
У Білогорщі під Львовом біля руїн музею відзначили 75-ту річницю загибелі Романа Шухевича
Другий рік поспіль 5 березня роковини загибелі головнокомандувача УПА Романа Шухевича відзначають біля руїн його музею, який російський безпілотник знищив 1 січня 2024 року
Про це повідомила кореспондентка "Еспресо.Захід" Андріана Стахів.
У 75-ту річницю його загибелі, пам'ять генерал-хорунжого прийшли вшанувати десятки людей. Зокрема представники духовенства, влади, патріотичних організацій та небайдужі містяни. Присутні принесли квіти, запалили лампадки, спільно помолилися, виконали гімн України та гімн ОУН "Зродились ми великої години".
Фото: Андріана Стахів
Це вже другі роковини, коли вшанування відбувається поряд із руїнами музею, будинку, де 1950 року прийняв свій останній бій головнокомандувач УПА. Зруйнований понад рік тому російським агресором, музей досі залишається невідновленим.
"Зазвичай кожного року у річницю смерті Романа Шухевича виступав його син, Юрко, мій чоловік. Він і сьогодні присутній", – сказала під час заходу Леся Шухевич.
Фото: Андріана Стахів
Вона зачитала присутнім свідчення Юрія Шухевича зі спогадом про впізнання тіла батька. Про те, як його, майже 17-річного юнака, ув'язненого у радянській в'язниці, прийшли та забрали кудись КДБісти, привезли до гаражів, завели в один із них, де Юрій усе зрозумів одразу: впізнав характерні ступні Романа Шухевича.
"Юрко тоді вже знаходився два роки за ґратами. І йому тоді було 16 років. І тут на тому місці, де Юрко одразу ж після звільнення спорудив символічну могилу з березовим хрестом, прошу всіх не дозволити осквернити це святе місце, освячене кров'ю Романа Шухевича. Ми говоримо про музей. Але це ж криївка, де загинув Роман Шухевич. Це символічна могила генерала, започаткована його сином Юрієм Шухевичем. Після обстрілу москалями криївка не повинна бути нашими руками маргіналізована. Ми не маємо морального права допустити до такої ганьби. Криївка мусить бути відновлена такою, якою її залишив Роман Шухевич. Цю останню послугу ми зобов'язані з робити генералові", – наголосила Леся Шухевич.
Вона переконана, що музей важливо зберегти у тому вигляді, яким він був до руйнування, адже саме тут пролилась кров головнокомандувача УПА. Тим часом на будь-які інші добудови та новотвори цілком достатньо місця поряд.
"То ж криївка, то ж не є музей якийсь там Мікеланджело чи щось подібне, це криївка Романа Шухевича. Він тут пролив кров і воно тому, на мою думку, в один в один має бути відтворене. Як комусь хочеться щось добудувати, то можна поруч зробити. Але міняти сам будинок, мені здається, що, пробачте, але то злочин", – відзначила дружина Юрія Шухевича.
Фото: Андріана Стахів
- У ніч на 1 січня 2024 року унаслідок влучання уламків дронів у музеї Романа Шухевича у Львові виникла пожежа, внаслідок чого будівля була повністю зруйнована. На щастя, найцінніші експонати музею Шухевича у Львові, а це близько 600 одиниць, ще на початку повномасштабного вторгнення РФ перенесли в безпечне місце. Однак, втрачені усі предмети побуту, що пов’язані з діяльністю Шухевича.
- 5 березня 2025 року Львівська міська рада повідомила, що відновлений музей збільшиться на 49% і матиме площу 312,4 м² та нові експозиційні зали, а мешканці мікрорайону отримають нове укриття.
- Актуальне
- Важливе







