Еспресо. Захід
Інтерв’ю

"Потрібно вакцинувати хоча б 60% населення. Це створить "парасольку" від COVID-19", - імунологиня

Зоряна Круль
28 червня, 2021 понедiлок
18:44

Попри значний спад захворюваності на коронавірус, ігнорувати карантинні обмеження поки що зарано. За повідомленням Міністерства охорони здоров'я, в Україні зафіксували перші два випадки коронавірусної хвороби, викликаної штамом Дельта. Ця модифікація вірусу – більш агресивна і попри старання урядів, вона розповсюдилася вже у понад 90 країн світу. Єдиний спосіб уберегтися від зараження і (якщо хвороба таки розвинеться) важкого перебігу – вакцинація.

Зміст

За останніми даними, в Україні від COVID-19 вакциновано майже 2,5 мільйонів осіб, з них близько 580 тисяч – отримали другу дозу (тобто пройшли повну імунізацію). Попри цю кількість, до створення колективного імунітету нам ще далеко. Багато українців продовжує боятися вакцинації більше, ніж коронавірусу.

Скільки несприятливих подій після імунізації від COVID-19 було зафіксовано на Львівщині? Що це були за побічні ефекти і чи призводили вони до смерті пацієнтів? Чому деякі люди так бурхливо реагують на введену їм вакцину? Як уберегтися від побічних ефектів? Чи захистять препарати, якими вакцинують українців, від небезпечного штаму Дельта і чи справді нам доведеться вакцинуватися від COVID-19 так само як від грипу, тобто щороку?

Про це журналістка "Еспресо.Захід" запитала у д.м.н., професорки, відомого українського лікаря-імунолога та алерголога, завідувачки кафедрою клінічної імунології та алергології Львівського національного медичного університету ім. Д. Галицького, керівниці регіональної групи оперативного реагування на несприятливі події після імунізації Валентину Чоп'як.


Валентина Чоп'як. Фото: вікіпедія

"Смертельні випадки не були пов’язані з алергічними реакціями на вакцину і те, що ці люди померли – це просто збіг у часі"

"За весь період проведення вакцинації від COVID-19 (з 25 лютого по 24 червня. – Ред.) було повідомлено про 11 випадків поствакцинальних реакцій, з них п’ять – смертельних. Всі ці випадки поглиблено оцінювалися різними фахівцями. Коли ми говоримо про смертельні випадки, то свою оцінку надали також патологоанатоми", - зазначила Валентина Чоп'як.

Але повідомлення про смерті внаслідок вакцинації від коронавірусу у Львівській області у ЗМІ не звучали.

Не звучали, бо їх і не було від вакцинації. Фахівці проаналізували, що ці смертельні випадки не були пов’язані з алергічними реакціями на вакцину і те, що ці люди померли – це просто збіг у часі. У когось були пухлини, хтось – переніс інфаркт міокарда. По-різному.

А як щодо шести інших несмертельних випадків?

У трьох випадках був встановлений зв'язок з вакцинацією. Проявилися вони алергічними реакціями, але такими, що не становили загрозу життю людини - висипаннями і утрудненим диханням (по типу початкової анафілактичної реакції).

Навіть якщо такі реакції не призводять до серйозних наслідків, пацієнт перебуває під спостереженням свого сімейного лікаря. Після того, як така реакція розвинулася, спостереження ведеться впродовж наступних 30 діб.

Розрізняють ранні та пізні поствакцинальні події. Пізні – це які?

Ті, які розвинулися впродовж 30 днів після вакцинації. Тобто якщо людина була вакцинована і у цей проміжок у неї виникли проблеми зі здоров'ям, то фахівці враховують, що це може бути наслідком введення вакцини. Це - так звані сповільнені імунопатологічні реакції.

Комісія, яка займається розслідуванням поствакцинальних реакцій, встановила, що у трьох випадках алергічна реакція не була пов’язана з введенням вакцини від COVID-19. А з чим тоді?

В одному випадку, наприклад, висіяли Золотистий стафілокок, а він – дуже агресивний і часто формує з вірусами суперантигени, викликаючи васкулярні зміни по типу геморагічних висипань.   

"Є особи, у яких дуже ослаблена імунна система, і вони можуть зовсім не відповісти на вакцинацію. Ось таких випадків ми також боїмося"

Не знайдеться таких ліків, які б не викликали побічних ефектів. Тим, хто не вірить, завжди раджу почитати інструкцію до звичайної валеріани. З вакцинами – так само?

З вакциною ми вводимо в організм певні компоненти - РНК чи білок, специфічний до конкретного збудника, або ослаблений вірус. Зрозуміло, що організм відповідає на цю вакцину формуванням специфічної імунної відповіді, і це – нормально. Організм мусить реагувати і формувати імунну відповідь!

Тобто біль у руці, в яку зробили ін’єкцію, підвищення температури тіла, озноб, це все – очікувано і нормально?

Абсолютно! Якщо порівняємо нашу область і Україну загалом з іншими державами, які проводять вакцинацією тими ж вакцинами, що й ми або іншими, то побачимо, що реакції не відрізнятимуться від тих, які були у Польщі, Великій Британії, Румунії, Німеччині, Франції, Італії і т.д., і кількість цих реакцій не є більшою.

Є імунокомпрометовані люди, які мають змінену (гіперактивну) імунну відповідь. Варто очікувати, що вони будуть ось так, у різний спосіб реагувати на вакцинацію, у тому числі алергічними реакціями. А є особи, у яких дуже ослаблена імунна система, і вони можуть зовсім не відповісти на вакцинацію. Ось таких випадків ми також боїмося.

Завжди рекомендую і своїм студентам, і лікарям, яким читаю лекції, та й пацієнтам пояснюю: якщо у вас є підозра на якусь підвищену чутливість, ненормальність відповіді (особливо при контакті з білковими речовинами), проконсультуйтеся з лікарем, наприклад, у нас у діагностичному центрі, у Центрі імунології та алергології. Ви консультуєтеся з лікарем. Він готує вас до вакцинації, проводить її вам в діагностичному центрі  і відслідковує швидкі та повільні  реакції. У кожній області є спеціаліст-імунолог (і не один, а кілька), з яким можна проконсультуватися і провести вакцинацію імунокомпрометованим групам пацієнтів.

У відповідь на ведення яких вакцин спостерігалося найбільше таких поствакцинальних реакцій?

Найбільше - на Covishield. З 11, про які було повідомлено, 8 реакцій було саме на цю вакцину. Маємо також дві реакції на CoronaVac і одну – на Pfizer. Як бачимо, всі вакцини можуть давати реакції. Це – нормально. Це – особливості імунної відповіді людини на контакт із цим біологічним засобом. Але якщо вона знає про цю свою особливість (а таких людей – близько 10%), то мусить звернутися до фахівця, який може добре її підготувати, оцінити стан її імунної системи і провести цю вакцинацію.

Читайте також: Стало відомо, у скількох людей, вакцинованих від COVID-19 на Львівщині, виникли поствакцинальні реакції

Трапляється, що в організмі людини є генетичні поломки. Є люди, в яких змінені (мутовані) якісь ліганди (білок передавача-помічника рецепторів  – Ред.) чи сигнальні молекули, певні ядерні фактори , через що і виникають ось такі неочікувані реакції на вакцину. Але й перебіг COVID-19 у таких осіб також переважно важкий.

"Мусимо мати імунну пам'ять. Що для цього потрібно? Або перехворіти на COVID-19, або сформувати імунну пам'ять штучно, навчивши імунну систему відразу, ще на "вхідних воротах" зустрічати збудник"

Попри можливі ризики, радили б вакцинуватися?

Безумовно! Особливо якщо ви ще не хворіли на COVID-19. Зараз питання №1 вашої безпеки – це вакцинація. Штам Дельта (індійський варіант коронавірусу) має високу контагіозність, малий інкубаційний період і у 60-70% - важкий перебіг. Якщо людина взагалі не має імунної пам'яті на SARS-CoV2, перебіг коронавірусної хвороби у неї гарантовано буде неочікуваним і, як правило, важким.

Існуючі вакцини захищають від цього штаму вірусу?

Так, захищають. AstraZeneca – трохи менше (у 70-75% випадків). Pfizer, наприклад, трохи більше (у 90%). Весь цивілізований світ розуміє: щоб ми могли нарешті повернутися до нормального життя, не боятися чергових мутацій вірусу, мусимо мати імунну пам'ять. Що для цього потрібно? Або перехворіти на COVID-19, або сформувати імунну пам'ять штучно, навчивши імунну систему відразу, ще на "вхідних воротах" зустрічати збудник. Подивіться на Ізраїль, на інші менші країни, які практично повністю вакцинувала своє доросле населення. Там захворюваність є або у невакцинованої групи населення, або в осіб з імунодефіцитними станами.

Читайте також: Відома професорка розповіла, чи захистять існуючі вакцини від агресивного штаму Дельта

Скільки людей потрібно вакцинувати, щоб створити колективний імунітет?

Хоча б 60%. Це – та "парасолька", яка б створила для нас певний захист, беручи до уваги, що частина людей вже перехворіла і має імунну пам'ять. Хтось має сильнішу, а хтось – слабшу. Ось чому ми рекомендуємо вакцинуватися навіть тим людям, які перехворіли на COVID-19, але у першу чергу тим, у кого ослаблений, виснажений імунітет. В ідеалі, звісно, було б добре, якби вакцинувалося більше. Мусимо перервати ланцюжок передачі збудника. Якщо вірус таки потрапить у ваш організм, але на "вхідних воротах" його чекатимуть антитіла, то ці готові навчені "кулі" знищать його, і ви вже не будете його передавати іншим (передусім своїм близьким).

Чи доведеться нам щороку ревакцинуватися?

Збудник – новий і переконливих, великих, доказових, узагальнюючих досліджень на цю тему ще не проводилося. Потрібна велика когорта обстежених, щоб ми могли переконливо сказати, потрібна нам ревакцинація чи ні. Поки що доказових даних немає.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.09
    Продаж 43.87
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
23 листопада
08:40
зимові Карпати
На Закарпатті через падіння каміння з гори зійшла з рейок електричка
2024, п'ятниця
22 листопада
22:45
унікальний орган на Львівському вокзалі
На Львівському залізничному вокзалі звучав унікальний орган із фрагментами розірваних російських ракет
22:22
Біля кладовища на Тернопільщині невідомі вкрали туї
21:37
Під час відпустки в ДТП загинув військовий із Прикарпаття
21:22
Схуд на 18 кг: який стан 15-річного студента, якого старшокурсники побили у Хмельницькому
21:00
Збірку Жадана продали за 220 тис. грн: у Франківську на благодійному аукціоні зібрали майже 2 млн грн
20:42
новини Львівщини
На фронті загинув захисник із Тернополя Віталій Бабій
20:23
Львівські "Карпати" з мінімальним рахунком здолали "Колос"
20:03
Відчути місто на дотик: у Жовкві відкрили мініскульптуру центру міста
19:38
Огляд
Сніг
Місцями невеликий сніг: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 23 листопада
19:25
На кордоні з Румунією снігові замети перевищили пів метра: прикордонники показали фото
19:00
Оновлено
світло
Відключення електроенергії на 22 листопада скасовані, – Львівобленерго
18:25
прощання
Львів 23 листопада попрощається із захисником Михайлом Новиком
18:12
У Шептицькому демонтували металеві літери старої назви міста
17:54
"Галки" і "Сойки": Львівщина відправила не передову потужні українські розробки для військових
17:42
"Не відчув, що наїхав": на Рівненщині розшукали водія вантажівки, який збив жінку та зник з місця ДТП
17:26
ресторан
У центрі Львова понад пів сотні ресторанів закривають і продають, – ресторатор Юрко Назарук
17:21
світло
Коли на Львівщині не буде світла 23 листопада: графік вимкнень
17:17
У Чернівцях вперше після початку повномасштабного вторгнення РФ встановлять новорічну ялинку
17:14
Оновлено
вшанування пам'яті жертв Голодомору у Львові
Куди піти у Львові з 18 по 24 листопада: "Запали свічку пам'яті" та "Зерно" від INSO-Lviv
16:56
Як викликати медичну допомогу, коли нема зв'язку і електрики на Львівщині
16:43
"Домівка врятованих тварин" у Львові прихистить на зиму білих лебедів з одного з парків
16:27
Мешканку Тернопільщини підозрюють у торгівлі людьми
16:12
У Тернополі протестують студенти коледжу: причина
15:56
Рейковий автобус Pesa курсуватиме за маршрутом Івано-Франківськ –  Ворохта
15:49
передача Львову титулу Молодіжної столиці Європи 2025
Львову офіційно передали титул Молодіжної столиці Європи 2025
15:42
На Закарпатті доцентка університету за хабарі влаштовувала чоловіків на навчання: жінці оголосили підозру
15:28
У Львові ветерани й захисники можуть відвідувати міські заклади культури безкоштовно
15:06
Судовий вирок
Буковинця судитимуть за переправлення військовозобов'язаних до Румунії
14:52
Переховували чоловіків у кількох будинках: на Рівненщині оголосили підозру двом жителям за організацію незаконних переправлень
14:33
На Закарпатті зіткнулися рейсовий автобус та Audi, загинула 22-річна водійка
14:32
Керецьківська сільрада
Депутату, який підірвав гранати на сесії сільради на Закарпатті, винесли вирок
14:13
На Хмельниччині 70% іноземців, які проживають в області, є росіянами
14:02
затримані біля Білоруського кордону
На Волині викрили двох жителів прикордоння, які переправляли чоловіків до Білорусі
13:45
парк Знесіння у Львові
У Львові в парку "Знесіння" облаштують інклюзивний спортмайданчик та доріжку для прогулянок
13:32
Оновлено
У Львові розпочинають ремонт частини вулиці Сяйво, тролейбус на Левандівку не курсуватиме
13:27
кайданки
У Луцьку затримали 15-річного хлопця, який вимагав 1 млн грн викупу після фейкових замінувань
13:05
земля, земельна ділянка
Депутата зі Львівщини оштрафували на пів мільйона за корупцію
12:59
Оновлено
На Закарпатті викрили чергову схему ухилення від мобілізації
На Закарпатті посадовиця ТЦК, лікарка ВЛК і психіатри торгували діагнозами про психічні розлади
12:50
На Львівщині викрили підпільний склад сировини для виробництва сигарет
Більше новин