"Озеро молодості", метеоритний Росохан, Несамовите. 10 унікальних озер на заході України, які варто побачити
Озер в Україні дуже багато, і кожне по-своєму дивовижне, має власну таємницю. Пропонуємо добірку унікальних озер на Закарпатті, Івано-Франківщині, Волині, Львівщині та Рівненщині, які обов'язково варто відвідати й спланувати біля них вікенд
Бребенескул, або "Синє око Карпат"
Фото: вікіпедія
Де: Закарпатська область, Рахівський районЯк доїхати: можна дістатися до села Дземборня або Кваси, звідки починається піший маршрут до однойменної гори
Озеро Бребенескул вважають найвисокогірнішим в Україні. Розташоване на висоті 1801 м над рівнем моря на схилі Чорногірського хребта Карпат. Озеро має льодовикове походження, тому через особливості клімату тут навіть у травні може лежати сніг. При тому воно вважається найтеплішим серед усіх озер Чорногірського хребта – температура води може досягати максимум 15 градусів.
Бребенескул за його форму ще називають "Синім оком Карпат". Озеро невелике, має довжину близько 150 м та 70 м завширшки, глибину 3,2 м. Але вода у ньому не надто тепла для купання: навіть у найспекотніші дні температура не підіймається вище 9 градусів тепла.
Озеро Бребенескул є гідрологічною пам'яткою природи місцевого значення. Рослинність навколо нього практично відсутня, риби також немає.
Оскільки водойма розташована на гірському схилі, часто туристи залишаються на її березі з наметовим табором. До речі, піший маршрут до Бребенескулу – один з найважчих у Карпатах, його протяжність становить 56 км.
Наймальовничіше карпатське озеро Синевир
Фото: вікіпедія
Де: Закарпатська область, Міжгірський район, с. Синевирська Поляна, гірський масив Внутрішні ҐорґаниЯк доїхати: можна дістатися через Воловець до села Міжгір'я, звідки курсує бус до села Синевирська Поляна, або до села Колочава
Синевир – найбільше озеро Карпат, входить до семи природних чудес України та вважається найкрасивішим в країні. Розташоване на висоті 989 м над рівнем моря, а його площа становить 4-5 га. Синевир водночас є найбільшим та найглибшим високогірним озером, середня глибина 8-10 м, а максимум сягає 22-24 м – це навіть більше, ніж в Азовському морі, найглибше місце якого 14 м.
Вода тут дуже холодна, і навіть влітку не прогрівається – температура не перетинає позначки 11 градусів. Та купатися в озері чи розводити багаття на березі все ж не можна, бо Синевир є заповідною зоною. У його воді водиться багато форелі та раків, а лісах навколо – чимало диких тварин, але риболовля та полювання тут також заборонені.
До речі, на березі озера встановлено дерев'яні фігури, пов'язані з красивою легендою про виникнення водойми. Історія переповідає, що мальовниче карпатське озеро утворилося від потоку сліз графської доньки Синь на місці, де її коханого, простого верховинського пастуха Вира за наказом графа було вбито камінною брилою за його жебрацьке походження. При вході на територію озера можна побачити скульптуру висотою 13 м, що присвячена персонажам з легенди – Синь і Вир.
Насправді ж Синевирське озеро утворилося у післяльодовиковий період, близько 10 тисяч років тому, внаслідок перекриття річкової долини зсувами.
Дідово, або Закарпатське море
Фото: karpaty 3d
Де: Закарпатська область, Берегівський район, с. ДийдаЯк доїхати: можна дістатися до м. Берегово, звідти курсує автобус до села Дийда
Озеро Дідово, відоме також як Дідове та Дийда, розташоване неподалік міста Берегово. Колись воно було піщаним кар'єром, тому пляжі тут майже морські, а вода – дуже чиста.
Водойма порівняно молода – їй всього лише 50 років. Має велику площу, понад 54 га, а максимальна глибина тут досягає 16 м, хоча місцеві жителі запевняють, що навіть 20 м. До речі, Дідово – найбільше озеро на Закарпатті, за що його жартома називають Закарпатським морем.
За часів Радянського Союзу, поруч із селом Дийда (колись називалося Дідово) на місці, де зараз розташовано озеро, був піщаний кар'єр. Після того, як видобування піску спровокувало пошкодження будинків в селі, кар’єр закрили та затопили водою. Так і утворилось мальовниче озеро.
Місцеві жителі переповідають історію про загадкову істоту, що живе в озері Дийда. Кажуть, що це величезний чорний змій, в якого довга шия та товстий тулуб. Старожили оповідають, що раніше, під час нічних купань, зникло декілька людей, і приписують це зникнення таємничій істоті. Хоча упродовж останніх 10 років нічого такого тут не траплялося.
Липовецьке озеро, або "Морське око"
Фото: zakarpat-rada.gov.ua
Де: Закарпатська область, Хустський район, біля с. ЛиповецьЯк доїхати: можна дістатися до міста Хуст, а звідти до с. Липовець
Липовецьке озеро, або "Морське око Закарпаття" – невелика водойма, розташована на висоті 526 м над рівнем моря, що виникла в кратері давно згаслого вулкана. Дослідники стверджують, що це єдине озеро вулканічного походження, що залишилося в Карпатах.
За народним повір'ям, водойма не має дна. Довести або ж спростувати це твердження не вдалося. Кілька років тому жителі села разом з рятувальниками намагалися навіть виміряти справжню глибину озера, але зробити цього не змогли. Аквалангісти з'ясували, що на глибині 12 метрів починається вулканічний розлом, звідки озеро і наповнюється водою. Тобто в нього не впадає і з нього не витікає жодна річка чи потічок, а живиться озеро підземними водами, які надходять з глибин. Дехто ще називає його "бездонне". Однак, за офіційними документами, глибина озера сягає 45 метрів. А от місцеві старожили стверджують, що глибина становить не більше 10 метрів.
Ще одна унікальність Липовецького озера – воно чи не єдине в Україні, яке ніколи не замерзає.
Несамовите, або "Гірське око" гуцулів
Фото: buvrtysa.gov.ua
Де: Івано-Франківська область, Надвірнянський район, масив ЧорногораЯк доїхати: можна дістатися до Ворохти, а далі – до урочища "Заросляк": звідти за кілька годин вдасться пішки дійти до водойми
Несамовите "невелике морське око" – озеро, що утворилося на місці сходження льодовика десятки тисяч років тому, й за формою нагадує Антарктиду. Як і більшість гірських озер, не дивує розмірами, але є одним з найвищих озер українських Карпат – 1750 м над рівнем моря.
Довжина Несамовитого 88 м, ширина – 45 м, а глибина по всій площі коливається в межах 1–1,5 м. Холодна темна вода не нагрівається влітку, взимку озеро замерзає. Дно з однієї сторони вкрите валунами, з іншої – піщано-мулисте. До речі, частинки льоду плавають на поверхні навіть у червні.
Водойма, яку гуцули називають "Гірським оком", розташована у межах Карпатського національного парку, в льодовиковій впадині на схилах гори Туркул (масив Чорногора). Місцевість поблизу Несамовитого вражає доісторичними формами. Тут є хребти Великі та Малі Козли, які розсікають долину з озером на три частини. А на контрастах з гострими скелями – квітучі гірські квіти та пухнасті альпійські сосни.
Гуцули називають озеро ще й місцем, де народжується град. Адже біля озера часто зненацька трапляються стихійні явища. З озером пов'язано чимало легенд, деякі можуть здатися моторошними. За однією з них, якщо кинути камінь в озеро, то можна накликати жахливу негоду, що принесе з собою шквальний вітер і зливи.
Інша легенда розповідає, що душі всіх людей, які накладають на себе руки або відбирають у когось життя, потрапляють у Несамовите. Кажуть, що коли кинути в озеро камінь, тобто потривожити душі грішників, то з’являється з нього білий вершник на білому коні та починає навколо гарцювати. Де кінь ногою ударить – там відлущуються від скель великі шматки льоду. Тоді вискакують з водяної безодні душі грішників, напаковують той лід у великі міхи та розлітаються темними хмарами у різні боки.
Однак озеро має і позитивну легенду, особливо для тих, хто дуже хоче заміж чи (рідше) одружитися. Кажуть, якщо вмитися в Несамовитому, то протягом року знайдеш своє щастя.
Прикарпатська Марічейка
Фото: turson.at.ua
Де: Івано-Франківська область, Верховнський район, с. ШибенеЯк доїхати: можна дістатися до Верховини, а далі – до села Шибене: звідти близько 9 км треба пройти до озера пішки
Озеро льодовикового походження Марічейка розташоване на висоті 1510 м над рівнем моря у підніжжі гори Шурин-Гропа. Воно лежить на шляху до однієї з найвищих вершин українських Карпат – гори Піп Іван Чорногірський. Водойма є частиною Карпатського національного парку. Глибина Марічейки всього лиш 80 см, при цьому назвати озеро маленьким не можна, оскільки довжина його сягає 88 м, а ширина 45 м. За своєю площею займає друге місце у Чорногірському масиві.
Через свою видовжену форму озеро нагадує велетенську краплину роси, яка застигла серед густих смерекових лісів, що оточують водойму з усіх боків. Живиться Марічейка від численних підземних джерел та опадів. З озера витікає струмок, який проходить через ялиновий ліс і витікає в долині річки Погорілець.
Одна з легенд говорить, що воно наповнене слізьми Івана, який шалено любив красиву дівчину Марічку. Вона ціною власного життя зупинила ворога, давши можливість юнакові попередити про небезпеку місцевих жителів. На місці її загибелі начебто й утворилося озеро, яке має ім'я дівчини.
Вчені ж пояснюють природне походження озера тим, що воно виникло внаслідок процесів, що відбувалися у льодовиковий період. Це і пояснює таке високе розташування водойми щодо рівня моря і наявність у ньому кришталево чистої невичерпної води.
Місце унікальне й тим, що тут можна зустріти рідкісних представників карпатської фауни. Зокрема, занесеного до Червоної книги бурого ведмедя, а ще косуль, оленів, білок, зайців, вовків та лисиць. Рослинність тут не менш дивовижна та особлива.
Вільного проходу до озера немає, потрібно проходити через КПП, тож як плануєте маршрут до Марічейки, прихопіть з собою паспорт.
Метеоритний Росохан
Фото: myukraine.org.ua
Де: Івано-Франківська область, Калуський районЯк доїхати: можна дістатися до Калуша або Долини (залежно, звідки їхати), а звідти рухатися у напрямку Осмолоди або Мислівки
Високогірне озеро Росохан розташоване у кам'яній чаші масиву Горгани на схилі хребта Аршиці, в басейні річки Мшани. Ця гідрологічна пам’ятка природи площею 4,7 га розкинулась на висоті 1120 м над рівнем моря. Водойма живиться водами з гори Верх-Менчелик. Його довжина – 50–70 м, ширина – 20 м, а найбільша глибина – 2,8 м.
Є дві версії утворення озера – внаслідок зсуву або внаслідок падіння метеорита. Вода в озері холодна – влітку вище 11–15 градусів не прогрівається, – і кришталево чиста навіть у найспекотніші літні дні. В ній відсутні ознаки життєдіяльності мікроорганізмів, що може свідчити про наявність у складі води мінералів. Дно в озері кам'янисте.
До Росохана дістатися не легко, але доволі романтично – спершу треба проїхати транспортом, а потім можна тільки пішки горганським лісом.
Шацькі озера та найглибший Світязь
Фото: inlviv.in
Де: Волинська область, Шацький район, у межиріччі Прип'яті та Західного БугуЯк доїхати: можна дістатися до Ковеля, далі – до Шацька, а звідти до с. Світязь – с. Гаївка
Шацькі озера – це найбільший в Україні комплекс з понад 30 озер. Найбільші з них – Світязь, Пулемецьке озеро, Луки, Люцимир, Остров'янське озеро, Кримне та Пісочне. До речі, для цих озер є велика загроза з боку Білорусі, адже за 30 км від них розташоване Білоруське крейдяне родовище. Саме через нього Шацькі озера можуть зневоднитись, адже видобуток піску і крейди створює великий резервуар, куди може перейти вода з комплексу. Вода в цих озерах досить чиста, адже поряд немає великих джерел забруднення, через те, що комплекс має звання національного природного парку, він охороняється (Волинське Полісся).
Фото: svityaz.org.ua
Найвідоміше з групи та найглибше озеро в Україні – Світязь, що також входить до семи природних чудес України. Водойму порівнюють з морем, адже хвилі у вітряну погоду можуть сягати 1,5 м. Максимальна глибина озера 58,4 м, що учетверо глибше від Азовського моря. Довжина Світязя досягає 9,3 км, а найбільша ширина 4,8 км.Узбережжя Світязя прикрашає хвойний ліс, де влітку можна назбирати лісових ягід та грибів. Також водойма підходить для рибалки: тут багато лящів, сомів, окунів та вугрів. Загалом це ідеальне місце для відпочинку та плавання: на дні дрібний білий пісок, а вода прогрівається до температури парного молока.
Цікаво, що місцеві жителі для відпочинку віддають перевагу Пісочному, оскільки там менше туристів, а вода ще прозоріша, аніж у Світязі. Взагалі ж туристів приваблює кришталева чистота озер, за що їх називають "блакитними очима Волині". У Світязі вода проглядається на глибині до 6 м, це тому, що у водойму не впадає жодна річка, і підживлюється воно тільки підземними джерелами. Крім того, вода Світязя багата сріблом та гліцерином. За гарний вплив на шкіру її порівнюють зі SPA-процедурами.
Озеро Біле – перлина Рівненщини
Фото: travels.in.ua
Де: Рівненська область, Вараський район, с. Рудка, басейн річки СтирЯк доїхати: можна дістатися до Рафалівки або до Вараша, а звідти – до села Рудка
Озеро Біле карстового походження, розташоване біля села Рудка. Назва виникла через білий вапняк на дні, який добре видно через прозору воду на глибині до 2 м. Водойма є частиною заповідника, її ще називають "перлиною Рівненщини".
Берег озера – пісочний, а навколо оточує тільки сосновий ліс. Через це вважається найбільш лісовим озером. Довжина Білого 3 км, ширина також сягає до 3 км, а глибина – 34 м.
Воду озера містить фосфор, сірководень та велику кількість гліцерину. Ця водойма зі всіх озер має найбільший рівень цієї речовини, тому вода на дотик дуже шовковиста. Саме через підвищений, а точніше найвищий рівень гліцерину у цьому озері, вода в ньому має цілющі властивості. Подейкують, що за часів Польського правління до Білого озера було прокладено вузькоколійку, через яку воду з озера вивозили цистернами у Варшаву для лікування пані Марія Пілсудської – першої леді Речі Посполитої. Воїни УПА теж розповідали про те, що ця вода заживляла рани та допомагала вилікувати навіть підстрілених коней.
Озеру приписують чудодійну здатність омолоджувати шкіру та часто називають "озером молодості". З наукової точки зору це пояснюється тим, що живиться воно джерелами глибоководних карстових порід, а тому там високий вміст гліцерину – близько 6 мг на літр. В такій воді немає шкідливих бактерій. А Білим озеро прозвали за те, що з висоти пташиного польоту справді здається, ніби воно білого кольору. Вода настільки чиста, що навіть на глибині понад 1,5 м можна побачити дно.
В Білому озері водяться щуки, окуні, вугрі, лини, мешкають бобри та ондатри, а на берегах гніздяться дикі гуси та качки. Тут можна порибалити, а також пострибати з пірсів.
Журавлине озеро, або Мертве озеро львівських Карпат
Фото: karpaty.love
Де: Львівська область, Стрийський район, с. Кам'янкаЯк доїхати: можна дістатися до міста Сколе, звідти – до села Кам'янка
Журавлине озеро – це трохи моторошна, але приваблива водойма, що розташована в центрі львівських Карпат у селі Кам'янка неподалік міста Сколе. Довжина озера близько 50 м. Воно наповнене холодною водою з високим вмістом сірководню – саме тому його ще називають мертвим. Потрапивши до озера, ви побачите неправильну овальну форму, з чорного кольору, але прозорою водою, а ще бульбашки, які постійно підіймаються до поверхні.
У водоймі не водиться риба. Поряд ростуть рідкісні рослини, наприклад журавлина, від чого й походить назва озера. Про те, як утворилося озеро, ніхто точно не знає, як, власне, і про його точну глибину.
Велике скупчення гілок, коренів дерев, трави утворило острів посеред Мертвого озера. І, якщо добре придивитися, можна побачити, що він рухається.
Так, тут ви не зможете покупатися, порибалити чи займатися іншими розвагами, але сюди варто їхати через неймовірний краєвид. Крім того, неподалік від Журавлиного озера розташовано кілька відомих місць, як-от гора Ключ з унікальними кам'яними брилами, також улюблений місцевими жителями та туристами водоспад Кам'янка.
- Актуальне
- Важливе