Назад у майбутнє: сьогодні день, коли можна мандрувати в часі
У світі так багато різних чудернацьких свят, що, напевно, доведеться цілий рік витратити лише на те, аби їх всіх перелічити. День пастуха кішок, День скиглія, День "з ніг на голову", День "не ходи на роботу, якщо це невесело" та багато інших. Особливим святом серед когорти особливих є День мандрівника в часі, який відзначають сьогодні, 8 грудня.
Свято часу
Офіційна назва свята – Pretend To Be A Time Traveler Day, тобто день, коли можна прикидатися мандрівником у часі. Свято з’явилося на просторах інтернету і вже два десятки років фанати фантастики відзначають його в оригінальний спосіб – прикидаються, що вони з майбутнього і прибули у сьогодення у своїх цілях, так само, як ми можемо придбати квитки на літак і махнути в будь-яку точку світу.
Людей здавна вабила можливість подорожувати в часі. У тисячолітніх текстах, казках та міфах можна зустріти історії про людей і богів, які переміщалися на сотні років. В наші дні тема подорожей у часі – одна з улюблених для роздумів письменників-фантастів та творців голлівудських фільмів. Однак наскільки, здавалося б, ця утопічна думка може бути і стати реальністю?
Лайфхаки подорожей у часі
Хоч це й парадоксально звучить, але ми постійно подорожуємо в часі. Фактично, ми його наздоганяємо, адже інформація, яку наші органи сприйняття отримують від зовнішнього світу, йде з запізненням на якусь частку мікросекунди. Те, що ми бачимо і чуємо, для нашого мозку відбувається не прямо зараз, а в записі. Однак для зручності життя свідомість конструює і ми сприймаємо це, як саме зараз.
Цікаво, що люди займаються подорожами в часі у спосіб, про який вони ніколи не замислюються. Мова про… мову. Чи не всі сучасні мови світу мають у своєму арсеналі такий інструмент, як часи, коли ми можемо розповідати про те, що було, про те, що є, і про те, що буде. Вже не кажучи про 16 часів англійської мови! Фактично за допомогою слів люди постійно мандрують у часі, згадуючи про речі, які сталися, або говорячи про події, які лише відбудуться.
Ще одним реальним способом подорожей у часі, яким ми всі користуємося, є очікування. Людський мозок тим цікавий, що ми здатні аналізувати інформацію і на її основі робити якісь очікування. Очікування – це вже подорож у часі, бо ми, для прикладу, уявляємо, що заробимо достатньо грошей і купимо машину, таким чином творимо майбутнє у думках і рухаємося до нього. Або викопуємо рештки динозаврів, досліджуємо їх і уявляємо, яким було життя цих тварин, тим самим переносячи свій мозок у минуле. Однак, якщо очікування майбутнього можуть розчинитися, бо можуть не відбутися, то очікування минулого – є п’янкою ілюзією, яка дозволяє істориками творити вікові історії, а людям комфортно себе почувати у некомфортних ситуаціях.
Наука&Фантастика
Що ж говорить наука про подорожі в часі? Якщо розглянути одну з найвеличніших теорій сьогодення, а саме спеціальну та загальну теорії Альберта Ейнштейна, то, виявляється, у них також є місце для подорожей у часі. Адже відповідна геометрія простору-часу може дозволити рух як у минуле, так і у майбутнє за певних умов. Власне річ у тім, що людство поки що не навчилося створювати ці певні умови. Для прикладу, чим швидше ми рухаємося, тим повільніше старіємо. Тому супершвидкий космічний корабель, який би пролетів через Всесвіт і назад, міг би подолати сотні людських років, які не відобразилися б на пілотові такого корабля. Таким чином, ми опинилися б у майбутньому, будучи з минулого. Однак багато фізиків заперечують концепції подорожей у часі, висуваючи різні аргументи. Для прикладу, Стівен Гокінг якось сказав, що відсутність туристів з майбутнього є аргументом проти існування подорожей у часі. Та деякі фізики жартують і кажуть, що ці туристи ходять поміж нас, але дуже добре маскуються…
Власне, у цьому й суть свята Pretend To Be A Time Traveler Day – повірити, що ти один з тих, хто може мандрувати в часі. Адже скільки можливостей відкрилося б! Можна було би ще раз побачити людей, яких більше немає з нами. Можна було б відвідати історичні події. Можна було б помилуватися вимерлими тваринами. Можна було б порадити собі не купувати піджак, який за тиждень виявився малим. Можна було б багато чого, і тут криється ще одна таємниця подорожей у часі. Чи може майбутнє впливати на минуле і щось змінювати? Чи може наслідок випереджати причину?
Якщо так, тоді якийсь мандрівник у часі може одного дня вбити Гітлера або Сталіна до того моменту, як вони прийшли до влади. Тим самим врятувавши мільйони життів. Але є але, яке називається «парадоксом вбитого дідуся». Якщо повернутися в минуле й убити свого дідуся, яким чином народилися б ми? Якщо ми не народилися, тоді яким чином ми вбили би свого дідуся? У цьому суть парадоксу. Одні вчені кажуть, що у випадку, якби ми змінили щось у минулому, то утворилося б паралельне майбутнє. Це теорія мультивсесвітів. Натомість інші кажуть, що існують досі не пізнані нами закони природи, які не дозволили б цьому статися – ми не могли б убити свого дідуся, ми не могли б нічого змінити у минулому, щось би нам завадило… Що це, а може, Хто? Цього сказати ми не можемо, бо ще так і не навчилися подорожувати в часі так, як це показано у фільмах і розказано у книжках.
Та поки цього не сталося, ми можемо хоча б 8 грудня уявити, що вміємо це робити, і повеселитися. Зі святом, мандрівники у часі!
Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.
- Актуальне
- Важливе