Еспресо. Захід

Немовля до року. Як захистити дитину від зимових застуд

27 грудня, 2021 понедiлок
15:42

Найпоширеніші зимові захворювання малюків та поради щодо профілактики цих недуг від педіатрів.

Зміст

За статистикою, малюки хворіють на застуди 6-10 разів на рік, тобто втричі частіше, ніж дорослі. Основна частина захворювань припадає на осінньо-зимовий період. І всупереч поширеній думці, їх причиною є зовсім не холодна погода.

"Ми проводимо більше часу в приміщеннях, і це сприяє поширенню вірусів. Холодна погода може сприяти розвитку інфекцій, та не є їх причиною. Також у цей час ми більше контактуємо із друзями та родиною, що теж сприяє поширенню інфекцій", – пояснює завідувач відділення дитячої поліклініки "Веселка" Андрій Юрас.

Застуда, кашель і сопіння – у малюка ГРВІ

Під застудою ми розуміємо гостру вірусну інфекцію верхніх дихальних шляхів, її не може викликати лише холодна погода чи переохолодження малюка. Симптоми застуди знайомі кожному: кашель, нежить, закладеність носа, чхання.

"Так, прояви застуди дискомфортні, інколи настільки, що порушують загальний стан. "Зовнішні" прояви застуди, тобто її симптоми, викликані набряком слизової оболонки (внутрішня оболонка рота, носа, легень), а також скупченням рідини в них. Насправді це не лише прояв хвороби, а й робота нашої неспецифічної імунної відповіді. Але саме ці прояви, симптоми, необхідні нашому організму, щоб ефективніше боротися з інфекцією. Тому при призначенні ліків завжди зважуємо співвідношення ризик-користь у кожному індивідуальному випадку. Наприклад, можемо відмовитися від використання жарознижувальних препаратів, оскільки підвищення температури тіла стимулює імунну відповідь, що в свою чергу зменшує як тривалість захворювання, так і ймовірність ускладнень, – розповідає педіатр дитячої поліклініки "Веселка" Володимир Рак.

Слідкувати за симптомами в дітей до року варто пильніше

"Малюки закономірно не можуть свідомо очистити верхні дихальні шляхи від надлишкового слизу, крім того, кашльовий поштовх не настільки ефективний як у дорослих. Тому ведення ГРВІ потребує особливого підходу, тісної співпраці лікаря і батьків, бо навіть звичайний нежить у малюка, може ускладнитися запаленням середнього вуха – отитом. Особливість будови дитячого вуха в тому, що так звана євстахієва труба, що з’єднує середнє вухо та носоглотку, у дітей коротша та розташована більш горизонтально. Тому щоразу, коли ніс дитини закладений виділеннями, це створює ситуацію, коли в середнє вухо можуть потрапити виділення з носоглотки. А це, у свою чергу, може спровокувати розвиток отиту, що проявляється сильним болем вуха у дитини", – пояснює дитячий отоларинголог цієї поліклініки Максим Мірка.

Переохолодження малюка чи протяг самі собою не є причиною запалення, хоча можуть сприяти розвитку інфекції. Хвороба, крім інфекції, може бути й наслідком пошкодження барабанної перетинки (потрапляння стороннього тіла, необережне очищення), коли інфекція без перешкод проникає глибше – в середнє вухо. Причиною можуть стати й аденоїди: при частих застудних захворюваннях вони сильно збільшуються в розмірах і перекривають просвіти слухових каналів, це погіршує вентиляцію порожнини середнього вуха і сприяє розвитку отиту. Запалення середнього вуха зазвичай починається раптово, й розпізнати його відразу досить складно. Немовля буде плаксивим, може відмовлятися від їжі, має неспокійний сон та високу температуру (до 40°). Також можливий розлад травлення (нудота, блювання, пронос), а під час грудного годування малюк може погано смоктати. Можливі й виділення з вушок і такий випадок потребує термінової консультації – отоларинголога чи педіатра, адже отит небезпечний для немовлят. До того ж, ця хвороба має низку особливостей.

