"Нам потрібно формувати інституції та репутацію країни", – фахівець з інвестицій Данило Білак
Інституції забезпечують сталий розвиток країни незалежно від влади, а репутація є одним з чинників, який сприяє залученню інвесторів в країну.
Про це зазначив голова наглядової ради Офісу із залучення та підтримки інвестицій UkraineInvest (2016-2019) Данило Білак в інтерв’ю програми "Вечір з Миколою Княжицьким", передає "Еспресо.Захід".
"У нас був Радянський Союз, ми не мали своєї держави. Україна для всіх була tabula rasa. І головний чинник, чому ми так швидко не рухались, – в нас не було інститутів, нам треба їх формувати. Майже 20 років радянська інфраструктура панувала в нашій державі", – наголосив Білак.
Також він зауважив, що якби нам сьогодні дали час та перспективу, "сказали – ви станете членами ЄС, ось вам 20 мільярдів євро на рік для трансформації вашої економіки – може, у нас би вийшло так, як у Польщі. І вийшло б краще, бо ми були на рівні з Польщею в 1991 році, навіть випереджали її з ВВП". Проте, на думку Білака, питання не в грошах, питання в бренді.
"Не те, що про нас думають погано. Ніхто про нас не думає взагалі. І це проблема. Донедавна всі думали, що Україна – це частина Росії. Добре, що ми хоч відділились від цієї концепції", – сказав він.
Окрім цього, у країнах Центрально-Східної Європи в міжвоєнний час були незалежні парламенти, незалежні суди, в них були свої цивільні кодекси, і це збереглося. Відтак було й на чому будувати інституційну пам'ять після розпаду Радянського Союзу. Тому Білак також наголосив, що українцям важливо будувати свою репутацію в Європі.
"Коли говоримо про інвестиції, то знову повертаємось до питання бренду. Ти йдеш в магазин і купуєш той бренд, якому довіряєш. Після Майдану люди побачили, що ми готові воювати за свобод. Українці сьогодні більше, ніж у будь-якій іншій країні Європи, сповідують європейські цінності. Жодна країна не віддала життя людей за цю ідею і за прапор".
Також він додав, що інвестор, коли приїжджає в Україну, не має відчувати, що він в якійсь чужій країні. Він має відчувати, що він у невіддільній частині європейського простору. І ці цінності, у які віримо, у справедливості, що всі є рівні у своїх правах, особливо в господарській, економічній сфері, брак корупції, – це також стає перевагою. "Побутує думка, що Україна корумпована. Але Україна вже геть з тією корумпованістю, що була раніше. Ми вже можемо говорити про точкові сфери, де є проблеми корупції", - наголосив Білак.
Він зауважив, що на нашу репутацію впливають, по-перше, "сусід, який тролить нас кожного дня і говорить про failed state, тобто про державу, яка фактично не існує. А, з іншого боку, багато з наших активістів роблять добру роботу, контролюють владу, висвітлюють багато проблем, але дуже багато з них отримують гроші з-за кордону – з Америки, ЄС. Їхня робота просто контролювати, але вони ніколи нічого доброго не бачать. Розумієш, бо як все добре, то нащо вони? Вони ж їздять у Вашингтон, Берлін, Лондон, Париж і говорять, як все тут погано. Українці завжди нарікають, як це все погано".
Повне інтерв'ю з Данилом Білаком читайте тут.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе