Науковці проводять облік рослин у Долині нарцисів на Закарпатті: для чого це потрібно
На Закарпатті зацвіла Долина нарцисів. У цей період науковці проводять облік нарциса вузьколистого та інших рідкісних видів
Про це повідомляють на facebook-сторінці Дунайсько-Карпатської програми, передає "Еспресо.Захід".
Розповідають, що облік допоможе зрозуміти тенденції в Долині нарцисів, зокрема щодо найціннішого – чисельності нарциса вузьколистого. А також дасть розуміння, наскільки ефективними є заходи зі збереження цієї рослини.
Що відмічають науковці
Позитивний ефект збереження заплавних лук долини нарцисів можливий тільки при присутності одночасно кілька природоохоронних заходів, зокрема високого рівня зволоженості, регулярного викошування і випасання, а також вирубування кущів і молодих дерев.
Підняття рівня ґрунтових вод має критично важливий ефект.
Фото: Дунайсько-Карпатська Програма
"На ділянці, куди минулого року підвели воду із центрального каналу через дорогу, популяція нарциса стала більш життєздатною, це можна бачити, зокрема, за щільністю популяції, за висотою і розмірами квітів нарциса", – повідомив завідувач лабораторії екологічного моніторингу, кандидат наук, старший науковий співробітник Петро Папарига.
Невеликі фрагменти популяції нарциса збереглись навіть на тих ділянках, які були зарослими деревами та чагарниками, якщо ділянки були зволожені.
Проблеми Долини нарцисів
Одна із проблем долини нарцисів – це заростання деревно-чагарниковими видами. Втім, лучна рослинність частково збереглася навіть на тих ділянках, де не проводилось викошування впродовж 5 останніх років. Тепер іде відновлення цієї території.
"Якщо викошування в майбутньому буде проводитися регулярно, ділянки із нарцисом будуть розширюватися", – зазначив завідувач ботанічної лабораторії Карпатського біосферного заповідника Микола Волощук.
Попри застереження науковців, буйволів можна випасати навіть на ділянках, де квітне нарцис, якщо інтенсивність випасання не є високою.
Фото: Дунайсько-Карпатська Програма
"Експериментальна ділянка, на якій випасали буйволів, показала, що буйволи зламали не більше 5% від кількості нарцисів на дослідній ділянці. Натомість користі дали значно більше – вони з'їдають траву і молоді кущі, конкурентів нарцису. Крім цього, нарцис є токсичним для худоби, вона його уникає, адже викликає багато симптомів: від нудоти і діареї до судом й паралічу", – додав керівник ГО "Дунайсько-Карпатська Програма" Богдан Проць.
Науковці підсумовують, що збереження долини є можливим тільки за умов повернення одночасно традиційного способу господарювання та значного рівня зволоження території.
- За покликанням можна побачити фото, як у Карпатах цвітуть нарциси.
- Актуальне
- Важливе