Потрібно вкластися в 72 години: де на Львівщині отримати ліки для постконтактної медикаментозної профілактики ВІЛ
Через війну українці частіше зазнають травм і поранень, їх частіше оперують та частіше переливають кров. Відповідно, істотно зросла й кількість контактів з чужою кров'ю. Ще один серйозний фактор ризику інфікування під час збройних конфліктів – зґвалтування. Російські солдати вчиняють сексуальні злочини, ґвалтуючи не лише жінок і чоловіків, а й людей старшого віку та навіть дітей
За офіційними даними лише у Львівській області проживає понад чверть мільйона внутрішньо переміщених українців. Однак ця цифра, як вважають у Львівській ОВА, може бути вдвічі більшою. У Центрі громадського здоров'я України вирішили нагадати, де жертви сексуального насильства, а також всі, хто підозрює, що міг заразитися ВІЛ, можуть безплатно отримати препарати для профілактики цієї інфекції. Важливо тільки розпочати терапію не пізніше як через 72 години після зараження й не переривати курсу лікування, передає "Еспресо.Захід".
Як пояснюють у ЦГЗ, сексуальне насильство пов'язане з більшим ризиком інфікування ВІЛ, ніж секс за спільною згодою тому, що такий статевий акт є більш травматичним, а отже більш вірогідно, що відбудеться контакт із кров'ю. Також невідомим є й ВІЛ-статус людини, що вчиняє насильство.
Ризик передачі інфекції зростає, якщо:
- мають місце укуси;
- відбулося вагінальне або анальне проникнення;
- були травмовані статеві органи;
- інфікована сперма потрапила в піхву, поблизу неї або поблизу анального отвору;
- насильник є споживачем ін'єкційних наркотиків;
- насильників було більше, ніж один.
Одним зі способів запобігання передачі ВІЛ є вчасне та правильне застосування медикаментозної постконтактної профілактики. Для цього потрібно якомога швидше (не пізніше, ніж через 72 годин після контакту) розпочати прийом антиретровірусних препаратів.
Що робити, якщо ви припускаєте, що могли заразитися:
- негайно вимийте місце контакту, але не стикайте його і не тріть, не використовуйте спирт, йод чи перекис водню, не накладайте пов'язку тощо;
- впродовж 72 годин після контакту (але чим швидше, тим краще) зверніться по медичну допомогу. Інформацію про роботу медзакладів й телефони гарячих ліній на Львівщині, в інших областях України та за кордоном можна знайти за цим посиланням. Також можна зателефонувати на загальнонаціональну гарячу лінію з питань ВІЛ/СНІДу за номером 0 800 500 451 або ж на національну гарячу лінію з запобігання домашньому насильству, торгівлі людьми й гендерної дискримінації за номером 0 800 500 335 або 116 123;
- дотримуйтеся рекомендацій лікаря. Він оцінить ризик інфікування, проведе необхідні тести, обере схему лікування та видасть ліки. Курс триває 28 днів. Обов'язково дотримуйтесь режиму лікування, а в разі появи побічних реакцій повідомте про це лікаря.
Якщо протягом 72 годин після контакту вам не вдалося потрапити до лікаря й отримати постконтактну профілактику, вам запропонують прийти через три місяці й протестуватися на ВІЛ. До цього часу вже буде відомо, уникнули ви зараження чи все-таки захворіли. Якщо результат тесту виявиться позитивним, не впадайте у відчай. Сьогодні медицина просунулася далеко вперед і вірус можна успішно контролювати за допомогою антиретровірусної терапії.
- Доступне лікування за кордоном: у ЦГЗ розповіли про можливості для українських біженців
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку, телеграм-канал та твіттер.
- Актуальне
- Важливе