувалась
11:45
Європарламент
Шантаж України російськими військами: Рада ухвалила проєкт постанови про звернення до ООН і Європарламенту
11:44
карантин
Львівщина за всіма показниками перевищила "червоний" рівень ковідної загрози
11:33
Микола Княжицький
50 мільярдів для армії. Княжицький від імені "ЄС" закликав виділити гроші на армію і припинити політичні переслідування
11:25
меч Сагайдачного
В Україну привезуть меч гетьмана Петра Сагайдачного
11:12
карантин
Рівненська область з 27 січня переходить у "червону" зону
11:01
поліція карантин
На Прикарпатті зафіксовано понад сотню порушень карантину
10:48
Пожежа
На території Яворівського полігону сталася масштабна пожежа
Більше новин