"Через анатомічну будову середнього вуха у маленьких дітей барабанна перетинка більш товста й міцна, ніж у дорослих. Вона довше чинить опір тиску гною, й у результаті інфекція може піднятися до головного мозку і викликати серйозні ускладнення", – підкреслює Максим Мірка.

Грип: небезпека поруч

Якщо застуда розпочинається з високої, понад 38°С, температури і супроводжується порушенням загального стану – висока ймовірність, що у малюка грип. Це також вірус, і на початку його важко відрізнити від застуди. Зазвичай при грипі все починається з сухого кашлю й підвищення температури. Втім у немовлят симптоми можуть відрізнятися, наприклад, кашлю може й не бути. Інші симптоми (головний біль, біль у м’язах і суглобах, загальне погане самопочуття, біль у горлі) батькам складно встановити самостійно, адже дитина не може про це сказати. Втім, малюк буде млявий і плаксивий, може відмовлятися від їжі. Діти до 2 років у групі ризику, і для них грип вкрай небезпечний.

Полегшення симптомів грипу аналогічне лікуванню при ГРВІ. Втім грип більш небезпечний, має чимало ускладнень. Ускладненнями від ГРВІ, наприклад, запалення носових ходів і середнього вуха чи посилення симптомів деяких хронічних захворювань дихальних шляхів, таких як астма. Водночас грип і самостійно може викликати серйозні порушення організму і навіть важку пневмонію. Вірус грипу може локалізуватися як у верхніх, так і у нижніх дихальних шляхах, і є ймовірність розвитку вторинних бактеріальних інфекцій. Саме ці інфекції часто стають причиною пошкодження легеневої тканини, посилення запального процесу та серйозних порушень функцій органів дихання. При цьому важливо пам'ятати, що у малюків стан може погіршуватися значно швидше ніж у дорослих, тож якщо від перших симптомів застуди минуло кілька днів, а стан дитини незадовільний, обов'язково потрібна консультація лікаря. Одним з таких гострих симптомів грипу може бути висока температура – понад 38°, що важко коректується.

"Не всі знають, проте грип можна не тільки лікувати, а й запобігти недузі вакцинацією. Якісна вакцина створює потрібний імунітет та надійно захищає від усіх циркулюючих штамів грипу. Саме тому команда лікарів "Веселки" радить "Ваксігрип Тетра", який використовує в роботі. Вона діє цілий рік і дозволена дітям вже з 6-місячного віку. Процедура вакцинації проста, не потребує спеціальної підготовки", – додає Андрій Юрас.

