
Митрополичі сади у Львові після тривалих судових спорів повертають УГКЦ
Львівська міська рада, Львівська обласна військова адміністрація, Держспецзвʼязку, Концерн радіомовлення та Львівська Архиєпархія УГКЦ підписали меморандум, за яким Митрополичі сади повертаються до Української Греко-Католицької Церкви.
Про це повідомив голова Львівської обласної адміністрації Максим Козицький.
"Митрополичі сади у Львові повертаються до Української Греко-Католицької Церкви. Відповідний меморандум підписали сьогодні Львівська ОВА, Львівська міська рада, Адміністрація Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Концерн радіомовлення, радіозв’язку та телебачення і Курія Львівської Архиєпархії Української Греко-Католицької церкви", – розповів Максим Козицький.
За словами голови ОВА, сторони досягнули компромісу та напрацювали дорожню карту щодо передачі Митрополичих садів і будівлі по вулиці Листопадового Чину, 28, у Львові для потреб УГКЦ.
"Надзвичайно важливо, що передача відбуватиметься у належний та законодавчо визначений спосіб із забезпеченням інтересів Церкви, громади та держави. У теперішній час нам необхідно об'єднуватися, а не шукати розбіжності", – каже Максим Козицький.
УГКЦ передадуть також Бібліотеку Шептицького
За словами міського голови Львова Андрія Садового, меморандум дозволяє остаточно повернути Церкві її історичну спадщину – Митрополичі сади та Бібліотеку Шептицького.
"Це більше, ніж просто юридичне рішення. Це відновлення справедливості та поваги до спадщини нашого міста. Те, що колись було відібрано комуністами, має належати його законним власникам", – заявив Андрій Садовий.
За його словами, уже 6 березня на сесії міської ради буде винесене рішення, яке дозволить місту виконати свою частину зобов’язань.
"Ми передаємо комунальну ділянку нижніх Митрополичих садів Обласній Військовій Адміністрації, тобто державі. Концерн радіомовлення припиняє користування іншими двома ділянками садів.Держспецзв'язку передає будівлю Бібліотеки Шептицького на Листопадового чину, 28 Обласній Військовій Адміністрації. Після цього колеги з ОВА обʼєднають три земельні ділянки в одну і мають передати весь земельний комплекс разом з бібліотекою Шептицького Церкві", – повідомив Садовий.
Чим особливі Митрополичі сади у Львові
Святоюрський парк розташований на схилі Святоюрської гори. На початку 19 століття це був мальовничий парк із трьома терасами довкола митрополичого палацу. Приклад сакральних садів, якими оточувалися львівські монастирі та храми у минулому. 2015 року парк було відкрито для публічних відвідин. Близько 1762–1771 років довкола митрополичого палацу було закладено декоративний сад на терасах, які утримували потужні підпірні стіни. Кожна з терас мала квіткове оздоблення. За аналогією з ватиканським Бельведером, зі східного боку було вісім квіткових партерів.
В ансамблі "Святоюрської барокової скелі" ніби відбивається символіка двох світів – матеріального і духовного – згідно з філософією Сковороди, казав краєзнавець Тарас Максим'юк: "З духовного, Божого храму і починається ансамбль кафедрального собору, а завершується величавим дійством мистецтва садів при митрополичих палатах, візуальний простір яких замикає панорама міста".
З ініціативи митрополита Андрея Шептицького тут висадили фруктовий сад, щоб роздавати фрукти дітям із бідних сімей.
У радянські часи в нижній частині Митрополичих садів збудували радіолокаційні вишки, які глушили "Радіо Свободу" і "Голос Америки" та інші сигнали із Заходу. За часів незалежності ці передавачі перейшли на баланс Держспецзв’язку.
У 1990-х роках міська рада повернула Митрополичі сади у власність УГКЦ. Нижню частину садів міській владі не дозволили віддати, оскільки її вважали військовим об’єктом, саме через розташування вишок. Утім 2001 року передавачі знесли й відтоді Держспецзв’язок не здійснював господарювання на ділянці, вона перетворилася на закинуту місцину. Але навіть попри те, що вишок там уже немає, у відомстві вважають, що структура має право розпоряджатися цією землею. Відтак між міською владою та Держспецзв'язку кілька років тривала судова тяганина через цю землю.
- Актуальне
- Важливе







