На Волині оцифровують музейні скарби
Питання оцифрування музейних фондів, як ніколи актуальне. Проте цей процес вимагає не лише часу, вміння, техніки, а й фінансування. Важливо, що в сучасних не простих умовах, музеї знаходять додаткове фінансування за рахунок грантів. Одним із вдалих прикладів такої практики є досвід Волинського краєзнавчого музею, який реалізовує проєкт із оцифрування в рамках гранту "House of Europe".
Для того, щоб більше дізнатись про проєкт, "Еспресо.Захід" поспілкувався із Оксаною Важатко, директоркою Волинського краєзнавчого музею у Луцьку.
Пані Оксано, розкажіть про проєкт із оцифрування фондів ВКМ? Яка його мета, в рамках якого гранту він буде реалізований?
У липні 2021 року проєкт Волинського краєзнавчого музею "Диджіталізація музейних фондів" переміг у третьому конкурсі інфраструктурних грантів за програмою House of Europe. Було подано майже 1400 заявок. До фінансування відібрали лише 24 проєкти з усієї України. Окрім музею, серед переможців були ще дві організації з Луцька - ГО "Мистецьке об’єднання "Стендаль" та ГО "Інклюзивні студії". Бюджет проекту становить майже 300 тис грн.
Реалізація проєкту "Діджиталізація музейних колекцій" сприятиме переходу нашої установи на новий рівень у виконанні базових завдань музейної установи. Йдеться про облік, вивчення, збереження, використання та популяризацію культурної спадщини. Коштом гранту планується створити інформаційну систему музею, яка включатиме облікові документи, переведені в електронну форму, та пов’язані з ними оцифровані предмети музейних колекцій. Буде автоматизовано та удосконалено процес обліку, що полегшить роботу як музейних співробітників різних відділів, так і науковців, дослідження яких базуються на музейних фондах. Діджиталізація сприятиме збереженню пам’яток та додатково застрахує суспільство від втрати культурних цінностей, які є загальносвітовим надбанням. Вдасться здійснити дублювання в електронній формі облікових документів та високоякісної фотофіксації самих предметів (зокрема, це допоможе під час реставрації предметів, створення репринтів). Особливу увагу заслуговує 3D-зйомка предметів, яка використовуватиметься в процесі реалізації гранту. Оцифрування також дає додаткові переваги під час організації проектів, здійснення постингу у соціальних мережах та на сайті музею, при використанні мультимедійних технологій у музейній експозиції, підсилюючи інформативность та атрактивності.
Скільки часу триватиме проєкт, який обсяг матеріалів плануєте оцифрувати?
Проєкт має бути реалізований до 25 грудня 2021 року. Це в частині закупівлі техніки та програмного забезпечення. З 2022 року плануємо розпочати облік нових надходжень через електронну систему обліку. Другим етапом стане введення в базу та оцифрування музейних предметів, які вже зберігаються у наших фондах. А це майже 170 тис. предметів основного фонду, тобто тих, що належать до Державної частини Музейного фонду України, та приблизно така ж кількість предметів науково-допоміжного фонду. Це набагато складніший процес. Адже мова йде не лише про механічне внесення даних, а про повну своєрідну інвентаризацію наших колекцій. Інформація про кожен предмет перед тим, як бути внесеною в електронну базу, має бути проаналізована, критично оцінена, звірена з сучасними дослідженнями. Ми вже стикалися з ситуацією, коли атрибуція музейного предмету частково чи повністю не правильна. Ми говоримо про предмети, які надходили до колекцій музею 30, 40, 50 і більше років тому, коли науковці мали набагато менше джерел до пошуку інформації. Маючи набагато ширші можливості, ми маємо інформацію вивірити, доповнити перш ніж вносити в електронну базу. Тож процес повного оцифрування фондів затягнеться на роки.
Чи буде проєкт з оцифрування поштовхом до віртуальних екскурсій стінами ВКМ, чи можливо вже є такі екскурсії чи відеопроєкти?
Зараз на сайті музею ми виставляємо окремі музейні предмети і будемо це робити й надалі. Якщо ви слідкуєте за нашими сторінками у соцмережах та сайтом, то мали змогу бачити, що на сайті є закладка "віртуальний музей" з опціями "онлайн виставки" та "3D експонати". Саме там відвідувач може познайомитись з окремими виставками та експонатами нашого музею. Цією роботою зараз у нас займається Микола Юхимчук.
Чи це перша подібна ініціатива музею з оцифрування, чи вже було щось зроблено?
Якщо ми говоримо про введення системного обліку та оцифрування, то так, це перша спроба.
Хто входить до команди проєкту?
Проєкт підготували у 2019 році і подали на цю ж програму, але він тоді не пройшов відбору. Над написанням проєкту ми працювали разом з Людмилою Мірошниченко-Гусак, Світланою Чибирак, Ігорем Маркусом. В 2020 році Ігор Маркус допрацював проєкт і подав на новий конкурс. Від початку реалізації до проєкту долучилася бухгалтер Наталія Грицюк. Після встановлення техніки, налагодження програми до роботи включиться відділ фондів на чолі з головним зберігачем Ольгою Корецькою.
Які цікаві експонати вже оцифровані і напевне здивують відвідувачів?
З того що було виставлено на сайті, великий інтерес викликав дзвіночок "Lady Bell" (Англія, ХІХ століття, бронза; кімнатний дзвіночок використовувався раніше для виклику прислуги)
Фото: Дзвіночок "Lady Bell", Англія, ХІХ століття, бронза. Кімнатний дзвіночок використовувався для виклику покоївки та для збору родини за столом. До ВКМ потрапив у 2005 році з Ягодинської митниці.
Фото: Качинський скарб срібних речей давніх готів V ст. н. е.
Розкажіть, які цікаві виставки та заходи пропонуються відвідувачам в грудні 2021 року?
У грудні ми плануємо відкриття трьох нових виставок різдвяно-новорічної тематики у Волинському краєзнавчому музеї, Художньому музеї та Музеї Волинської ікони. Слідкуйте за анонсами.
Дякую за розмову.
Фото: Тетяна Яцечко-Блаженко та Оксана Важатко.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе