Немовля до року. Як захистити дитину від зимових застуд
Найпоширеніші зимові захворювання малюків та поради щодо профілактики цих недуг від педіатрів.
За статистикою, малюки хворіють на застуди 6-10 разів на рік, тобто втричі частіше, ніж дорослі. Основна частина захворювань припадає на осінньо-зимовий період. І всупереч поширеній думці, їх причиною є зовсім не холодна погода.
"Ми проводимо більше часу в приміщеннях, і це сприяє поширенню вірусів. Холодна погода може сприяти розвитку інфекцій, та не є їх причиною. Також у цей час ми більше контактуємо із друзями та родиною, що теж сприяє поширенню інфекцій", – пояснює завідувач відділення дитячої поліклініки "Веселка" Андрій Юрас.
Застуда, кашель і сопіння – у малюка ГРВІ
Під застудою ми розуміємо гостру вірусну інфекцію верхніх дихальних шляхів, її не може викликати лише холодна погода чи переохолодження малюка. Симптоми застуди знайомі кожному: кашель, нежить, закладеність носа, чхання.
"Так, прояви застуди дискомфортні, інколи настільки, що порушують загальний стан. "Зовнішні" прояви застуди, тобто її симптоми, викликані набряком слизової оболонки (внутрішня оболонка рота, носа, легень), а також скупченням рідини в них. Насправді це не лише прояв хвороби, а й робота нашої неспецифічної імунної відповіді. Але саме ці прояви, симптоми, необхідні нашому організму, щоб ефективніше боротися з інфекцією. Тому при призначенні ліків завжди зважуємо співвідношення ризик-користь у кожному індивідуальному випадку. Наприклад, можемо відмовитися від використання жарознижувальних препаратів, оскільки підвищення температури тіла стимулює імунну відповідь, що в свою чергу зменшує як тривалість захворювання, так і ймовірність ускладнень, – розповідає педіатр дитячої поліклініки "Веселка" Володимир Рак.
Слідкувати за симптомами в дітей до року варто пильніше
"Малюки закономірно не можуть свідомо очистити верхні дихальні шляхи від надлишкового слизу, крім того, кашльовий поштовх не настільки ефективний як у дорослих. Тому ведення ГРВІ потребує особливого підходу, тісної співпраці лікаря і батьків, бо навіть звичайний нежить у малюка, може ускладнитися запаленням середнього вуха – отитом. Особливість будови дитячого вуха в тому, що так звана євстахієва труба, що з’єднує середнє вухо та носоглотку, у дітей коротша та розташована більш горизонтально. Тому щоразу, коли ніс дитини закладений виділеннями, це створює ситуацію, коли в середнє вухо можуть потрапити виділення з носоглотки. А це, у свою чергу, може спровокувати розвиток отиту, що проявляється сильним болем вуха у дитини", – пояснює дитячий отоларинголог цієї поліклініки Максим Мірка.
Переохолодження малюка чи протяг самі собою не є причиною запалення, хоча можуть сприяти розвитку інфекції. Хвороба, крім інфекції, може бути й наслідком пошкодження барабанної перетинки (потрапляння стороннього тіла, необережне очищення), коли інфекція без перешкод проникає глибше – в середнє вухо. Причиною можуть стати й аденоїди: при частих застудних захворюваннях вони сильно збільшуються в розмірах і перекривають просвіти слухових каналів, це погіршує вентиляцію порожнини середнього вуха і сприяє розвитку отиту. Запалення середнього вуха зазвичай починається раптово, й розпізнати його відразу досить складно. Немовля буде плаксивим, може відмовлятися від їжі, має неспокійний сон та високу температуру (до 40°). Також можливий розлад травлення (нудота, блювання, пронос), а під час грудного годування малюк може погано смоктати. Можливі й виділення з вушок і такий випадок потребує термінової консультації – отоларинголога чи педіатра, адже отит небезпечний для немовлят. До того ж, ця хвороба має низку особливостей.
"Через анатомічну будову середнього вуха у маленьких дітей барабанна перетинка більш товста й міцна, ніж у дорослих. Вона довше чинить опір тиску гною, й у результаті інфекція може піднятися до головного мозку і викликати серйозні ускладнення", – підкреслює Максим Мірка.
Грип: небезпека поруч
Якщо застуда розпочинається з високої, понад 38°С, температури і супроводжується порушенням загального стану – висока ймовірність, що у малюка грип. Це також вірус, і на початку його важко відрізнити від застуди. Зазвичай при грипі все починається з сухого кашлю й підвищення температури. Втім у немовлят симптоми можуть відрізнятися, наприклад, кашлю може й не бути. Інші симптоми (головний біль, біль у м’язах і суглобах, загальне погане самопочуття, біль у горлі) батькам складно встановити самостійно, адже дитина не може про це сказати. Втім, малюк буде млявий і плаксивий, може відмовлятися від їжі. Діти до 2 років у групі ризику, і для них грип вкрай небезпечний.
Полегшення симптомів грипу аналогічне лікуванню при ГРВІ. Втім грип більш небезпечний, має чимало ускладнень. Ускладненнями від ГРВІ, наприклад, запалення носових ходів і середнього вуха чи посилення симптомів деяких хронічних захворювань дихальних шляхів, таких як астма. Водночас грип і самостійно може викликати серйозні порушення організму і навіть важку пневмонію. Вірус грипу може локалізуватися як у верхніх, так і у нижніх дихальних шляхах, і є ймовірність розвитку вторинних бактеріальних інфекцій. Саме ці інфекції часто стають причиною пошкодження легеневої тканини, посилення запального процесу та серйозних порушень функцій органів дихання. При цьому важливо пам'ятати, що у малюків стан може погіршуватися значно швидше ніж у дорослих, тож якщо від перших симптомів застуди минуло кілька днів, а стан дитини незадовільний, обов'язково потрібна консультація лікаря. Одним з таких гострих симптомів грипу може бути висока температура – понад 38°, що важко коректується.
"Не всі знають, проте грип можна не тільки лікувати, а й запобігти недузі вакцинацією. Якісна вакцина створює потрібний імунітет та надійно захищає від усіх циркулюючих штамів грипу. Саме тому команда лікарів "Веселки" радить "Ваксігрип Тетра", який використовує в роботі. Вона діє цілий рік і дозволена дітям вже з 6-місячного віку. Процедура вакцинації проста, не потребує спеціальної підготовки", – додає Андрій Юрас.
Лікарі нагадують, що ефективними способами профілактики застуд є ретельна гігієна, регулярні провітрювання приміщення зі збереженням оптимальних умов (вологість 40-70%, температура повітря не вище 22°) і, звичайно, сучасна імунопрофілактика для захисту від грипу та інших небезпечних інфекційних захворювань. Вже з 6-місячного віку варто захистити малюка від вірусу грипу, тим паче зробити це досить просто. А будь-який нежить, що триває довше двох тижнів, завжди потребує огляду у лікаря, оскільки це може бути або ускладнення ГРВІ, або алергія, вазомоторний риніт, або навіть гіпертрофія аденоїдів.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе