Пластика гортані з ребра: у Львові дитячі ЛОРи зробили першу в Україні операцію дитині, яка не могла дихати і говорити
Вчора хлопчика уже виписали додому.
У цій історії є все - жахлива пригода, довгі лікарняні будні, пошуки порятунку і щасливе завершення. А ще ця історія звіддалік нагадує Книгу Буття - тут теж беруть фрагмент ребра і воно стає матеріалом для чогось нового.
У червні у львівському "Охматдиті" зробили першу в Україні операцію у дітей - пластику гортані дитини хрящем власного ребра. Результат фантастичний - шестирічний хлопчик, який раніше не міг повноцінно дихати і говорити, отримав шанс на повноцінне дитинство. Вчора він поїхав додому.
Аварія, яка все змінила
До "Охматдиту" мама із синочком, якому на той час було 6,5 рочків, приїхали із Закарпаття. До того часу вони об’їздили чимало українських дитячих ЛОРів, торакальних хірургів і нейрохірургів у надії покращити якість життя, але ніхто не зміг йому допомогти. Ужгород, Київ і аж тоді Львів, де порятунок нарешті став можливим…
Ця дитина має непросту історію. У січні 2020 року хлопчик потрапив у ДТП. Батьки його залишилися неушкодженими, весь удар дістався дитині. Тривалий час вона лежала у лікарні у важкому стані.
"Ми відмовилися писати заяву на того водія, який скоїв аварію. Я сама воджу машину і знаю, що може бути по-різному. Мені головне - щоб моя дитина знову була здоровою. Тож ми всі сили зосередили на тому, щоб допомогти синочкові, а не бігати по судах. З того часу ми були поряд з синочком, робили все, що нам казала лікарі", - розповідає мама дитини.
Коли усе найстрашніше уже було позаду, хлопчика виписали з реанімації, з'ясувалося, що з'явилися непередбачувані ускладнення. Після ДТП у нього сформувався стеноз гортані за рахунок рубця, який стягував до середини голосові складки. Стеноз нагадував парез гортані - стан, при якому не працюють голосові зв’язки взагалі. Лікарі діагностували у дитини несправжній парез гортані. Дитина не могла повноцінно дихати, через недостатнє насичення киснем хлопчик мав затримку у фізичному розвитку.
"Нам пропонували підшити зв’язку на деякий час, ми це зробили, але це не допомогло. Сину стало на деякий час краще, але все одно він не міг дихати повноцінно. Медсестра у ЛОР-відділенні, де ми лежали, прибігла до нас у палату перелякана, бо чула, що мій син не може дихати і видає характерний голосний звук", - веде далі мама.
Маленького пацієнта консультували ЛОРи і з Києва, із Закарпаття. Дитині рекомендували різні методи лікування, але вони не працювали.
Батьки розуміли, що чекати більше не можна і треба шукати допомоги. Хлопчика пробували лікувати різні спеціалісти - і пульмонологи, і ЛОРи, але ефекту від лікування не було. В якийсь момент вони знайшли інформацію в мережі про інноваційні методи лікування хвороб гортані у львівському "Охматдиті". Підтвердили їх вибір такі самі мами хворих діток - у відділенні в Ужгороді одна з мам хворої дитини підтвердила інформацію. Її старшу дитину теж оперували у Львові і мама вдячна лікарям за порятунок своєї дитини.
Ребро, гортань і любов
Батьки, не вагаючись, поїхали до Львова. Тут завідувач ЛОР-відділеням "Охматдиту" Федір Юрочко відразу сказав: треба не гаяти часу і робити операцію, якої дітям ще не робили в Україні. Щоб підстрахуватися, львівські ЛОРи запросили одного з провідних отоларингологів Європи професора Ярослава Шидловського. Він є керівником клініки дитячої оториноларингології в Познані, яка входить до п’ятірки найкращих клінік дитячої отоларингології у Європі. Професор застосовує найсучасніші методики для дітей із надскладними патологіями ЛОР-органів. Разом вдалося зробити диво для маленького пацієнта.
І вже наприкінці червня дитячі ЛОРи виконали унікальну в Україні операцію.
"З фрагмента хряща ребра хлопця ми сформували спеціальну розпірку і через зовнішній доступ вклали її на місце рубця, який і розвів голосові зв'язки на достатню ширину, щоб хлопчик міг повноцінно дихати. Це допомагає
Далі було тривале одужання в реанімації. Тут під особливою опікою команди Віри Приймакової хлопчик поволі відновлював важливі функції. Таке одужання - дуже непросте, але команда сап врилася з усіма непростими викликами, які з'являлися у процесі лікування.
"Я була з синочком у реанімації, лікарі наполягали на моїй присутності. Це дуже його заспокоювало і допомагало лікарям. Такій малій дитині важко бути самому не вдома, а я була поруч, весь час з ним говорила, це його заспокоювало і допомагало залишатися спокійним і краще одужувати. Все спрацювало - і лікарські консиліуми, і ліки, і наша взаємодія. Нас нарешті перевели у звичайну палату", - пригадує ті дні мама дитини.
А вже зовсім скоро хлопчик подужав одужувати.
"Зараз наш хлопчик нормально дихає і може говорити. Хоча раніше він не міг повноцінно дихати і говорити. Ми отримали добрий ефект. І головне - ми сподіваємося, наш пацієнт наздожене своїх однолітків у розвитку", - розповідає завідувач ЛОР-відділенням "Охматдиту" Федір Юрочко.
А вже вчора маленький пацієнт поїхав додому!
Операційна команда - проф. Я. Шидловський, Федір Юрочко, анестезіолог вчений супровід - Володимир Міщук, операційна медсестра Надія Гуняк
У лікарні кажуть, що будуть раді почути голос хлопчика у телефоні, що в нього все гаразд і він дихає на повні груди.
Фото: Львівська обласна дитяча клінічна лікарня "Охматдит"
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе