"Подивіться, що воно пікнуло": як працює безготівкова оплата у Львові й куди зникла половина маршруток
З 11 грудня у Львові разом із запровадженням безготівкової оплати за проїзд суттєво поменшало транспорту на маршрутах, тож дістатись до валідатора, аби побачити, що "засвітилося" на екрані, вкрай важко
Журналістка "Еспресо.Захід" перевірила на власному досвіді, як працює безготівкова оплата за проїзд у громадському транспорті Львова.
Більшість пасажирів наразі платить готівкою
З 11 грудня у Львові нарешті можна розраховуватися за проїзд у громадському транспорті банківськими картками та червоною ЛеоКарт, а не передавати готівку. Те, що з транспортом щось не так, стає зрозуміло уже на зупинці на кн. Ольги. Поряд - кінцева зупинка трамвая №3, тож на маршрутку тут зазвичай очікує двоє-троє людей, не більше. Нині ж незвично людно. І зовсім не тому, що мешканці мого району вирішили відсвяткувати день прикладання червоної карти до валідатора. Насправді маршрутки "кудись поділись". Обурена пані, якій треба на Топольну, каже що уже 20 хвилин немає 41-ї маршрутки.
"Та водії, певно, позвільнялися. Бо їм було добре, як була чорна каса. Де вони хочуть працювати на біло", – припускає інша пані.
Читайте також: Розчарування року: як довгоочікувана "Леокарт" виявилась карткою на знижку та як працюють е-квитки у інших містах
Мені пощастило. Я свою 51-шу маршрутку чекала "всього" 15 хвилин. Щоправда, приїхала вона напхана, хоча зазвичай на цій зупинці можна ще спокійно сісти. Спробувала дотягтися до валідатора, аби заплатити ЛеоКарт. Наче вдалося. Чоловік позаду мене намагається заплатити телефоном.
"Подивіться, що там пікнуло", – просить жінку, яка стоїть біля валідатора, бо йому самому не видно.
Утім більшість пасажирів усе ж платить готівкою. Частина обурюється, чому не передають решту з 20 гривень. Уперше почула, що пасажири вимагають у водія квиток. Раніше про квитки навіть не згадували, однак тепер бояться контролерів. Хоча цікаво, як може контролер перевірили квитки в переповненій маршрутці, куди ні зайти, ні вийти.
Власне, з квитками цікаво виходить. Пасажир передає готівку, водій тепер не лише відраховує решту під час руху, а ще й видруковує квиток з QR-кодом.
Фото: "Еспресо.Захід"
З розблокованим телефоном до валідатора краще не підходити
В іншій маршрутці спробувала розрахуватися телефоном – наче зчитало, але в застосунку банку немає жодних даних про проведення трансакції. Ще одна пасажирка кілька разів підносила телефон до валідатора, потім спробувала розрахуватися карткою.
"От як я маю розуміти, зчитало воно чи ні? Коли в трамваї платиш через QR-код, то відразу і гроші списує, і квиток у додатку з’являється, а так – нічого. Якщо прийде контроль, як маю довести, що я заплатила за проїзд?" – обурюється вона.
Читайте також: Як користуватись Е-квитком у Львові
"Дівчинко, відсуньтеся з телефоном від тої махіни. Бо пікає, що помилка, але може і зняти гроші", – радить чоловік дівчині, яка стоїть на підніжці та розмовляє телефоном – він якраз на рівні валідатора. Тобто з розблокованим телефоном з NFC біля валідатора краще не стояти, аби не було випадкового списання коштів.
Штраф за безквитковий проїзд – 300 грн
У маршрутках з'явилися повідомлення про те, що штраф за проїзд без квитка 300 грн. Тому ті, хто платить готівкою, беруть видруковані квитки. А як довести, що ти сплатив, якщо розрахувався карткою? Мені повідомлення про блокування 1 грн за проїзд, оплачений банківською карткою, прийшло вже після того, як я вийшла з автобуса. Як пояснювали у Львівавтодорі, гроші за поїздку спишуть із рахунка впродовж доби, а заблокована гривня повернеться на рахунок. А що показувати контролерам?
У додатку EasyPay, через який можна начебто стежити за балансом коштів на ЛеоКарт, інформація про поїздку, оплачену ЛеоКарт, також жодним чином не відобразилась, кошти не списали. У контролерів начебто є спеціальні пристрої, які можуть зчитувати інформацію про оплату з ЛеоКарт. Але сам пасажир жодних доказів не має: тобто якщо раптом не спрацював валідатор, чи контролер банально хоче заробити – ти не можеш довести, що оплатив/намагався оплатити. Так само як і не можеш бачити, чи коректно списуються гроші з рахунка.
Найбільше обурень – у трамваях
Якщо у маршрутках та автобусах пасажири порівняно спокійно сприйняли нововведення, адже для тих, хто платить звичайною банківською карткою, ціна не змінилась, то у трамваях обурених значно більше, адже тут проїзд подорожчав удвічі.
"Це просто афера, а не транспортна реформа. Завжди з Бойчука їхала до площі Франка, а там пересідала на трамвай на Сихів. Через Приват24 то було 12 грн. А тепер, я бачу, пересадкових узагалі нема? Це треба через додаток два рази купувати білети? То 30 грн в один бік", – обурюється пасажирка трамвая №3. Схоже, платити за два квитки замість одного пересадкового вона відмовила, бо уже на наступній зупинці вийшла з трамвая.
Я також заплатила з проїзд у трамваї через QR-код. Одноразовий квиток тепер 15 грн (був 8,50 грн). Але при цьому в застосунку мені зафіксувало, що чомусь їду в тролейбусі, а не в трамваї. На щастя, контролю не було.
Чому стало менше автобусів на маршрутах
У додатку EasyWay видно, що на цьому маршруті сьогодні всього 8 автобусів, хоча зазвичай – 14 (після 10-ї ранку лишилось сім), тобто вдвічі менше. Отож на маршрут не виїхала половина транспорту.
Схожа ситуація і з іншими маршрутами. Наприклад, на 25-му також 8 автобусів, хоча зазвичай їх понад 10, а на 13-му, який їде з Вернадського (Сихів) на Суботівську (Левандівка), – лише два.
Логічно, що через раптове зменшення кількості транспорту на маршрутах у будній день виникають підозри, що приватні перевізники саботують нововведення. Утім голова Асоціації перевізників Львівщини та співвласник ТОВ "Міра і К", яке обслуговує частину львівських маршрутів, каже, що це – через технічні нюанси.
"Якщо водій вранці виходить на маршрут, а в автобусі не працює валідатор або не працює пристрій для видрукування квитків для тих, хто платить готівкою, автобус не має права виїжджати на маршрут. Сьогодні через це на деякі маршрути не змогли вийти навіть по п’ять автобусів, – каже Іван Велійка. – Якщо не працює валідатор, тоді ми мусимо викликати людину з Львівавтодору, яка відрегулює його роботу. Самі не можемо втручатись. Але це технічні моменти, які, сподіваюсь, за тижнів два урегулюються. Добре, що хоч щось нарешті зробили. Це, щоправда, не обіцяний е-квиток, а лише безготівкова оплата, але це все одно позитив. Але і пасажирам, і водіям треба звикнути".
За словами Івана Велійки, перевізники лише через три доби отримуватимуть дані про безготівкову оплату за проїзд, тому наразі не можуть коментувати, наскільки активно львів’яни розраховуються ЛеоКарт і банківськими картками у маршрутках.
- Актуальне
- Важливе