Врятувати Кульпарків від забудовників: парк психлікарні оголосять природоохоронною зоною
За роки незалежності територія лікарні "всохлась" майже на чотири гектари.
Парк довкола Львівської обласної клінічної психіатричної лікарні цього року планують оголосити територією природно-заповідного фонду. Це один зі способів врятувати його від забудови, адже йдеться про ділянку площею понад 16 га практично у центрі Львова. Про це розповів "Еспресо.Захід" директор департаменту екології та природних ресурсів Львівської обласної державної адміністрації Руслан Гречаник.
Офіційно статус "парк-пам’ятка садово-паркового мистецтва місцевого значення" парку "Кульпарків" має присвоїти сесія Львівської обласної ради. Утім головний еколог області не впевнений, що таке рішення ухвалять уже найближчим часом.
Фото: racurs.ua
"Розумієте, це практично центр Львова. Тому цей процес триває довго і складно, – каже Руслан Гречаник. – Але оголошення цього парку територією природно-заповідного фонду буде великим позитивом. І йдеться не лише про запобігання майбутній забудові (хоча це основна мета). Якщо парк довкола лікарні офіційно стане природоохоронною зоною, ця територія матиме кошти від різного рівня фондів охорони навколишнього природного середовища. Це дасть змогу створити там умови для рекреації та відпочинку місцевих мешканців. У цьому парку збереглися деякі насадження з часів його заснування. Там є рідкісні рослини, які мають перебувати під охороною".
Як уточнили в департаменті екології, парк створюють без вилучення земельної ділянки в землекористувача, тобто психіатричної лікарні. Утім землі Кульпаркова й так поступово "тануть". 1992 року виконавчий комітет ЛМР ухвалив рішення про передачу 21,8 га землі для обслуговування Львівської обласної психіатричній лікарні ім. Акад. В.П.Протопопова на вул. Кульпарківській, 95. Однак з часом назву лікарні змінили (забрали "ім. Акад. В.П.Протопопова"). І вибухнув скандал довкола цієї землі: начебто міська рада хоче повернути її у комунальну власність міста. Проєкт такої ухвали і справді був. Там було вказано: "припинити Львівській обласній психіатричній лікарні ім. Академіка В. П. Протопопова право постійного користування земельною ділянкою площею 20,83 га на вул. Кульпарківській, 95 у зв’язку з припиненням діяльності установи та віднести її до земель комунальної власності Львівської міської ради, які не надані у власність або користування". Тобто один гектар уже десь "вивітрився". Згодом у мерії пояснили, не мають наміру змінювати межі психіатричної лікарні на вул. Кульпарківській, а лише формують земельну ділянку, яка не задіяна для потреб лікарні, і надають їй статусу скверу. Мовляв, ще 2017 року Львівська обласна рада звернулася до Львівської міської ради з проханням закріпити за обласною психіатричною лікарнею земельну ділянку в розмірі 18 га, а не 20 га, що й було зроблено. Тепер ідеться про парк, площею 16,3 га.
Фото: googlemap
До речі, за часів заснування закладу, його територія сягала 59 га і навіть мала власну вузькоколійку. Цвинтар психлікарні був розташований на перехресті нинішніх вулиць Володимира Великого та Симоненка. Нині ця територія забудована житловими будинками (орієнтовно навпроти поліклініки).
Чим унікальний "Кульпарків"
- Львівська обласна клінічна психіатрична лікарня заснована у травні 1875 року. Це єдиний в Україні медичний заклад, побудований відповідно до ідеї "міста-саду" англійського журналіста та соціолога Е.Говарда. "Міста-сади" в ті часи – це були мікрорайони з віллами, віддалені від інтенсивно забудованих районів великих міст. Ця ідея була популярна при будівництві шпиталів, оскільки медики вважали, що таке середовище має терапевтичні якості.
- На території ландшафтного парку збережено дві важливі пам’ятки ландшафтної архітектури: композиція прогулянкових доріжок променистого характеру у планувальній структурі закладень Адольфа Рерінга та планувальна структура партерної частини закладень відомого садівничого Карда Бауера;
- Територія закритих садів, розташованих довкола головного корпусу відіграє роль специфічного ландшафтно-терапевтичного елементу парку. Це пейзажні деревні групи з вікових дерев і старі фруктові дерева, які збереглися з часів закладання парку. Загалом на території парку, є 33 види дерев і кущів.
- Парк розкинувся на межі ареалів цілої низки видів птахів і відіграє важливе значення для збереження ландшафтного та біологічного різноманіття. У парку спостерігаються різні групи птахів, що гніздуються,зимують або мігрують у межах зеленої зони міста.
Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал
- Актуальне
- Важливе