Моршин втрачає мільйони через помилку уряду, який "випадково" обвалив ціну земель курорту в 76 разів
Помилка у новій методиці визначення нормативно грошової оцінки обвалила ціну земель оздоровчого призначення у 76 разів, через що Моршинська громада, що на Львівщині, опинилась серед тих, які не можуть виконати бюджет
У червні 2023 року Моршин отримав статус курорту державного значення. А вже цього року Моршинська громада опинилась серед громад, які мають фінансові проблеми і не можуть виконати бюджет, адже втратила 9% заробітків. І причиною стало саме те, що місто – курортне, а отже значна частина надходжень до бюджету від земель оздоровчого призначення. А їхня нормативно грошова оцінка неочікувано обвалилась від 593 грн до 7,8 грн. Про те, як помилка у новій методиці нормативної оцінки землі уже коштувала Моршину понад 12 млн грн і коштуватиме стільки ж у наступному році "Еспресо.Захід" розповів міський голова Моршина Руслан Ільницький.
Чому саме Моршинську громаду найбільше зачепила зміна методики оцінки землі?
Бюджет Моршинської громади складає 133 мільйонів на рік – це загальний фонд без трансфертів. Так от, через зниження нормативно-грошової землі ми втрачаємо від 12 до 15 млн щороку лише тому, що змінилась методика.
Річ у тім, що нормативно-грошова оцінка землі має термін п’ять років. У нас цей термін завершився і ми змушені були виготовляти документацію уже за новою методикою.
Тож Моршинську громаду це зачепило уже. Якщо не помиляюсь, Немирівську теж. Наступного року, це торкнеться Трускавецької громади, бо у Трускавці теж завершується термін нормативно грошової оцінки землі.
Наступного року і вони змушені будуть виготовляти її за новою методикою. І там теж уже дуже схвильовані, бо розуміють, що матимуть таку ж проблему.
Насправді це проблема усіх курортних територій, бо левова частка земель у нас саме оздоровчого призначення.
Чому знизили саме вартість земель оздоровчого призначення?
Коли ми дізнались про цю нову методику, я звернувся листом до прем’єр-міністра, описав ситуацію. Паралельно Асоціація міст ініціювала робочу групу щодо цього. У нас була онлайн-нарада, яку організовував Держгеокадастр. Спікером був автор цієї методики, який публічно визнав, що це їхня помилка.
Якщо для землі рекреації, де взагалі нема бізнесу, там виходить 400 грн за квадратний метр, то для землі оздоровчого призначення, де є санаторії, може бути і приватний бізнес, оцінили у 70 разів менше. Там чисто символічна сума. Цифра смішна, а нам плакати хочеться.
Ну добре, ви помилились. Буває. Можна ж оперативно усунути цю помилку. Але ні. Нарада була у травні. Відповідно до податкового кодексу, усі зміни, які стосуються податків, мають бути внесені до липня, тоді їх почнуть застосовувати у наступному році. Нам же дали до серпня подавати пропозиції щодо змін. І на тому закінчилось. Ніхто нічого не змінив.
На що саме впливає ця нормативно грошова оцінка землі?
Вона визначає ставку податку на землю, яка є в оренді чи у постійному користуванні. Тобто саме від цього залежить, скільки має платити користувач землі до місцевого бюджету. Якщо у великій громаді є якась одна невелика ділянка оздоровчого призначення, то для них ця ціна не є критичною. А для таких курортних міст як Моршин, де левова частка податку на землю саме з земель оздоровчого призначення, це болючий удар.
Ви не виключаєте, що таку "помилку" пролобіювали власники великих комплексів, які розташовані на землях оздоровчого призначення?
Я не знаю, чим керувались в уряді, коли затверджували цю методику, і чим керувався той, хто безпосередньо розробляв її. Бо все виглядає або непрофесійно, або упереджено. Можливо, хтось якісь інтереси переслідував – не можу стверджувати.
Чи впливає така занижена нормативно-грошова оцінка на ціну землі, які громада виставлятиме на торги на Прозорро?
Якщо говорити про приватизацію, то там для визначення стартової ціни береться експертна оцінка вартості землі. Але ми поки ще не мали з цим справи. Натомість коли йдеться про продаж права оренди землі комунальної власності, то вплив нормативно грошової оцінки безпосередній.
Ми виставляли одну ділянку в Моршині на оренду. Коли побачили стартову ціну – вжахнулись і навіть хотіли зняти ділянку з аукціону. Це у 76 разів менша ціна, ніж було торік. Але, слава Богу, була велика конкуренція і у торгах дійшли практично до ринкової ціни землі. Однак загалом стартова ціна оренди тепер – сміховинна. Якби не було конкуренції, то гектар землі можна було б взяти в оренду за символічну суму. Це, м’яко кажучи, дивна ситуація.
Найгірше, що вплинути на це ми не можемо. Ми можемо хіба писати листи та звернення, але їх, у Києві, схоже, ніхто не читає. Ми уже точно втратили понад 12 млн до бюджету цього року, точно втратимо наступного року. І якщо до липня 2025 року вони не змінять методику, то і через рік матимемо втрати. Я вже мовчу про те, що навіть якщо вони змінять методику, нам треба буде замовляти нову оцінку землі – а це певна процедура, документація виготовляється впродовж кількох місяців, проходить експертизу тощо. І знову ж таки, з цим треба буде встигнути до липня. Насправді це величезний удар для усіх міст-курортів.
-
30 травня 2024 року Кабмін затвердив постанову про охорону курорту Моршин на Львівщині. Цей документ визначає чіткі правила та обмеження для господарської діяльності на території курорту, спрямовані на збереження його унікальних природних ресурсів та сприятливого мікроклімату.
- Актуальне
- Важливе