Еспресо. Захід

Немовля до року. Як захистити дитину від зимових застуд

27 грудня, 2021 понедiлок
15:42

Найпоширеніші зимові захворювання малюків та поради щодо профілактики цих недуг від педіатрів.

Зміст

За статистикою, малюки хворіють на застуди 6-10 разів на рік, тобто втричі частіше, ніж дорослі. Основна частина захворювань припадає на осінньо-зимовий період. І всупереч поширеній думці, їх причиною є зовсім не холодна погода.

"Ми проводимо більше часу в приміщеннях, і це сприяє поширенню вірусів. Холодна погода може сприяти розвитку інфекцій, та не є їх причиною. Також у цей час ми більше контактуємо із друзями та родиною, що теж сприяє поширенню інфекцій", – пояснює завідувач відділення дитячої поліклініки "Веселка" Андрій Юрас.

Застуда, кашель і сопіння – у малюка ГРВІ

Під застудою ми розуміємо гостру вірусну інфекцію верхніх дихальних шляхів, її не може викликати лише холодна погода чи переохолодження малюка. Симптоми застуди знайомі кожному: кашель, нежить, закладеність носа, чхання.

"Так, прояви застуди дискомфортні, інколи настільки, що порушують загальний стан. "Зовнішні" прояви застуди, тобто її симптоми, викликані набряком слизової оболонки (внутрішня оболонка рота, носа, легень), а також скупченням рідини в них. Насправді це не лише прояв хвороби, а й робота нашої неспецифічної імунної відповіді. Але саме ці прояви, симптоми, необхідні нашому організму, щоб ефективніше боротися з інфекцією. Тому при призначенні ліків завжди зважуємо співвідношення ризик-користь у кожному індивідуальному випадку. Наприклад, можемо відмовитися від використання жарознижувальних препаратів, оскільки підвищення температури тіла стимулює імунну відповідь, що в свою чергу зменшує як тривалість захворювання, так і ймовірність ускладнень, – розповідає педіатр дитячої поліклініки "Веселка" Володимир Рак.

Слідкувати за симптомами в дітей до року варто пильніше

"Малюки закономірно не можуть свідомо очистити верхні дихальні шляхи від надлишкового слизу, крім того, кашльовий поштовх не настільки ефективний як у дорослих. Тому ведення ГРВІ потребує особливого підходу, тісної співпраці лікаря і батьків, бо навіть звичайний нежить у малюка, може ускладнитися запаленням середнього вуха – отитом. Особливість будови дитячого вуха в тому, що так звана євстахієва труба, що з’єднує середнє вухо та носоглотку, у дітей коротша та розташована більш горизонтально. Тому щоразу, коли ніс дитини закладений виділеннями, це створює ситуацію, коли в середнє вухо можуть потрапити виділення з носоглотки. А це, у свою чергу, може спровокувати розвиток отиту, що проявляється сильним болем вуха у дитини", – пояснює дитячий отоларинголог цієї поліклініки Максим Мірка.

Переохолодження малюка чи протяг самі собою не є причиною запалення, хоча можуть сприяти розвитку інфекції. Хвороба, крім інфекції, може бути й наслідком пошкодження барабанної перетинки (потрапляння стороннього тіла, необережне очищення), коли інфекція без перешкод проникає глибше – в середнє вухо. Причиною можуть стати й аденоїди: при частих застудних захворюваннях вони сильно збільшуються в розмірах і перекривають просвіти слухових каналів, це погіршує вентиляцію порожнини середнього вуха і сприяє розвитку отиту. Запалення середнього вуха зазвичай починається раптово, й розпізнати його відразу досить складно. Немовля буде плаксивим, може відмовлятися від їжі, має неспокійний сон та високу температуру (до 40°). Також можливий розлад травлення (нудота, блювання, пронос), а під час грудного годування малюк може погано смоктати. Можливі й виділення з вушок і такий випадок потребує термінової консультації – отоларинголога чи педіатра, адже отит небезпечний для немовлят. До того ж, ця хвороба має низку особливостей.

"Через анатомічну будову середнього вуха у маленьких дітей барабанна перетинка більш товста й міцна, ніж у дорослих. Вона довше чинить опір тиску гною, й у результаті інфекція може піднятися до головного мозку і викликати серйозні ускладнення", – підкреслює Максим Мірка.

Грип: небезпека поруч

Якщо застуда розпочинається з високої, понад 38°С, температури і супроводжується порушенням загального стану – висока ймовірність, що у малюка грип. Це також вірус, і на початку його важко відрізнити від застуди. Зазвичай при грипі все починається з сухого кашлю й підвищення температури. Втім у немовлят симптоми можуть відрізнятися, наприклад, кашлю може й не бути. Інші симптоми (головний біль, біль у м’язах і суглобах, загальне погане самопочуття, біль у горлі) батькам складно встановити самостійно, адже дитина не може про це сказати. Втім, малюк буде млявий і плаксивий, може відмовлятися від їжі. Діти до 2 років у групі ризику, і для них грип вкрай небезпечний.

Полегшення симптомів грипу аналогічне лікуванню при ГРВІ. Втім грип більш небезпечний, має чимало ускладнень. Ускладненнями від ГРВІ, наприклад, запалення носових ходів і середнього вуха чи посилення симптомів деяких хронічних захворювань дихальних шляхів, таких як астма. Водночас грип і самостійно може викликати серйозні порушення організму і навіть важку пневмонію. Вірус грипу може локалізуватися як у верхніх, так і у нижніх дихальних шляхах, і є ймовірність розвитку вторинних бактеріальних інфекцій. Саме ці інфекції часто стають причиною пошкодження легеневої тканини, посилення запального процесу та серйозних порушень функцій органів дихання. При цьому важливо пам'ятати, що у малюків стан може погіршуватися значно швидше ніж у дорослих, тож якщо від перших симптомів застуди минуло кілька днів, а стан дитини незадовільний, обов'язково потрібна консультація лікаря. Одним з таких гострих симптомів грипу може бути висока температура – понад 38°, що важко коректується.

"Не всі знають, проте грип можна не тільки лікувати, а й запобігти недузі вакцинацією. Якісна вакцина створює потрібний імунітет та надійно захищає від усіх циркулюючих штамів грипу. Саме тому команда лікарів "Веселки" радить "Ваксігрип Тетра", який використовує в роботі. Вона діє цілий рік і дозволена дітям вже з 6-місячного віку. Процедура вакцинації проста, не потребує спеціальної підготовки", – додає Андрій Юрас.

Лікарі нагадують, що ефективними способами профілактики застуд є ретельна гігієна, регулярні провітрювання приміщення зі збереженням оптимальних умов (вологість 40-70%, температура повітря не вище 22°) і, звичайно, сучасна імунопрофілактика для захисту від грипу та інших небезпечних інфекційних захворювань. Вже з 6-місячного віку варто захистити малюка від вірусу грипу, тим паче зробити це досить просто. А будь-який нежить, що триває довше двох тижнів, завжди потребує огляду у лікаря, оскільки це може бути або ускладнення ГРВІ, або алергія, вазомоторний риніт, або навіть гіпертрофія аденоїдів.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.

Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.2
    Купівля 41.2
    Продаж 41.71
  • EUR
    Купівля 45.9
    Продаж 46.63
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
21 вересня
11:17
Новини Львівщини
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 21 вересня
11:11
На Прикарпатті знову дозволили ловити раків
10:51
перетин кордону
Скільки людей перетнули західний кордон України 20 вересня
10:35
У ДТП на Рівненщині загинув мотоцикліст
10:25
прощання
На Львівщині 21 вересня попрощаються з чотирма захисниками України
10:13
У Краківці на Львівщині виявили контрабанду техніки Apple на 3 млн грн
10:07
зграя вовків у Долинській громаді
У Карпатах побільшало вовків і шакалів. Чи можуть вони бути небезпечними для людей
09:45
У Сокалі на Львівщині 16-річний мотоцикліст збив 14-річного пішохода
09:30
Інтерв’ю
Ветеран у 21 рік: Єгор Олійник про молодість у військовій формі та ставлення цивільних
09:19
У лісі на Закарпатті рятувальники допомогли травмованій жінці
09:01
На території школи на Франківщині ексгумували рештки радянської розвідниці 
08:35
хмари
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 21 вересня
08:30
Ексклюзив
Кадр з проєкту "Квіти на Марсовому"
Гроші для вдів військових: з якими викликами стикаються жінки
08:00
Ексклюзив
лікар
Поліклініки можуть звільнити частину "вузьких" фахівців: НСЗУ вдвічі зменшила оплату медзакладам за одним з найпопулярніших пакетів
2024, п'ятниця
20 вересня
22:44
Львівські митники у вантажівці з гуманітаркою виявили новий одяг на 900 тис. грн
22:30
Міжнародна ніч кажанів: чому летючі миші потребують захисту
22:13
На Закарпатті продавець боєприпасів до гранатомета може сісти на сім років
21:55
туризи
На Львівщині створять три нові туристичні маршрути: де вони пролягатимуть
21:34
новини Тернопільщини
На Волині на 15 років засудили за держзраду працівника "міністерства ДНР"
21:15
Огляд
Пейджери в епоху смартфонів: як Моссад перетворив стару техніку на зброю
21:03
Юрій Бабінець
Президент нагородив паралімпійця із Ковеля орденом "За заслуги"
20:46
Укрпошта
Сплачувала свої кредити коштами пошти: на Прикарпатті судитимуть начальницю відділення
20:28
контрабанда
Митники виявили на Буковині першу контрабанду IPhone 16
19:48
Іван Бучко
Був голосом греко-католицької церкви у Західній Європі: на Львівщині відкриють меморіал архієпископу Івану Бучку
19:29
Виробничо-перевантажувальний комплекс "БФ ТЕРМІНАЛ"
Виробничо-перевантажувальний комплекс із Закарпаття увійшов у трійку індустріальних парків, які отримають державне фінансування
19:09
Сонце
Мінлива хмарність: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 21 вересня
19:07
На Закарпатті наступного тижня розпочнуться роботи зі зведення постійного мосту на кордоні з Румунією
18:59
У Тернополі 11 захисників посмертно нагородили почесними орденами
18:39
світлофори
У Львові синхронізували ще кілька світлофорів: де і як вони працюють
18:27
мобілізація
Незаконне переправлення через держкордон і ухилення від мобілізації: на Буковині відкрили по пів тисячі кримінальних проваджень
18:15
На Тернопільщині отримав підозру чоловік, який обіцяв за гроші ухилення від мобілізації та закриття кримінального провадження
18:00
Буковинський державний медичний університет
Чернівецька облрада просить присвоїти Буковинському державному медичному університету статус національного
17:43
Організаторам злочинної схеми, які завдали 290 млн грн збитків Чернівецькій митниці, оголосили вирок
17:36
діти, злочини росії
На Буковині за рік розслідували 200 кримінальних проваджень, пов'язаних зі злочинами РФ проти нацбезпеки 
17:30
Оновлено
Свято музики у Львові 2024
Куди піти у Львові з 16 по 22 вересня: кактуси у Ботанічному саду та мюзикл "Чарлі і шоколадна фабрика"
17:24
У Франківську відбудуться заходи до Європейського тижня спорту
17:11
Львівські митники викрили керівника благодійного фонду, який хотів ввезти комерційний вантаж, як гумдопомогу
16:55
перетин кордону, пункт пропуску, черги на кордоні
З 24 вересня на кількох пунктах пропуску з Польщею ремонтуватимуть дорогу, можливі затримки руху
16:37
Центральна міська лікарня Рівного 20 вересня відзначає 80-річчя
16:21
якість повітря
Шість міст заходу України увійшли в десятку з найбільш забрудненим повітрям
Більше новин