На місці "Української книгарні" у Львові буде… книгарня
У Львові закривається авторитетна книжкова крамниця.
Першим про те, що книгарня за адресою проспект Шевченка, 8 у Львові з 1 січня припиняє роботу, написав учора, 25 листопада, на своїй сторінці у Facebook колишній народний депутат України Юрій Михальчишин. Піднявся гучний резонанс, адже екснардеп повів мову про книгарню НТШ – Наукового товариства ім. Шевченка, що понад 120 років тому саме в цьому будинку вело активну свою діяльність і реорганізувалося у виключно наукову інституцію як підґрунтя для Академії наук України. Однак насправді мова про сусідню книгарню за тією ж адресою – "Українську книгарню", яка, втім, за кілька десятиліть свого існування теж встигла стати справді авторитетною серед шанувальників художнього та наукового слова.
Як розповіла "Еспресо.Захід" співзасновниця та очільниця "Української книгарні" Ольга Огризло, рішення про закриття крамниці співзасновники прийняли спільно. До такого кроку їх змусила нова "ковідна" реальність та швидкий і тотальний наступ цифрової епохи.
"Ще коли на початку цього року до нас в книгарню завітали два професори Вроцлавського університету, – говорить Ольга Огризло, – і захоплюючись нашим асортиментом, запитали, чи в нас теж так зачиняються книгарні, як у них, я відчула, що мої побоювання стають реальністю. "Нащо нам ходити до книгарні, тратити час на дорогу, коли ми через інтернет замовили, що хочемо, і за дві години воно вже в нас?" – пояснювали вони, і я бачила купу підтверджень і в нашій реальності, що Україна від Польщі у цій площині не дуже відстає. Люди зараз активно освоюють купівлі онлайн (до чого їх заохотив ще й карантинний період), моніторять, де які ціни, вибирають фінансово вигідніші пропозиції. І зрештою, це нормально. Коли нам дзвонять і запитують за книгу, приміром "Професор Астрокіт" Видавництва Старого Лева, яку ми отримали за видавничою ціною коло 250 гривень і тут же кажуть, що бачили її у самому видавництві на акційному розпродажі за 125 гривень, то, ясна річ, такі читачі купляти цю книгу до нас не прийдуть. А тут ще й карантин, який повністю заморозив нашу працю на два місяці (ми перебували у ньому від 17 березня по 17 травня, хоча податки та інші графи витрат ніхто не відміняв і не відтерміновував), загальне економічне зубожіння наших реальних та потенційних покупців, яким сьогодні не до книг – дай, Боже, звести кінці з кінцями, та по нинішній день практично повна відсутність туристів, які читають і "на совісті" яких завжди було 50 або й більше відсотків усіх проданих нами книг. Я пропрацювала в "Українській книгарні" 30 років. І повірте – мій особистий шлях до остаточного рішення закрити книгарню був дуже непростим і болючим. Я і зараз не можу на цю тему спокійно говорити. Однак інакшого виходу в нас немає."
Ольга Огризло також наголосила, що попри версії, що тут відкриють чергову сувенірну крамницю чи кафе, профіль цієї території буде сталим: "Українську книгарню" замінить просто книгарня. Чия, стане відомо, як тільки будуть підписані офіційні папери.
Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал
- Актуальне
- Важливе