Стало відомо, як виглядатиме меморіал військових поховань у Львові на вулиці Мечнікова
Завершився архітектурний конкурс на меморіальний комплекс військових поховань Героїв України на вул. І. Мечникова, який тривав три місяці
Переможцем обрали проєкт команди із Хмельницького, авторами якого є Віктор Голуб’єв, Дмитро Райфшнайдер.
Фото: facebook.com/OttoYorkk
Для збільшення натисніть на зображення
Відповідну інформацію озвучив під час оголошення результатів конкурсу головний архітектор міста Антон Коломєйцев.
Фото: facebook.com/OttoYorkk
Для збільшення натисніть на зображенняОкрім зони поховань, тут планують облаштувати меморіальний сквер, музей, монумент невідомому солдату, каплицю та колумбарій – місце для захоронення урн із прахом.
Фото: ТГ-канал Андрія Садового
Загалом у конкурсі брали участь 27 команд з різних міст України.
"Меморіал має відповідність військовій некрополістиці. Проєкт, який переміг, є проєктом з військовою силою. Це дійсно військовий меморіал, він відповідає країні, яка виборює свою незалежність і бореться за неї. Центральним елементом є меморіал невідомого воїна", – сказав Коломєйцев.
Читайте також: Меморіал військових поховань у Львові: місце болю і гордості, яке хочеться огорнути турбото
Автор проєкту Дмитро Райфшнайдер розповів про ідею і метафоричні сенси, які заклали в цьому комплексі.
"Головна ідея була в тому, що не потрібно створювати таке, щоб відвертало увагу від головного – наших героїв, які тут поховані. Колишнє Марсове поле вже й так є виразним і монументальним, потрібно його лише посилити і правильно розставити акценти. Тому ми пропонуємо місця поховань відобразити в білому матеріалі.. Він буде контрастувати з зеленню, яка також є дуже важлива. Людина, яка буде все це загалом споглядати, розумітиме, що це за місце", – розповів автор проєкту.
Фото: facebook.com/OttoYorkk
Для збільшення натисніть на зображенняДругий момент, який є дуже важливий, каже він, – це власне сама площа на передньому плані. Важливо її зберегти, але водночас і переосмислити.
Фото: ТГ-канал Андрія Садового
"Оскільки тут уже є наявний монумент УПА, планували додати новий. Він не просто так збоку – по-перше, аби не перекривати вигляд на місця поховання, але водночас формувати площу між цими монументами".
Автори пояснюють, що важливим є і напрямок цієї площі.
"Якщо подивитися на карту, то видно, що саме Марсове поле має південно-східний напрямок, що відображає місце найзапекліших боїв, які в нас були. Тому ми повертаємо цю вісь у бік, яка вказує на нашого основного ворога багато століть. Зрізані конуси – це вказівник на основні напрямки наших трагедій і боїв: за Дебальцеве, Донецьк, Іловайськ. Нам здається, що дуже важливо відобразити ці напрямки в монументі", – наголосив архітектор.
Також на плиті будуть відображені символи всіх військових формувань, які беруть участь у бойових діях.
"Ідея – оборонний характер зрізаних конусів, які протиставлені у сторону ворога, а з внутрішньої сторони площі вони рясно вкриті зеленню. Це – метафоричний сигнал, що цвіт нації пішов захищати нашу країну, і вони своїми життями створили нам цей щит", – додав Дмитро Райфшнайдер.
Голова комісії культури, інформаційної політики та промоції Львівської обласної ради Святослав Шеремета зазначив, що журі більшістю голосів обрало саме цей проєкт.
Фото: скриншот з трансляції ЛМР
"У нас не було досвіду побудови таких меморіалів. Робота журі тривала декілька днів, аби вибрати найкращий проєкт. Журі більшістю голосів обрали проєкт, який дійсно вшановує пам'ять героїв. Це проєкт воюючої крани, він увічнить пам'ять героїв і буде пам'яттю для наших нащадків. У ньому відображена й історія Марсового поля, є і збережений березовий хрест воякам Галицької армії, збережна стіна пам'яті УПА і невідомий воїн УПА. З одного боку, це тяглість традицій, де від Галицької армії виховане сучасне покоління і вже 675 героїв поховані біля цієї стіни пам'яті. Сильний хід стосовно щитів і напрямків оновних місць боїв – оборона Києва, Харкова", – сказав Шеремета.
У членів журі також є пропозиції щодо його вдосконалення, аби меморіал відповідав усім необхідним аспектам. Відзначили, зокрема, питання проведення церемоніалів, доопрацювання покладання квітів.
"Це вже загальнонаціональне місце пам'яті, а коли меморіал реалізують, це буде світове місце пам'яті. Тут буде одне з протокольних місць, де будуть вшановувати воїнів усі світові лідери", – підсумував Шеремета.
- Нагадаємо, Всеукраїнський відкритий архітектурний конкур на проєктну пропозицію меморіального комплексу військових поховань Героїв України на вул. І. Мечникова у м. Львові оголосили у січні цього року.
- Актуальне
- Важливе