Лікарі нагадують, що ефективними способами профілактики застуд є ретельна гігієна, регулярні провітрювання приміщення зі збереженням оптимальних умов (вологість 40-70%, температура повітря не вище 22°) і, звичайно, сучасна імунопрофілактика для захисту від грипу та інших небезпечних інфекційних захворювань. Вже з 6-місячного віку варто захистити малюка від вірусу грипу, тим паче зробити це досить просто. А будь-який нежить, що триває довше двох тижнів, завжди потребує огляду у лікаря, оскільки це може бути або ускладнення ГРВІ, або алергія, вазомоторний риніт, або навіть гіпертрофія аденоїдів.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.14
    Купівля 41.14
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.08
    Продаж 43.84
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
24 листопада
13:40
Блокування польських фермерів: прикордонники розповіли про ситуацію в пункті пропуску на Львівщині
13:37
домашнє насильство
У Львові проведуть акцію, присвячену боротьбі з насильством проти жінок
12:59
У Хмельницькому у вогні загинув 21-річний чоловік
12:22
Оркестр "INSO-Lviv" презентував власну "Академію музики"
11:58
У Львові завершили 5-річну реставрацію ротонди в Бернардинському дворику
11:26
Буковинські десантники показали роботу FPV-дронів по окупантах на Вовчанському напрямку
11:00
паспортний контроль кордон
Скільки людей перетнули західний кордон України 23 листопада
10:44
Біля Львова 13 вогнеборців гасили пожежу в дерев’яному будинку
10:30
В УКУ 28 листопада відбудеться благодійний книжковий ярмарок
09:57
Оновлено
світло
Львівобленерго оновило графіки вимкнень світла на 24 листопада
09:50
зона прикордонного контролю, перетин кордону
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 24 листопада
09:30
прощання
Львівщина 24 листопада прощається з трьома полеглими бійцями
09:06
Ексклюзив
Стати більш незалежними в побуті: як Віталій Пчолкін через проєкт "ІнваФішки" допомагає людям з інвалідністю
08:59
видобуток піщано-гравійної суміші
На Рівненщині внаслідок зсуву піску на сміттєзвалищі загинув 13-річний хлопчик
08:39
хмари
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 24 листопада
07:30
Огляд
Фортеця, якої більше немає: історія та міфи забутого Надвірнянського замку
07:20
Свята великомучениця Катерина
День ангела Катерини за новим календарем: історія свята та традиції
2024, субота
23 листопада
21:09
Спортсмен із Тернополя здобув бронзову медаль на чемпіонаті України з плавання
20:38
У госпіталі помер захисник Максим Зеленський, який був начальником дільниці на шахті "Степова"
19:35
новини Львівщини
На фронті загинув захисник із Волині Андрій Глез
19:08
У Волинській ОВА через залишену лампадку сталось задимлення приміщення
18:37
Оновлено
зимові Карпати
Залізничники відновили рух потягів на ділянці Сянки-Мукачево, де з рейок зійшла електричка
18:15
У легковому авто в Ужгороді прикордонники знайшли 5 ящиків безакцизних сигарет
17:53
Знімок "Надвірнянські скелі" увійшов до 10 найкращих зображень української природи за результатами "Вікі любить Землю" 2024
Знімок "Надвірнянські скелі" увійшов до 10 найкращих зображень української природи за результатами "Вікі любить Землю" 2024
17:22
акції пам'яті у Львові
У центрі Львова запалили лампадки у пам’ять про жертв Голодоморів
16:50
Огляд
Сніг
Місцями мокрий сніг та ожеледь: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 24 листопада
15:51
вечір пам'яті Ярини Базилевич у Ґенті
У Ґенті українська та бельгійська молодь зібралася на вечір пам'яті Ярини Базилевич, яка загинула внаслідок удару по Львову 4 вересня
15:48
В Івано-Франківську створять навчальний центр 13 бригади НГУ "Хартія"
В Івано-Франківську створять навчальний центр 13 бригади НГУ "Хартія"
15:07
ПЦУ
Громад ПЦУ на Буковині досі вдвічі менше, ніж УПЦ МП: чому так
14:29
У Карпатах лютує зима: на високогір'ї 13° морозу та метрові снігові перемети
У Карпатах лютує зима: на високогір'ї 13° морозу та метрові снігові перемети
14:02
На Хмельниччині чоловік застосував сльозогінний газ проти працівників ТЦК, бо ті відмовилися від хабаря
13:29
"Коли я вже втрачав надію, ракета вилетіла з ПЗРК і влучила в російський Ка-52", — боєць Закарпатської 128-ї бригади
13:00
Рятувальники знайшли чоловіка з Луцька, який заблукав на Говерлі
12:38
Пані посол України в Болгарії Ілащук вручила грамоту ВРУ підсанкційному олігарху Пеєвському, - Шлінчак
11:59
На Львівщині затримали жінку, яка зарізала свого чоловіка ножем
11:35
Оновлено
ресторан
У центрі Львова понад пів сотні ресторанів закривають і продають, – ресторатор Юрко Назарук
11:07
Загинув на місці: на Львівщині чоловік потрапив під колеса вантажівки та двох авто
10:45
Польські фермери заблокували пункт пропуску на кордоні зі Львівщиною
10:25
На Закарпатті у фотопастку потрапив вовк: людей застерігають від прогулянок горами
10:00
Головний корпус Львівської політехніки отримав статус пам’ятки національного значення
Більше новин